Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı kamuoyu açıklamasında Türkiye’nin dört bir yanında sosyal devlet anlayışının en önemli kurumları olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ek kaynak ayrılacağının müjdesini paylaştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak ihtiyaç sahibi durumdaki vatandaşların her zaman yanında olmaya devam eden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kısa bir süre içinde toplam 352 milyon 880 bin 238 TL tutarında ek kaynak yaratılacağı haberinin ardından muhtaç durumdaki vatandaşlar, maddi yardım başvurularını nereden ve nasıl yapacaklarını merak etmeye başladı. Konuyla ilgili bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye’nin her il ve ilçesinde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, sosyal yardım faaliyetlerini eksiksiz olarak yürütebilmeleri amacıyla her ay düzenli olarak “periyodik pay” adı altında kaynak aktarımı yapıyor. Periyodik payların tutarının hesaplamasında, SYDV’nin bulunduğu bölgede güncel nüfus, kişi başı gayri safi yurt içi hasıla, aktif hane dosyası gibi pek çok gösterge kullanılarak payların dağıtımında adil bir paylaşım yöntemi izleniyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamasında SYDV kurumlarına ek 2 periyodik pay göndereceklerinin müjdesini verdi.

Bakan Selçuk’tan SYDV Ek Kaynak Açıklaması

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ek 2 periyodik pay göndereceklerini kamuoyu ile paylaştı. Açıklamasında, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ek iki periyodik pay daha göndereceğiz. Aldığımız bu kararla birlikte, 352 milyon 880 bin 238 TL tutarındaki kaynak, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına aktarılacak. Söz konusu kaynak, Kovid-19 salgınından etkilenen vatandaşların ihtiyaçları için kullanılacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının mali imkânlarını güçlendirerek, aktarılan bu kaynakla vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına hızlı ve etkin bir şekilde yanıt verebileceğiz.” ifadelerini kullanan Bakan Selçuk’un bu paylaşımının ardından vatandaşlar SYDV maddi yardım başvurularının nereden ve nasıl yapılacağını araştırmaya başladı.

SYDV Maddi Yardım Başvurularında Aranan Şartlar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye’nin bütün illerinde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından maddi yardım talebinde bulunmak isteyen vatandaşlarda bazı şartlar aranıyor. Bunlar şu şekilde açıklanmıştır:
  • Sosyal güvenlik kuruluşlarına (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı / Sosyal Güvenlik Kurumuna) tabi  olmamak ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir almamak
  • SGK bünyesinde tedavi giderlerinin veya fonksiyon kazandırıcı ortopedik, diğer yardımcı araç-gereç bedellerinin tamamını ya da bir kısmını karşılamamak ve karşılanmayan kısmı için kişinin ödeme gücü bulunmamak
  • Temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde düzenli ve sürekli bir gelire sahip olmamak
Başvurular, müracaat edenin ikamet ettiği yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na şahsen yapılıyor. Vatandaşlardan başvuru işlemleri sırasında bazı belgeler talep ediliyor. Başvuru reşit olanlar tarafından bizzat yapılmalıdır. Bizzat başvuruda bulunamayacak özrü ve mazereti olanlar ise (özürlü, yaşlı, yatalak vb.) kendi adına kan ve sıhri hısımı, vasi ve kayyumu, komşusu, öğretmeni, mahalle muhtarı gibi kişiler aracılığıyla başvuru yapabilmektedir. SYDV bünyesinde aile yardımı alma talebinde bulunan vatandaşlardan şu belgeler talep edilmektedir:
  • SYDV Başvuru Kayıt Formu /Başvuru Dilekçesi
  • Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi (kendisinin ve evli ise eşinin)
  • Barınma İhtiyaç raporu (Vakıfça İl Sağlık Md./Sağlık Gr.Bşk.'yazılacak)
  • Varsa Yaşadığı Evin Hasar Tespit Raporu

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Veriliyor?

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Para Yardımı Sorgulama