EYT yasasında artık son aşama bekleniyor. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yasada tüm detaylar ortaya çıktı. EYT şartları, başvuru süreci ve ilk maaşın yatırılacağı tarihler ile kimin ne kadar maaş alacağı sorusu da hala merak ediliyor.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yasa kapsamında emekli maaşları ortalama olarak 8 bin 733 TL seviyelerinde olacağı aktarıldı. SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı kapsamında EYT ile emekli olacak kişilerin her biri için farklı maaş hesaplamaları yapılıyor. Bu kapsamda EYT ile emeklilikte 12 bin 389 TL’ye kadar emekli maaşları hesaplandı.

EYT İLE EMEKLİ OLACAKLAR NE KADAR MAAŞ ALACAK?

TBMM Genel Kurulu’ndan geçen EYT yasasının Resmi Gazete’de yayımlanması için geri sayım başladı. Bu kapsamda ilk etapta 2 milyondan fazla kişinin yasadan yararlanarak emekli olması bekleniyor.

Mevcut uygulamada asgari emekli maaşı 5.500 TL olarak belirlendi. Emeklilik sistemine göre ödenen prim gün sayısı, hizmet yılı ve çalıştığı sigorta koluna göre emekli maaş oranları da değişiyor. SSK emeklileri için ortalama maaş 7 bin 797 TL olurken, Bağ Kur emeklileri için 5 bin 811 TL ve Emekli Sandığı emeklileri için 12 bin 389 TL aylık hesaplamaları yapıldı.

EYT İLE EMEKLİLİK BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

8 Eylül 1999 yılı ve öncesinde sigortalı olan ve hizmet süresi ile prim gün sayısını tamamlayan kişiler yaş şartı aranmaksızın EYT ile emekli olabilecek. EYT’den yararlanmak isteyenler ise söz konusu şartları taşımaları halinde e-Devlet üzerinden başvurularını yaparak yasadan yararlanabilecek. ‘’Gelir, Aylık Ödenecek Talep Belgesi Verilmesi Belgesi’’ ekranından yeni başvuru sekmesiyle işlem yapılabilecek.

Tahsis talep türünde ‘yaşlılık aylığı’ seçildikten sonra açıklama kısmına ise maaşın alınmak istendiği banka şubesi yazılmalıdır. Son aşmada ise ‘’başvur’’ butonu ile bilgiler SGK’ya gönderilebilir. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından ilk maaşlar Nisan ayından itibaren alınacak. Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

Editör: TE Bilisim