2019 SGK Çeyiz Parası Evlenme Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

03.09.2019
1.868
A+
A-
2019 SGK Çeyiz Parası Evlenme Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2019 SGK evlenme ödeneği diğer adlarıyla çeyiz parası ya da evlilik yardımı, 2008 yılından beri verilmeye başlanmıştır. Evlilik nedeniyle yetim aylıkları kesilecek olan kadınlara devlet tarafından aldıkları yetim aylığının 24 katı olarak çeyiz parası verilir. Maaşın 24 katı olarak verilen destek toplu olarak SGK’ya yapılan başvuru sonrası alınabilir.

2019 Evlilik Yardımları Nelerdir?

2019 yılı evlilik ödenekleri kapsamında yapılan yardımlarda bayanlar yararlanabilir. Bu yardımlar;

 • Çalışan bayanlar için evlilik tazminatı,
 • SGK’dan anne ya da babası nedeniyle ölüm maaşı alanlara çeyiz yardımı,
 • Devlet tarafından çeyiz hesabı açtırarak ödeme yapanlara evlilik yardımıdır.

Bu yardımlar çoğu zaman isim olarak benzerliklerinden dolayı karıştırılsa da birbirinden farklı yardımlardır.

Çeyiz Parasından Kimler Faydalanabilir?

Çeyiz parası alabilmek için öncelikle cinsiyetinizin kadın olması gerekmektedir. Ayrıca bu paradan yararlanabilmek için SGK’dan ölüm aylığı alma şartı bulunmaktadır. Yani çeyiz parasından faydalanabilecek kadının anne veya babası vefat etmiş ve bu kişiden yetim aylığı alma şartı bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sadece bir defa verilen bu destek kız çocuğunun evlendiği tarihi itibariyle aldığı maaş üzerinden hesaplanmaktadır. 4A SSK kapsamında ve 4B yani BAĞ-KUR kapsamında yetim aylığı alan her kadın çeyiz parası alma hakkına sahiptir. Çeyiz parası almak için belirttiğimiz şartları sağlayan kadınlar yaşlarına bakılmaksızın bu haktan yararlanabilir. Evlendiği tarih itibariyle aldığı maaş tutarının 24 katı olarak verilen çeyiz parası çalışan kadınlara verilmemektedir. 5 yıl zaman aşımına sahip çeyiz parası yardımına evlendikten sonra 5 yıl içerisinde başvuru yapmazsanız hakkınız yanacaktır.

2019 Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

2019 çeyiz parası başvurusu yapılmadan SGK tarafından direkt olarak verilmez. Çeyiz parası alma şartlarını taşıyan bayanların Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne başvurmaları gerekir. Başvuru nikah kıyıldığı tarihten sonra 5 yıl içinde yapılabilir. 5 yıllık zaman aşımı süresi dolmadan başvuru yapacakların SGK’na;

 • C. kimlik belgesi,
 • Çeyiz parası başvuru dilekçesi ile başvurmaları gerekir.

2019 Çeyiz Parası Evlilik Yardımı Ne Kadar?

2019 çeyiz parası evlilik ödeneği miktarı başvuru yapan kişinin aldığı yetim aylığına göre hesaplanır. Yetim aylığı miktarının 24 ya da 12 katı olacak şekilde çeyiz parası verilir. Çeyiz parası hesaplamasında 12 ya da 24 aylık maaş verilmesi yetim maaşı alınan sigorta koluna bağlıdır. 4C yani emekli sandığı sigorta kolundan yetim aylığı alınıyorsa aylık maaşın 12 katı çeyiz yardımı olarak verilir. Ancak eğer 4A yani SSK ya da 4B yani BAĞ-KUR sigorta kollarından yetim maaşı alınıyorsa maaşın 24 katı olacak şekilde çeyiz parası alınır. SGK tarafından verilen bu yardım tek sefere mahsus olarak, evlilik nedeniyle yetim aylığı kesilecek olan bayanlara sigorta koluna bağlı olarak 12 ya da 24 aylık yetim maaşları kadar yapılır. 2019 yılı içerisinde evlenerek çeyiz parası alacak olan (4A yani SSK ya da 4B yani BAĞ-KUR sigorta kollarından yetim aylığı alanlara) SGK tarafından;

 • 300 TL yetim aylığı alanlara 300 x 24 = 7.200 TL,
 • 500 TL yetim aylığı alanlara 500 x 24 = 12.000 TL,
 • 600 TL yetim aylığı alanlara 600 x 24 = 14.400 TL,
 • 1000 TL yetim aylığı alanlara 1.000 x 24 = 24.000 TL ödeme evlilik yardımı olarak yapılır.

