2018 Kadınların Süt İzni Ne Kadar

01.03.2018
149
A+
A-
2018 Kadınların Süt İzni Ne Kadar

Doğum izni ve süt izni memurlara ve ya ssklı çalışanlara göre farklılık göstermekte. . Bu yazıımızda 2018 yılında 4a SSK ve 4c emekli sandığı kapsamında çalışan kadınların doğum öncesi ve sonrası hakları ile doğum sonrası sut izni hakları konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Doğum izni kaç ay, çalışan hamilelerin hakları 2018 ?

Hem emekli sandığı kapsamında çalışan hem de 4a SSK kapsamında çalışan kadınların;

 • Doğum öncesi 8 hafta,
 • Doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık doğum izin hakları bulunmaktadır.
 • Eğer çoğul doğum varsa doğum sonrası izin hakkı 10 hafta olarak kullanılır ve toplamda anne 18 hafta izinli sayılır.
 • Anne dilerse doktor raporu ile hamileliğin 37. haftasına kadar çalışabilir. Bu durumda doğum öncesi kullanmadığı 5 haftalık izin hakkı doğum sonrasına aktarılır.
 • Erken doğum halinde doğum öncesi kullanılmayan doğum izin hakları doğum sonrasına aktarılır.

Çalışan anne hakları 2018

 • Emekli sandığı kapsamındaki memur annenin doğum izni süresi boyunca maaşı Kurumu tarafından ödenir. Kurumu tarafından maaşından herhangi bir kesinti yapılmaz. Memur anneye SGK tarafından ayrıca bir ödeme yapılmaz.
 • 4a SSK kapsamındaki annenin ise çalıştığı dönem boyunca maaşı işveren tarafından ödenmez. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenir. Bu ödenek analık ödemesi olarak adlandırılır. Doğum analık ödemesi başlıklı yazımızdan konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Memur anneye doğumdan dolayı bir defaya mahsus çocuk yardımı ödenir. Bu yardım birinci çocuk için 300,00 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonrası çocuklar için ise 600 TL dir. 
 • SSK kapsamındaki anneye de yukarıda belirtilen tutarda doğum yardımı ödenir. Ayrıca buna ek olarak SGK tarafından da bir defaya mahsus emzirme yardımı ödenir. Emzirme yardımı tutarı da 130 TL civarıdır. Memur anne emzirme yardımından yararlanamaz.

Süt izni kaç saat 2018,Süt izni ne zaman biter

 • 4c emekli sandığı kapsamındaki memur annenin doğum sonrası analık izninin bitim tarihinden itibaren ilk 6 ay günde 3 saat, ikinci 6 ay günde 1,5 saat olmak üzere süt izni süresi hakkı bulunmaktadır.
 • SSK kapsamında çalışan annenin ise çocuğu 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat süt izin hakkı vardır.

Süt izni istenilen saatte ve sürede kullanılabilir. Bunu çalışan belirler. İşveren değil. Süt izni kullandırılması kanuni bir zorunluluktur.

Doğum sonrası izin hakları 2018

Bunu SSK ve emekli sandığı olarak ayrı başlık altında değerlendirmek gerekir.

4a SSK kapsamındaki kadın çalışanın doğum sonrası ücretli ve ücretsiz izin hakları

SSK kapsamında çalışan kadının doğum sonrası analık izin hakkının bitim tarihinden itibaren;

 • İlk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü çocukta ise 6 ay süre ile yarı zamanlı çalışma hakkı vardır. Eğer doğum tarihinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta varsa İŞKUR’dan yarı zamanlı çalışma ödeneği de alabilir. Çocuk engelli ise bu süre 1 yıl olarak kullanılır. Çoğul doğumsa belirtilen sürelere 1 ay eklenir.
 • Ayrıca kadın çalışanın eşi de çalışıyorsa doğum sonrası analık izin hakkının bitim tarihinden itibaren çocuğu mecburi ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkı da bulunmaktadır.
 • Ayrıca analık izin bitim tarihinden itibaren 6 ay ücretsiz izin hakkınız da bulunmaktadır.

