Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Son Bulacak? Gelen son dakika bilgilerine göre Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay ile bakanlıkların birlikte hazırlamış olduğu 4 aşamadan oluşan normalleşme süreci Mayıs ayının sonuna kadar devam edecek. Belirlenen sokağa çıkma yasağı işlemine göre Ramazan Bayramı sonrasında kademeli de olsa kaldırılması düşünülmektedir. Buna göre Ramazan Bayramı sonrasında vaka durumuna bağlı olarak sokağa çıkma yasağının kaldırılmasına Haziran ayı içerisinde son verilmesi planlanmaktadır. Diğer yandan 65 yaş ve 20 yaş için uygulanmakta olan sokağa çıkma yasağının ise belirlenen normalleşme takvimi sürecinde Haziran ayı ortalarına doğru onlar için yasağın tamamen kalkması söz konusu olmaktadır. Ancak tüm bu çalışmalara rağmen 16 – 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı’nın olduğu 23 – 26 Mayıs 2020 tarihlerinde ise sokağa çıkma yasağı öngörülmektedir.

30 Gün Vakasızlık Şartı Aranacak!

30 Gün Vakasızlık Şartı Aranacak! Diğer yandan da restoran, kafe ve pastane gibi alanların da Haziran ayı ortalarına doğru açılması planlanmaktadır. Fakat ilk etap çalışması olarak saat sınırlaması getirileceği belirtilmektedir. Yapılan planlama çalışmalarına göre önce mesai saatlerinde sınırlama ve oldukça katı fiziki mesafe koşulları ile belirtilen iş yerlerinin açılma değerlendirilmesi devam ediyor. Bu işlemin ardından ise 1 Eylül 2020 tarihinden sonrası için planlanan 3. Normalleşme çalışmaları kapsamında da restoran ve kafeler içerisinde alınan mesafe ve hijyen kurallarına uyulmaya devam edilerekten saat sınırlamasının kaldırılması planlaması yapılmaktadır. Ancak belirtilen saat sınırlandırılmasının kalkması için öncelik olarak 30 gün boyunca hiçbir yeni vakanın görülmemesi gerektiği belirtilen en belirgin koşul olmaktadır. Konser, kültür merkezleri ve gösteri merkezleri gibi alanların Ağustos ayı içerisinde açılması hedefleniyor. Ayrıca lunapark gibi alanlarda Ağustos ayında açılması planlarının arasında olmaktadır.

Öğrenciler İçin Telafi Eğitimleri Ağustos Ayında Olacak!

Öğrenciler İçin Telafi Eğitimleri Ağustos Ayında Olacak! Vatandaşların en çok merak ettiği bir diğer konu da telafi eğitimleri olmaktadır. Bu kapsamda öğrencilerin iyi bir yaz geçirmesi planlanmaktadır. Bu bakımdan öğrenciler için telafi eğitimlerinin Ağustos ayında yapılması ve okulların açılmasının da Eylül ayında başlayarak yeni eğitim ve öğretim yılının başlangıcı planlanmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan başkanlığı çerçevesinde gerçekleştirilecek olan kabine toplantısına gözler çevrilmiş bulunmaktadır. Yarın gerçekleştirilecek olan kabine toplantısında alınacak olan kararlar beklenmeye başlanmıştır. Bu kapsamda Bilim Kurulu tavsiyelerine göre normalleşme süreci için belirlenen bu tarihler 15 gün öne ya da sonraya çıkabileceği belirtilmektedir.

Bakanlıktan Her Ay 1384 TL Yardım Ödemesi! Başvuru Şartları ve Şekli Belli Oldu

Ziraat Bankası’ndan İkinci El Ev Alacaklara Özel Konut Kredisi Kampanyası

Kısa Çalışma ve Nakdi Destek Ödemelerinin Tarihleri Belli Oldu! Kim Ne Kadar Alacak?

Editör: TE Bilisim