4C yani emekli sandığı sigorta kolundan yetim aylığı alanlara SGK tarafından;

 • 400 TL aylık için 400 x 12 = 4.800 TL,
 • 500 TL aylık için 500 x 12 = 6.000 TL,
 • 600 TL aylık için 600 x 12 = 7.200 TL
 • 1000 TL aylık için 1.000 x 12 = 12.000 TL ödeme yapılır.

Yapılan çeyiz parası tek seferde hesaba yatırılır.

Çeyiz Parası Nereden Alınır?

Çeyiz parası yardımı banka olarak yetim aylığı aldığınız bankada yer alan hesabınıza yatırılmaktadır. Örneğin yetim aylığınızı PTT’den alıyorsanız çeyiz paranız da PTT’ye yatacaktır. Ya da yetim aylığını Ziraat Bankasından alıyorsanız çeyiz paranız Ziraat Bankasında yer alan hesabınıza yatırılacaktır. Son yatan yetim aylığının 24 katı olan bu ücret ile evlilik gibi bolca masrafa girilen bir ortamda ufakta olsa bir desteğe sahip olacaksınız.

Çeyiz Parası Nasıl Sorgulanır?

Çeyiz parası sorgulama işlemini 4 farklı şekilde yapmanız mümkündür. Bu yöntemlerden ilki e-devlet olup öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yapınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu işlemlerinden çeyiz paranızın yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. İkinci yöntem olarak Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine giderek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Üçüncü yöntem olarak ise yetim aylığı aldığınız bankada yer alan hesabınızın internet bankacılığı hizmeti var ise belirli aralıklarla hesabınıza girerek paranın yatıp yatmadığının kontrolünü yapabilirsiniz. Son olarak ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetle İletişim Merkezi olan Alo 170’i arayarak evlenme ödeneğinin kontrolünü yapabilirsiniz. Alo 170 ücretli bir servis olup aradığınızda sizden kesilen ücret sabit bir hattı aramak ile aynıdır.

Çeyiz Parası Ne Zaman Hesabıma Yatar?

Evlilik ödeneği parası, yetim aylığı yatan banka hesabınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yoğunluğuna göre yatırılmaktadır. Paranın yatış süresi yoğunluğa bağlı olarak 15 gün ile 1 ay arasında değişmektedir. Hesabınıza çeyiz parasının yatıp yatmadığının kontrollerini ise çeyiz parası sorgulama başlığında belirttiğimiz yöntemleri kullanarak öğrenebilirsiniz.

Çeyiz Parası Alıp Daha Sonra Boşanan Kişi Tekrar Yetim Aylığı Alabilir Mi?

Çeyiz parası yardımı aldıktan sonra boşanan kadınlar anne veya babalarından kalan ölüm aylıklarından tekrar faydalanabilmektedir. Ancak tekrar faydalanabilmek için belirli bir sürenin geçmiş olması şartı vardır. Bu süre 24 ay yani 2 yıl olup çeyiz parası olarak size ödenen paranın verildiği ay kadardır. Bu süre dolduktan sonra başvuru yapılarak tekrar yetim aylığı alma hakkına sahipsiniz.

Çeyiz Parası Evlilik Yardımı Annenin Maaşından Kesilir Mi?

Çeyiz parası evlilik ödeneği annenin aylığından kesilebilir. Burada önemli olan durum yetim aylığının alınıp alınmamasıdır. Konuyu açıklamak gerekirse; Yetim aylıkları talep edilmesi halinde alınır. Eğer kız çocuklar yetim aylığı talep etmezlerse tüm maaş anneye verilir. Talep olduğu takdirde maaş belirlenen oranlarda anne ve kız çocuk ya da çocuklar arasında dağıtılır. Eğer maaş sadece dul eş tarafından alınıyor ve yetim kız çocuğu evlendiğinde çeyiz parası alınırsa, annenin maaşında kesinti olur. Ancak yapılan kesinti yetim kız çocuğunun maaş üzerindeki hakkı kadar olacaktır. Bu kesinti 12 ya da 24 ay süreyle yapılır. Fakat eğer yetim aylığı, yetim kız çocuğu tarafından hali hazırda alınırken, çeyiz yardımı alındıysa annenin maaşında herhangi bir kesinti olmayacaktır. Anne evlenen yetim kız çocuğundan sonra 12 ya da 24 aylık verilen çeyiz yardım süresi sonunda daha yüksek maaş alacaktır. Bunun nedeni ise evlilik nedeniyle yetim aylığı hakkının kaybedilmesidir. Verilen çeyiz yardımı için belirlenen 12 ya da 24 aylık süre dolduktan sonra annenin maaşından yetim aylığı oranında kesinti kalkar. Böylelikle anne daha yüksek maaş alır.

Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları Nelerdir?

Kız Çocuklarına Hem Anneden Hem de Babadan Aylık Bağlanır mı?

PTT’den Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 30 YORUM
 1. akifnur anılsın dedi ki:

  anam babam var kız çocuğuyum yinede alabilir miyim veya alabilceğim başka yardım varmı tşk.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çeyiz yardımı ödeneğini ölüm aylığı alan kız çocukları alabilir.

 2. Sibel dedi ki:

  2015 de evlenme yardımını aldım. Evlenmeden önce babamın maaşını ablam(ablam dul çocuklarda 18 yaşından büyük okumuyorlar.) annem ve ben paylaşıyorduk. 1. Aldığım çeyiz parasını anneme ve kız kardeşime onlardan yapılan kesinti oranında geri ödemek istiyorum. Yani annem ve ablamdan ben evlenme yardımı aldığım için para kesilmişmidir.2.Ben evlilik yardımı almasaydım onların maaşları ben evlendikten sonra artacakmıydı artacaksa herbirininki hangi oranda artardı.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aktarılacak aylığın tutarını ve göstergesini bilmemiz gerekiyor.Bazı aylıklarda aktarma olur bazılarında ise hiç olmaz.Asgari aylıklarda 2 kişi aylığın yüzde %90 ını alırken yüksek aylıklarda yüzde % 75 ini alır.SGK’nın ölüm aylığı servislerine müracaat ederek en doğru bilgiyi elde edebilirsiniz.

 3. emir dedi ki:

  merhaba. eşimin babası vefat etmişti. ancak kendisi başka yerde çalıştığı için babasından gelen parayı almıyordu. şuan da çalışmıyor. evleneli bir sene olmadı. çeyiz parasını alabiliyormuyuz.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evlenirken babadan ölüm aylığı almıyorsa çeyiz yardımı alması mümkün değildir.

 4. burcu dedi ki:

  merhaba işitme engelliyim annemden yetim maaşı alıyorum 1300 TL. 1 ay içinde evlenmeyi düşünüyorum. Gelicek olan 24 aylık nakit para ortalama ne kadar sürede elime ulaşır bu süre ne kadar sürüyor.şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama işlem süresi 2 ayı bulur.Son aldığınız aylığın 24 katını alacaksınız ek ödeme hariç tutulur yalnız.

   1. Raziye kayadere dedi ki:

    Benim babam ssk emeklisi ikinci evliliği düşünüyorum bende çeyiz parası alabilirmiyim

 5. Buket dedi ki:

  Merhaba emekli sandığından babam öldükten sonra 600 tl almaya başladım annemde vefat edince 1500 tl almaya başladım son iki ay 1500 tl aldım ve evlendim şimdi hesaplama 600 tl üzerinden mi olucak 1500 tl üzerinden mi bide 12 katı diye biliyorum şimdiden tşkler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son aldığınız aylığın 12 katı yani 1500 TL nin.Emekli sandığında 12 katı diğer sandıklarda 24 katı.

 6. Nermin dedi ki:

  Merhaba annem babam sağ çeyiz yardımı alabilir miyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çeyiz yardımı alabilmeniz için anne ya da babadan ölüm aylığı/geliri almanız gerekiyor.Bu nedenle bu yardımdan faydalanabilmeniz mümkün değildir.

 7. aslı dedi ki:

  merhaba 2003 babam vefat etti maaşını alıyordum daha sonra 2006 da işe başladım ölüm aylığı maaş almadım 2012 evlendim çeyiz parasından haberim yoktu 2015 de boşandım bu hakkım saklı kalıyormu? 1 kez evlendiğim için boşanmış olsamda alabilirmiyim veya bir dahaki evlendiğimde haklım saklı kalıp alabilirmiyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evlendiğiniz tarihte ölüm aylığı almıyorsanız çeyiz yardımı alamazsınız.Çeyiz yardımı bir kereye mahsus ödenir,yeniden evlendiğinizde ölüm aylığı alırsanız çeyiz yardımı alabilirsiniz.

 8. Rabia Çelik dedi ki:

  19 yaşındayım,babamdan yetim aylığı alıyordum, 2aylik bir süre çalıştım aylığım kesildi işten ayrıldıktan sonra tekrar başvuru yapmadım bu sürede de evlendim çeyiz parasını alabilmek için ne yapabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çeyiz parası alabilmek için aylık almanız gerekiyor.Aylık için talepte bulunun evlendiğiniz tarihte çeyiz parası alabilirsiniz.