4c emekli sandığı kapsamında çalışan annenin ücretli ve ücretsiz izin hakları

 • İlk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü çocukta ise 6 ay süre ile yarı zamanlı çalışma hakkı vardır. Eğer doğum tarihinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta varsa İŞKUR’dan yarı zamanlı çalışma ödeneği de alabilir. Çocuk engelli ise bu süre 1 yıl olarak kullanılır. Çoğul doğumsa belirtilen sürelere 1 ay eklenir.
 • Ayrıca kadın çalışanın eşi de çalışıyorsa doğum sonrası analık izin hakkının bitim tarihinden itibaren çocuğu mecburi ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkı da bulunmaktadır. Yarı zamanlı çalışmadan sadece anne yararlanır baba yararlanamaz.
 • Bunların haricinde analık izin bitim tarihinden başlamak üzere 24 aylık ücretsiz izin hakkınız bulunmaktadır. Bu izni memur olan baba da kullanabilir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 75 YORUM
 1. Bedriye dedi ki:

  Aile hekimliğinde 657 li olarak çalışanların süt izni ne kadar değişti mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk altı ay 3 saat ikinci altı ay 1.5 saattir.

 2. BB dedi ki:

  Özel sektörde SGK’lı olarak çalışmaktayım. Süt iznini toplu olarak kullanabilir miyim? Örneğin 2 ay ek süre gibi. Eger böyle bir hakkım varsa SGK’lı çalışan olarak toplu ne kadar süre kullanabilirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kanunen öyle bir hakkınız yok;ancak işverenle anlaşma yoluna gidebilirsiniz.

 3. Latife dedi ki:

  İyi akşamlar öğretmenim dokuz ocakta doğum yaptım ücretli iznim nisanda bitti.tekrar sene başında göreve başladım.süt izni verdiler bi buçuk saat bu süt izni ne zaman sona eriyor izin bitim tarihime mi yoksa bebeğin Doğumunu mu baz almalıyım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum izninizin bittiği günden itibaren hesap etmeniz gerekiyor.

 4. AYŞE dedi ki:

  1.5saat sut ıznı kac saat uzerınden hesaplanıyor ve ücretten kesılıyor mu ben 8 ,6 calısıyorum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ücretten kesilmez kanun gereği 1.5 saat süt izni veriliyor İş Kanununa tabi çalışan işçilere.

 5. M dedi ki:

  Emziren annelerin süt hakkı bir yıldan daha fazla süreye emzirmesi durumunda uzatılabilirmi ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır öyle bir hak bulunmamaktadır.

 6. Uğur dedi ki:

  Merhaba öğretmenler için süt izni kullanımı ve yarı zamanlı çalışma tam olarak uygulanmıyor ders saatleri ve program bahanesi ile bu durum nedeniyle süt iznini biz toplu olarak kullanmayı talep edebilir miyiz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;657 sayılı Kanunda böyle bir hak maalesef bulunmuyor.

 7. Ayşe dedi ki:

  Merhaba lar hamile bayanlar günde kac saat çalışabilirler en fazla ben 7.5 saat olarak belirttim işveren kabul etmedi
  Ko nun sadece memurlar için dedi bu ne kadar doğru ve ne yapmam lazım bu durumda ve dogumdan sonra en fazla kac saat calistirabilirler gunde 10 saat calisiyorum yardimlariniz icin tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hamilelerin çalışma saatleriyle ilgili olarak herhangi bir düzenleme kanunda yok.Sadece ağır işlerde çalışmanız yasaklanmış.

 8. Eda dedi ki:

  Mrb. Toplum sağlık merkezinde görevli sağlık çalışanıyım ilk 2 ay süt izni yerine yarım gün izin kullanırsam döner sermayeden kesinti oluyor mu?yarım gün izin kullanıldıgında kalan 4 ayda 3 saatlik iznim yine olacak mı?yarım gün izinle 3 saatlik süt izni arasında maaş döner farklılığı var mıdır?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;muhtemelen kesinti olur,süt izninde ise kesinti olmaz.

