SGK Çeyiz Parası Evlenme Yardımı Ne Kadar 2018

28.02.2018
150
A+
A-
SGK Çeyiz Parası Evlenme Yardımı Ne Kadar 2018

Kız çocuklarına yetim maaşı alırken evlenmeleri halinde SGK tarafından çeyiz parası ödenmektedir. Anne ya da babasından yetim aylığı alırken evlenen kız çocuklarına talep etmeleri halinde resmi nikah tarihinde almış oldukları maaşın 24 katı tutarında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çeyiz parası ödenmekte.  Evlenme ödeneği olarak da adlandırılan çeyiz parasını 2018 yılında alma şartları, ne kadar olduğu, başvurunun nasıl ve nereye yapılacağı konusunda yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

SGK çeyiz yardımını kimler alabilir, şartları nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan;

 • 4a SSK,
 • 4b Bağkur,
 • 4c Emekli sandığı ve diğer kapsamlarda gelir ya da aylık alırken;

Evlenen kız çocukları sgk evlilik yardımından yararlanabilirler. Tek şart ise resmi nikahın çıkartılması ve başvuruda bulunulması.

SGK çeyiz yardımı başvurusu nereye ve nasıl yapılır, gerekli belgeler nelerdir?

Başvrunun yapılacağı yer emekli maaşı alınan kapsama göre belirlenir.

 • 4a SSK kapsamında emekli maaşı alıyorsanız SGK-Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye/ANKARA adresine,
 • 4c emekli sandığı kapsamında alıyorsanız SGK-Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye/ANKARA,
 • 4b bağkur kapsamında aylık alıyorsanız bağlı olduğunuz SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor.

Başvuruda istenen belgeler;

 • Çeyiz parası başvuru dilekçesi
 • Kimlik fotokopisi

Çeyiz yardımı ne kadar, kaç ay ödenir 2018?

Resmi nikah tarihinde almış olduğunuz aylığın 24 katı çeyiz parası olarak toplu ödenir. Diyelim ki babanızdan SSK kapsamında yetim aylığı alıyorsunuz ve 15 Ocak 2018 tarihinde evlendiniz. Çeyiz yardımı talebinde bulunmanız halinde 24×500=12.000,00 TL çeyiz yardımı ödenir tarafınıza.

Çeyiz yardımı bir defaya mahsus olmak üzere peşin olarak ödenir.

Çeyiz parası almak istemiyorum ne yapmalıyım?

Diyelim ki sizden başka aylık alan anneniz ya da babanız var ve siz çeyiz yardımı almak istemiyorsunuz. Bu durumda SGK’ya çeyiz yardımı almak istemiyorum ve maaşımın anne ya da babama aktarılmasını istiyorum şeklinde bir dilekçe vermeniz gerekiyor.

SGK’dan evlenme yardımı aldım maaşım ne zaman anneme/babama aktarılır?

24 aylık süre dolduktan sonra maaşınız ölüm aylığı almakta olan anne ya da babanıza aktarılır. Aylığın aktarılabilmesi için 24 aylık süre dolduktan sonra SGK’ya dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.

Çeyiz yardımı aldım 24 aylık süre dolmadan boşandım yeniden yetim aylığı alabilir miyim?

Çeyiz yardımını aldıktan sonra 24 aylık süre içerisinde boşanmanız halinde yeniden yetim aylığı başvuru hakkınız var.Ancak 24 aylık süre dolana kadar tarafınıza aylık ödenmez. Sadece sağlıktan yararlanırsınız. 24 aylık süre dolduktan sonra maaşı almaya başlayabilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 28 YORUM
 1. akifnur anılsın dedi ki:

  anam babam var kız çocuğuyum yinede alabilir miyim veya alabilceğim başka yardım varmı tşk.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çeyiz yardımı ödeneğini ölüm aylığı alan kız çocukları alabilir.

