Asgari ücret ile çalışanlara Ocak ayı müjdesi geldi. Asgari ücret almakta olanlara Ocak ayında zam geliyor. Yeni zam ile birlikte asgari ücretin oranı da belirginlik kazanıyor. Bu durumda asgari ücretliler 397 TL ek zam alacaklar

2021 Asgari Ücreti Ne Kadar Olacak?

Yaklaşık 7 milyon asgari ücret ile çalışanlar, 2021 yılında yapılacak zam oranını merakla bekliyorlar. Yeni yılın yaklaşması ile birlikte asgari ücrete uygulanacak zam oranları da belirginlik kazanıyor. Özellikle 2020 yılında koronavirüs salgını yüzünden tüm ekonomik sektörlerde önemli fiyat artışları yaşandığı için asgari ücret ile geçinmek oldukça zor bir duruma ulaştı. Bu sebeple asgari ücret Ocak ayı artışı milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor. Salgın yüzünden gelirlerinde önemli azalmalar yaşayanlar da yine Ocak ayının gelişini merakla bekliyorlar. Yıl sonu yaklaşırken Ocak ayı zammına ilişkin detaylar da belli oluyor. Tahminlere göre maaşların brüt bazda 2500 TL olması ön görülüyor. Bu açıklamalar sürerken asgari ücret ile çalışanlar için de büyük bir merak söz konusu. Ancak asgari ücrete yapılacak zam miktarını enflasyon oranları belirleyecek. Konuyla ilgili yürütülen tartışmalarda en az yüzde 12, en yüksek ise yüzde 15 zam oranı ağırlık kazanıyor. Yükselen enflasyona göre bu zam oranları sene sonuna kadar kesinlik kazanacak.

2021 Asgari Ücret Tahminleri

Asgari ücretin kesinlik kazanması için Merkez Bankası tarafından yayınlanan beklenti anketleri büyük önem taşıyor. Çünkü zam oranları enflasyona endeksli olarak kararlaştırılıyor. Bu bakımdan yıl sonu yaklaşmadan önce Merkez Bankası tarafından beklenti anketi yapılmaktadır. Beklenti anketinin temel alınması için ilgili yılın son altı ayındaki durum konu ediniliyor. Buna göre Temmuz ayından Ocak ayına kadar geçen süredeki enflasyon verileri beklenti anketleri de asgari ücret üzerinden doğrudan etkisi oluyor. Bu bakımdan Merkez Bankası tarafından yapılan son beklenti anketinde yüzde 5 oranında bir enflasyon söz konusu oluyor. Bu oran maaşa artış olarak yansıtıldığında ise yüzde 12 ile yüzde 15 oranında bir artışın gerçekleşmesi bekleniyor. Özellikle bu yıl salgın yüzünden pek çok kişi fiyatların artışı yüzünden mağduriyet yaşarken, asgari ücrete yapılacak zam oranın artması büyük önem taşıyor. Asgari ücrete yapılacak zam ile birlikte asgari geçim indirimi tutarlarında da artış yaşanması bekleniyor. Bu bakımdan eş yardımı 361 liraya, bir çocuk için alınan indirim de 79 liraya zam ile güncellenmesi bekleniyor. Ayrıca 22 TL damga vergisi tutarı da ücretlere yansıtılacak.
Editör: TE Bilisim