 9. Fatma dedi ki:

  Çocuğu 1 yaşında olan memurluğa yeni atanan annenin aday memur olduğu için süt ve ücretsiz hakkı olur mu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izni hakkınız yok ama ücretsiz izin hakkınızın olması gerekiyor 1 yıl daha.

 10. Basri dedi ki:

  Merhaba. Eşim 6 aylık hamile 2016 da 271 gün, 2017 de 360 gün olmak üzere son 3 yıl içinde toplam 631 gün sigortası işledi halen devam ediyor 32. haftaya kadar “geçici iş göremezlik ödeneği” nden faydalanabiliyor mu? bir diğer sorum bizim veya eşimin işvereninin yapması gereken bir şey var mı bu hakkımızdan tam manasıyla faydalanabilmek için, bir rapor almamız gerekir mi? ya da işverenin SGK ya eşim için ücretsiz doğum iznine ayrıldığını bildirmesi mi gerekir? kısacası prosedür nasıl işliyor bunu merak ettim.
  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işgöremezlik ödeneği için 90 gün yeterli,rapor almanız gerekiyor.

 11. EMRE dedi ki:

  Merhaba. Eşim 6 aylık hamile. Mağazada çalıştığı için de gün içinde ayakta çalışıyor ve artık işi ağır geliyor. 4 aylık doğum iznini komple doğumdan önce kullanabilir mi? Doğum izni bitiminde işi bırakacak. Devletten doğum parası almak için ne yapmamız gerekiyor? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;douğmdan önce en fazla 8 haftasını kullanabilir.Doğum parası için rapor almanız raporu işverenin sisteme girmesi gerekiyor.

 12. Öznur dedi ki:

  10.10.17 de doğum yaptım ve mart 9 da ücretsiz izin sonrası işe dönücem. Özel sektörde çalışıyorum ve 1,5 saat süt izni hakkım var evet ama neye göre? 12 saat çalışıyorum 08-20 bu izin her çalışma saatine aynı şekilde mi uygulanıyor? 08-17 çalışan da 1,5 kullanıp 15.30 da çıkıyorken ben 18.30 da mı bırakacağım. Bunda nasıl bir adalet sağlanıyor? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;saat seçiminde annenin tercihi esastır. İstediğiniz zaman günün saatlerinde kullanabilirsiniz.

 13. Seda dedi ki:

  Merhabalar, doğum parasını aylık olarak almak istiyorum. Yaptığım araştırmalar sonucu bu mümkün. Fakat,bu şekilde aylık almak için nasıl bir yol izlemeliyim. Doğum raporunu aylık olarak mı alacağım? Yoksa doğumdan önce ve sonra olmak üzere toplu iki ayrı rapor mu alınıp, şirketin aylık olarak mı SGKya bildirmesi gerekiyor?
  Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödemeyi rapora istinaden toplu alırsınız,aylık ödeme yapılmaz.

   1. Seda dedi ki:

    Emin misiniz? Araştırdığımda bu şekilde alabildiğini söyleyen kişiler var.

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;raporunuz kısım kısım bildirilirse kısım kısım ödeme alabilirsiniz.

 14. murat dedi ki:

  Eşim özel bir bankada çalışıyor 17.07.2017 tarihinde doğum yaptı.23.10.2017 tarihinde de doğumdan önceki şubesinin dışında başka bir şubede işe başladı.Eşim süt izni sebebiyle 2,5 gün çalışıp 2,5 gün süt izni sebebiyle evde.Banka bu sebeple belir bir portföyde vermedi eşime.Buna rağmen eşimi Banka personel maaş değerlendirmesi yaparak “E” banka içinde en kötü sonuç olan zam alamaz, terfi alamaz anlamına gelen bir değerlendirme yaptılar.Eşim doğumdan önce bankada hep taktir alan başaralı biri olmasına rağmen 2-3 aylık bir doğum iznini ve sonrasında ki değişiklikleri göz önünde bulundurarak böyle bir haksızlığa mağdur olduk.Banka bunu kendi içinde çözemedi.Biz bu durumu iş mahkemesine nasıl taşır ve nasıl hakkımızı savunabiliriz.Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;mobbing yapıldığını ispat etmeniz gerekiyor.