 2. Sibel dedi ki:

  2015 de evlenme yardımını aldım. Evlenmeden önce babamın maaşını ablam(ablam dul çocuklarda 18 yaşından büyük okumuyorlar.) annem ve ben paylaşıyorduk. 1. Aldığım çeyiz parasını anneme ve kız kardeşime onlardan yapılan kesinti oranında geri ödemek istiyorum. Yani annem ve ablamdan ben evlenme yardımı aldığım için para kesilmişmidir.2.Ben evlilik yardımı almasaydım onların maaşları ben evlendikten sonra artacakmıydı artacaksa herbirininki hangi oranda artardı.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aktarılacak aylığın tutarını ve göstergesini bilmemiz gerekiyor.Bazı aylıklarda aktarma olur bazılarında ise hiç olmaz.Asgari aylıklarda 2 kişi aylığın yüzde %90 ını alırken yüksek aylıklarda yüzde % 75 ini alır.SGK’nın ölüm aylığı servislerine müracaat ederek en doğru bilgiyi elde edebilirsiniz.

 3. emir dedi ki:

  merhaba. eşimin babası vefat etmişti. ancak kendisi başka yerde çalıştığı için babasından gelen parayı almıyordu. şuan da çalışmıyor. evleneli bir sene olmadı. çeyiz parasını alabiliyormuyuz.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evlenirken babadan ölüm aylığı almıyorsa çeyiz yardımı alması mümkün değildir.

 4. burcu dedi ki:

  merhaba işitme engelliyim annemden yetim maaşı alıyorum 1300 TL. 1 ay içinde evlenmeyi düşünüyorum. Gelicek olan 24 aylık nakit para ortalama ne kadar sürede elime ulaşır bu süre ne kadar sürüyor.şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama işlem süresi 2 ayı bulur.Son aldığınız aylığın 24 katını alacaksınız ek ödeme hariç tutulur yalnız.

 5. Buket dedi ki:

  Merhaba emekli sandığından babam öldükten sonra 600 tl almaya başladım annemde vefat edince 1500 tl almaya başladım son iki ay 1500 tl aldım ve evlendim şimdi hesaplama 600 tl üzerinden mi olucak 1500 tl üzerinden mi bide 12 katı diye biliyorum şimdiden tşkler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son aldığınız aylığın 12 katı yani 1500 TL nin.Emekli sandığında 12 katı diğer sandıklarda 24 katı.

 6. Nermin dedi ki:

  Merhaba annem babam sağ çeyiz yardımı alabilir miyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çeyiz yardımı alabilmeniz için anne ya da babadan ölüm aylığı/geliri almanız gerekiyor.Bu nedenle bu yardımdan faydalanabilmeniz mümkün değildir.

 7. aslı dedi ki:

  merhaba 2003 babam vefat etti maaşını alıyordum daha sonra 2006 da işe başladım ölüm aylığı maaş almadım 2012 evlendim çeyiz parasından haberim yoktu 2015 de boşandım bu hakkım saklı kalıyormu? 1 kez evlendiğim için boşanmış olsamda alabilirmiyim veya bir dahaki evlendiğimde haklım saklı kalıp alabilirmiyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evlendiğiniz tarihte ölüm aylığı almıyorsanız çeyiz yardımı alamazsınız.Çeyiz yardımı bir kereye mahsus ödenir,yeniden evlendiğinizde ölüm aylığı alırsanız çeyiz yardımı alabilirsiniz.

 8. Rabia Çelik dedi ki:

  19 yaşındayım,babamdan yetim aylığı alıyordum, 2aylik bir süre çalıştım aylığım kesildi işten ayrıldıktan sonra tekrar başvuru yapmadım bu sürede de evlendim çeyiz parasını alabilmek için ne yapabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çeyiz parası alabilmek için aylık almanız gerekiyor.Aylık için talepte bulunun evlendiğiniz tarihte çeyiz parası alabilirsiniz.

 9. Lale dedi ki:

  Merhaba Yetim maaşı alıyorum evlenmeden önce maaşı annemin üzerine gecirsem yine çeyiz yardımı alabilir miyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;alamazsınız.