 9. Lale dedi ki:

  Merhaba Yetim maaşı alıyorum evlenmeden önce maaşı annemin üzerine gecirsem yine çeyiz yardımı alabilir miyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;alamazsınız.

 10. HATİCE dedi ki:

  MERHABA YETİM MAAŞI ALIYORDUM FAKAT SSKLI İŞE BAŞLADIM KESİLDİ ARALIK ARALIK AYINDA İŞTEN AYRILDIM MAAŞIMIN TEKRAR BAĞLANMASI İÇİN DİLEKÇE YAZDIM AMA CVP DÖNÜLMEDİ MAAŞ BAĞLANMADI ÇEYİZ PARASI ALABİLİRMİYİM BU DURUMDA BU AY EVLENİCEM BİDE EGER ÇEYİZ PARASI ALIRSAM ANNEM DAHA SONRA MAAŞININ TAMAMINI ALABİLCEKMİ GENE TEŞEKKÜRLER

 11. nergiz dedi ki:

  merhaba,babamdan emekli sandığından maaş alıyordum.mart ayında evlendim ve çeyiz parası başvurusunda bulundum.ben 24 katı gelicek diye biliyorum,12 katı hesaplanmış.acaba emekli sandığı çeyiz parası ödemesi 24 katı mı,12 katı mı maaşın?

 12. esra dedi ki:

  Merhaba annem ve babam sağ çok şükür ama babam çalışmıyor evdeki tek gelir kaynağı benim maaşım sağlık sigortasında da benden yararlanıyorlar herhangi bir yardımdan yararlana biliyor muyum?

 13. Umran dedi ki:

  Merhaba..birinci evliliğimde babam hayattaydı ve ben yetim maaşı almıyordum.ben sonra evlendim.iki ay sonra babam vefat etti.14 yıl sonra ben eşimden boşandım. Şu an çalışıyorum.ikinci evliliğimi yapmayı düşünüyorum.isi bırakıp yetim aylığı almaya başlayınca evlenirsem çeyiz parası alabilirmiyim.ilk evliligimde almadım…2.sorumda şu;çeyiz parasi alırsam evlendikten sonra ise girebiliyormuyum.yoksa iki yıl beklememi lazim

 14. Yeliz dedi ki:

  Merhaba anne ve babamdan yetim maasi alıyordum evlendim ceyiz parasi için başvurdum kendimde istege bagli odeme yapıyordum günlerimi doldurdum emeklilik için başvuracağım acaba ceyiz parasını almama engel olurmu birde iki maaş üzerinden mi ceyiz parasi alacağım tesekkurler

 15. kübra dedi ki:

  merhabalar ıse gırdıgım ıcın annemın ustune yapmıstım maası ama onceden 300 alıyordum sımdı annemın ustunden kendı ustume aldım 840 tl alıyorum evlendım ve ceyız parasına basvurdum mayıs ayının 2 sınde ve hala sonuclanmadı. hangı mıktar uzerınden degerlendırılır ve alma suresı ne kadardır ve almama gıbı bır durum oluyormu ?

 16. sevilay dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben boşandım emekli sandığından yetim aylığı alıyorum babamdan,tekrar evlenmeyi düşünüyorum çeyiz parası alabilir miyim?Evlendikten sonra anneme tekrar maaşım aktarılır mı?
  şimdiden teşekkür ediyorum.İyi çalışmalar.

 17. mehmet dedi ki:

  ziraat dediler bankaya gittik anlaşmamız yoz dediler fakat bankadan gelen kağıtta şu tarihte ziraata gittik sonuç alamadık

 18. Mevlüde dedi ki:

  Ben 3 senedir babam vefat edeli bagkur emeklisi maaş alıyorum. Suan 340 tl alıyorum aylık.. mart 2019 evlenecegim. Mart ayında maasi cekip sonra evlenme cuzdanim ile basvuracagim degil mi?

  1. Şeyma dedi ki:

   Şuan yetim aylığı alıyorum. Resmi nikah yaptıktan sonra memur olarak atanırsam 5 yıl içinde çeyiz parasına başvurabilir miyim

 19. Eda dedi ki:

  Merhaba çeyiz parası için başvurduk en son 30 mayısta hak sahipleri tahsis işlemleri şube müdürlüğü: Gelen evrak dosyasına kaldırılmış
  Sonrasında bartın sosyal güvenlik ıl müdürlüğü sosyal güvenlik denetmenleri servisi:evrak beklemede yazıyor ve tarihi yazmiyor babamla 15 yıl sonra tekrar evlendiler o yüzden mi gecikti martta basvurduk bu ifadelere Gore evrak ne durumdadir