 15. Seda dedi ki:

  İyi günler halkeğitim de usta ogreticilik yapiyorum analık raporu aldım ama bizim cikisimiz yapılıyor doğum rapor parasından faydalanamicagimiz söyleniyor 5 aralik genelge den ötürü böyle olursa bizim hiçbir hakkımız yok bilgi verirmisiniz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çıkışınız olursa rapor ödeneği alamazsınız mevzuat gereği yapılacak bir şey yok.

 16. sevil dedi ki:

  merhaba . benim kredilerim olduğu için ve çok fazla borcum olduğu için doğum iznini kullanmaya korkuyorum çünkü sgklıyım özel sektörde çalışıyorum ve eğer 4 ay maaş almazsam icralık olurum boçlarımı ödeyemem ne yapacam parayada ihtiyacım var ama çocuğumun banada ihtiyacı var bu işin bir çözümü yokmu

 17. hacer gökkaya dedi ki:

  merhabalar kamu kurumunda memur olarak çalışmaktayım. 3. çocuğuma hamileyim. benim bu yasadan anladığım pozisyonuma göre doğum raporum bittikten sonra ilk 6 ay yarım gün sonraki 6 ay 1.5 saat ve tam maaş almak. doğru anladım yardımcı olur musunuz. şimdiden teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yönetmelik çıkmadığından dolayı uygulamasını bilemiyoruz maalesef.

 18. semra dedi ki:

  merhaba.24 mayısta doğum yapacağım inşaallah. raporla uzatırsam izne çıkabileceğim son gün 21 gün öncesi yani 3 mayıs perşembe günü mü oluyor?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet 37. hafta.

 19. Burcu dedi ki:

  Merhaba. Doğum yapalı 4 buçuk ay oldu normal doğum iznim bittikten sonra 1 ay rapor kullandım sonrasında ise 2 ay ücretsiz izin kullandım. Şuan ücretsiz izindeyim. İşe dönüş tarihim 27 mart. Ücretsiz izin kullanığ işe döndükten sonra da yarı zamanlı çalışma hakkına sahip oluyor muyum ? Cevap için şimdiden teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet yarım gün çalışabilirsiniz ancak hala yönetmelik çıkmadığından dolayı uygulanamıyor.

   1. cansu dedi ki:

    Yönetmelik çıktı ben 5 ocaktan 5 marta kadar yarım gün çalıştım

 20. Oğuz Bulut dedi ki:

  Merhabalar,belediyede çalışmaktayız ancak memur değiliz.Bir kaç sorumuz olacaktı.1-) Bir arkadaşımız doğum izini biter bitmez iş başı yapmıştır.Bizlerin günlük çalışma saati 10 saat.O arkadaşımız ise 8 saat çalışmaktadır.Resmi olarak onun böyle bir hakkı varmıdır ? 2-) Bizlerin mesaisi 07:00-17:00 veya 12:00-22:00 olarak iki vardiya çalışmaktayız.Yeni doğum yapmış birisinin 12:00-22:00 (yeni doğum yaptığı için 14:00-22:00 olarak) vardiyasında çalışamaz diye bir hakkı varmıdır ? 3-)Bakıcı ayarladım diye bakıcı saatlerine göre mevcut vardiya saatleri dışında 8 saatini doldurmak kaydı ile çalışma hakkı varmıdır ?

  Teşekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yeni doğum yapan annelerin ilk 1 yıl günde 1.5 saat süt izni var,ancak çalışma saatleriyle ilgili bir düzenleme yok idarenin taktirine kalmış.