 10. HATİCE dedi ki:

  MERHABA YETİM MAAŞI ALIYORDUM FAKAT SSKLI İŞE BAŞLADIM KESİLDİ ARALIK ARALIK AYINDA İŞTEN AYRILDIM MAAŞIMIN TEKRAR BAĞLANMASI İÇİN DİLEKÇE YAZDIM AMA CVP DÖNÜLMEDİ MAAŞ BAĞLANMADI ÇEYİZ PARASI ALABİLİRMİYİM BU DURUMDA BU AY EVLENİCEM BİDE EGER ÇEYİZ PARASI ALIRSAM ANNEM DAHA SONRA MAAŞININ TAMAMINI ALABİLCEKMİ GENE TEŞEKKÜRLER

 11. nergiz dedi ki:

  merhaba,babamdan emekli sandığından maaş alıyordum.mart ayında evlendim ve çeyiz parası başvurusunda bulundum.ben 24 katı gelicek diye biliyorum,12 katı hesaplanmış.acaba emekli sandığı çeyiz parası ödemesi 24 katı mı,12 katı mı maaşın?

 12. esra dedi ki:

  Merhaba annem ve babam sağ çok şükür ama babam çalışmıyor evdeki tek gelir kaynağı benim maaşım sağlık sigortasında da benden yararlanıyorlar herhangi bir yardımdan yararlana biliyor muyum?

 13. Umran dedi ki:

  Merhaba..birinci evliliğimde babam hayattaydı ve ben yetim maaşı almıyordum.ben sonra evlendim.iki ay sonra babam vefat etti.14 yıl sonra ben eşimden boşandım. Şu an çalışıyorum.ikinci evliliğimi yapmayı düşünüyorum.isi bırakıp yetim aylığı almaya başlayınca evlenirsem çeyiz parası alabilirmiyim.ilk evliligimde almadım…2.sorumda şu;çeyiz parasi alırsam evlendikten sonra ise girebiliyormuyum.yoksa iki yıl beklememi lazim

 14. Yeliz dedi ki:

  Merhaba anne ve babamdan yetim maasi alıyordum evlendim ceyiz parasi için başvurdum kendimde istege bagli odeme yapıyordum günlerimi doldurdum emeklilik için başvuracağım acaba ceyiz parasını almama engel olurmu birde iki maaş üzerinden mi ceyiz parasi alacağım tesekkurler

 15. kübra dedi ki:

  merhabalar ıse gırdıgım ıcın annemın ustune yapmıstım maası ama onceden 300 alıyordum sımdı annemın ustunden kendı ustume aldım 840 tl alıyorum evlendım ve ceyız parasına basvurdum mayıs ayının 2 sınde ve hala sonuclanmadı. hangı mıktar uzerınden degerlendırılır ve alma suresı ne kadardır ve almama gıbı bır durum oluyormu ?

 16. sevilay dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben boşandım emekli sandığından yetim aylığı alıyorum babamdan,tekrar evlenmeyi düşünüyorum çeyiz parası alabilir miyim?Evlendikten sonra anneme tekrar maaşım aktarılır mı?
  şimdiden teşekkür ediyorum.İyi çalışmalar.

 17. mehmet dedi ki:

  ziraat dediler bankaya gittik anlaşmamız yoz dediler fakat bankadan gelen kağıtta şu tarihte ziraata gittik sonuç alamadık

 18. Mevlüde dedi ki:

  Ben 3 senedir babam vefat edeli bagkur emeklisi maaş alıyorum. Suan 340 tl alıyorum aylık.. mart 2019 evlenecegim. Mart ayında maasi cekip sonra evlenme cuzdanim ile basvuracagim degil mi?

 19. Eda dedi ki:

  Merhaba çeyiz parası için başvurduk en son 30 mayısta hak sahipleri tahsis işlemleri şube müdürlüğü: Gelen evrak dosyasına kaldırılmış
  Sonrasında bartın sosyal güvenlik ıl müdürlüğü sosyal güvenlik denetmenleri servisi:evrak beklemede yazıyor ve tarihi yazmiyor babamla 15 yıl sonra tekrar evlendiler o yüzden mi gecikti martta basvurduk bu ifadelere Gore evrak ne durumdadir