 21. Ezgi dedi ki:

  Doğum yapalı 3 ay oldu 2. Dönem çalışmaya başladım. Öğretmenim. Ancak ders programım çok aralıklı müdür ayarlayamacagını söylüyor. Bu durumda ne yapmam gerekiyor. Süt izni vermek zorunda değil mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk 6 ay 3 saat ikinci 6 ay 1.5 saat süt izniniz var ve süt izninin kullanım saatlerini siz belirlersiniz,idarenizle yeniden görüşün.

 22. esra dedi ki:

  merhaba 657 ye tabi memurum doğum iznim yeni bitti .idari personel 6 ay 4 saat süt izninden faydalanırsam sonraki 6 ay 1,5 saatlik izin kullanamayacağım söylendi. doğrumudur.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kanuna göre ilk 6 ay 3 saat ikinci 6 ay ise 1.5 saat süt izniniz var,4 saat değil.

 23. HATİCE dedi ki:

  MERABA BEN 4A SSK ÇALIŞANIM SÜT İZNİMİZ NE KADAR

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çocuk 1 yaşında gelene kadar günde 1.5 saat süt izniniz var,bu izni hangi saatlerde kullacağınızın tercihi tamamen size bırakılmış.

 24. HÜSEYİN TEK dedi ki:

  kolay gelsin, eşim sgk çalışan 3 aylık hamile doğum parası için falan başvuru şartı varmış ne zaman nereye nasıl başvuru yapmalıyım.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum olduktan sonra başvuru yapmanız gerekiyor.

 25. serap dedi ki:

  merhaba, 20 aralık 2017 tarihinde doğum yaptım. Bebeğim zihinsel ve bedensel engelli doğdu. 28 mart tarihinde doğum iznim bitiyor sonrasında 22 gün önceki dönemden kalan yıllık iznimi kullanacağım. Bunun sonrasında yarı zamanlı çalışma hakkım olur mu ? Yani yarı ücretimi işverenden yarı ücretimi devletten alabilir miyim ? Birde 1 yıl içerisinde kullanacağım emzirme iznimi sütüm kesilse de kullanabilir miyim ? Bebeğimin durumu neticesinde ne gibi ayrı haklarım olur, yardımcı olur musunuz. Teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izninde illaki çocuğunuzu emzirmek zorunda değilsiniz,yarı zamanlı çalışmanın yönetmeliği yayımlanmadığı için yorum yapamıyoruz maalesef.

 26. esra dedi ki:

  merhaba, ben 4a ssk kapsamında çalışıyorum. ağustosun ilk haftasında doğum yapacağım nasip olursa. analık iznim bittikten sonra 2 ay yarı zamanlı çalışma hakkımı da kullanmak istiyorum. Bu durumda İŞKUR yarı zamanlı ödeme de yapıyor. O izin hakkım bittikten sonra da çocuğum ilk öğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkımı da kullanmak istiyorum. Peki bu süre içerisinde İŞKUR ödeme yapıyor mu? ve bu durumda işverenin beni işten çıkarma hakkı var mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yarı zamanlı çalışmanın yönetmeliği daha yayımlanmadığı için herhangi bir yorum yapamıyoruz,sitemizi takip etmeye devam edin lütfen.

   1. sng dedi ki:

    mrb bende 4a ssk özel sektör çalısanıyım 2 aylık yarım çalışma hakkımdan sonra ilköğretim çağına kadar yarı çalışma imkanımız var mı nerden öğrenebılırız.bu durumda ssk mız yarım mı yatacak.

 27. ebru dedi ki:

  çalıştığım kurumda Doğum izni verilmiyor ve doğum sonrası işten çıkarılıyor bununla ilgili olarak işten çıkmadan bütün izinlerim için doğum öncesi rapor alsam doğum sonrası işten çıkarılmam durumunda doğum parasını alabilirmiyim?

  1. Mehmet dedi ki:

   Merhaba. İşten çıkış tarihini takip eden 9. Güne kadar ödeme yapılır. Sonrası için ödenmez.

 28. BİLGE dedi ki:

  MERHABA, SGK LI OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM. DOĞUM İZNİ SONRASI 2 AY YARI ZAMANLI İZİN YÖNETMELİĞİ NE ZAMAN ÇIKAR ACABA. BU SADECE Bİ SÖYLEMDEN İBARETMİ YOKSA YÜRÜRLÜĞE GİRMEK ÜZERE OLAN BİRŞEYMİ.

 29. Aydan dedi ki:

  Mrb.benim sorum ben belediyede taşerona bağlı çalışmaktayım. 20 mayıs gibi doğumum olacak bildiğim kadarıyla doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası 8 hafta doğum izin kullanma hakkımız var. Yıllık iznimden de 25 gün kullanma hakkım var .Asıl sorum bu rapor paralarının her ay düzenli ödenmesi olabilir mi?

 30. Aydan dedi ki:

  Bi sorum daha olacak izin bitiminde ne kadar süre yarı zamanlı çalışma hakkımız var?

 31. Sesil dedi ki:

  Merhaba, yari zamanli calisma yonetmeliginin yayim dureci ile ilgili bilgi var mi? Suanda talep edemiyoruz bunu sirketimizden yasa hala onaylanmadi icin degil mi

 32. GÜLAY KAVAK dedi ki:

  Merhaba; 4A ssk kapsamında çalışıyorum temmuz ayında doğum iznine ayrılacağım. akabinde yarı zamanlı çalışma talep edeceğim. (2. çocuk olduğu için 4 ay süre ile.) bu sürede yarım maaş alacağımı biliyorum ancak merak ettiğim konu günlük yemek yardımımı da kesecekler mi? günlük 18 tl den yemek kartı yatırılıyor aylık olarak.

 33. tuğba dedi ki:

  özel şirkette 05.06.2014 tarihinde işe başladım ve aynı gün sigortam başlatıldı.Aynı iş yerinde hala çalısmaktayım.
  8 haftalık gebeyim.
  Doğum parası ve diğer yardımlardan yararlanmam için ne yapmam lazım.
  Bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  Tşk ederim.

 34. özlm dedi ki:

  Merhaba, bende taşeron işçi olarak çalışıyorum 32 haftalık hamileyim. 16 haftalık izinim bittikten sonra süt izinim 1,5 saat mi, 2 ay yarım gün çalışma hakkından sonra mı günlük 1,5 saat süt izinim olacak ? Memur ve işçilerde değişiyormuş bende işçi statüsünde görünüyorum süt izini hakkım nedir ve doğum parası bende alabilecek miyim (4 yıldır çalışıyorum)?

 35. özlm dedi ki:

  Merhaba, bende taşeron işçi olarak çalışıyorum 32 haftalık hamileyim. 16 haftalık izinim bittikten sonra süt izinim 1,5 saat mi, 2 ay yarım gün çalışma hakkından sonra mı günlük 1,5 saat süt izinim olacak ? Memur ve işçilerde değişiyormuş bende işçi statüsünde görünüyorum süt izini hakkım nedir ve doğum parası bende alabilecek miyim (4 yıldır çalışıyorum)?

  Cevapla

 36. kübra dedi ki:

  merhaba, bilgilendirme için teşekkür ederim, benim için aydınlatıcı oldu. aklıma takılan bir konu var sadece, ben 4c’liyim, 32 ve 37. haftalar arasında rapor kullanabiliyor muyuz acaba? yoksa 32den sonra izin hakkımız olduğu için rapor geçerliliğini yitiriyor mu? şimdiden teşekkürler.

 37. Ömer enes ecel dedi ki:

  merhaba benim eşim 4a ssk kapsamında çalışıyor doğum iznini doğum öncesi 12 hafta doğum sonrası 4 hafta olarak kullanması mümkünmü böyle bi hakkı varmı.Teşekkürler..

 38. Mehmet Ali Baş dedi ki:

  Merhabalar.Bir kaç sorum olacak.Durumumuz biraz karışık yardımcı olursanız sevinirim.Eşim özel sektörde çalışıyor ve gebe. 24.05.2018 de doğum iznine ayrılacak. Bu süreç içerisinde bugün almış olduğumuz bir haberle eşim CTE İKM ‘yi kazandı. Şimdi 1) 4aylık ücretli izni devlet nezdinde kullanabliyormuyuz yani daha sonra çünkü özel sektörde alacağımız ücret asgari devlette alacağımız maaşı kadar diye biliyorum. Ama devlette ne zamana göreve başlayacak bilmiyoruz. Ve ya 4 aylık ücretli izni özel sektör de verip devletede başlayınca yinelenebiliyormu? işin açığı biz bu ücretli izni devvlette kullanabilmek için ne yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim.

 39. Makbule dedi ki:

  Merhaba,07.07.2017 tarihinde doğum yapan bir kişinin süt izni ne zaman biter?

 40. Bengü dedi ki:

  Biz 3 günlük bir bebek evlat edindik ve işyerim ilk günden başlayarak 8 haftalık analık iznimi 56 gün olarak kullandırıyor. Fakat ne işyerim nede devlet analık izin ücreti ödemiyor. Özel sektördeyim. İş kanununda ödeneği alabileceğim söylensede SGK böyle birşeyin mümkün olmadığını bunun için Doğum yapmış olmam gerektiğini raporumun olması gerektiğini söyledi. Ucu açık bir durum size danışmak istedim. Aynı durumda olan var mı?

 41. Ebru dedi ki:

  Merhabalar,
  Doğum iznine çıkmış kullanmış olan biri daha sonra bu iznini ücretsiz izinde alarak uzatıyor. Bu durumda iş yerine geri döndüğünde bu kişinin emzirme izni hakkı devam eder mi? Eğer ediyorsa bu hak çocuk 1 yaşına gelene kadar mı devam eder?

 42. fatma dedi ki:

  merhabalar, evleneli 8ay oldu 8 aylıkda hamileyim doğum raporum evlilik yıl dönümünden 1.5 ay sonra bitiyor kendi isteğimle çıksam kıdem tazminatımı ve işsizlik maaşı alabilir myim?

 43. FATMA dedi ki:

  merhaba,
  son 600 gün sigorta primi yatan ve doğumdan önce 120 gün prim doldurmuş biri;
  özel sektör sgk çalışanı olarak analık raporu bittikten sonra iş veren tarafından çalışmasına son verilmesi durumunda işsizlik maaşı alabiliyor mu?
  tekrar 120 gün prim ihtiyacımı oluyor?

 44. yeliz dedi ki:

  merhabalar doğum yaptıktan ve izin süresi bittikten sonra ne kadar 2 ay yarı zamanlı hakkımız var peki bu yarı zamanlı çalışma durumun da bir diğer yarısını sskdan mı alıyoruz 600 gün dolduysa

 45. Büşra dedi ki:

  Merhaba. Sözleşmeli personel olarak İl Özel İdaresinde çalışmaktayım. Sözleşmemizde Sosyal güvenlik açısından 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa (5510 sayılı kanunun 4/a maddesine) tabidir yazıyor. Aynı zamanda sözleşmeli personel 5393 sayılı Belediye Kanununa ve diğer mevzuat hükümlerine tabidir yazıyor. Ayrıca Madde 13’de sözleşmeli personel 8 hafta doğum öncesi, 8 hafta doğum sonrası izne ücretsiz ayrılır diye belirtilmiş. Yakın zamanda aynı kurumda çalışan bir bayan devletin kanunen vermiş olduğu ve idarelerin takdir yetkisinin bulunmadığını söylediği iznini SSK ve maaş yatırılmadan kullandırılmıştır. SSK 4/a maddesinin haklarını siz yukarıda açıklamışsınız. 5593 Sayılı Belediye mevzuatında da sözleşmeli personele ücretli izin verileceği yazmaktadır. Zaten hiçbir belediye çalışanına bizde ki gibi 16 haftalık doğum izninde işten çıkarılma uygulanmamaktadır. Ayrıca bildiğim kadarıyla hiçbir sözleşme de kanuna aykırı bir madde bulunamaz. Yakın zamanda doğum iznine ayrılacağım ve sizden bu konuda yardım istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?