2020 SSK, SGK, Bağ-Kur Rapor Parası Hesaplama

02.02.2020
2.457
A+
A-
2020 SSK, SGK, Bağ-Kur Rapor Parası Hesaplama

2020 yılında rapor parası hesaplaması yapılabilmesi için son 3 aya ait brüt ücretin ve rapor alınma nedeninin biliniyor olması gerekmektedir. Geçici iş göremezlik ödeneği adı altında yapılan ödemedir. Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmaktadır. Ancak bunu işveren yapmaktadır. Sigortalı çalışan gerekli evrakları işverenine ulaştırmalıdır. Rapor parası ise PTT’den çekilebilmektedir.

Rapor Parasının Alınabildiği Durumlar Nelerdir?

Rapor parası başvurusu yapabilecek olanlar şu şekildedir:

 • İş kazası veya meslek hastalığı yaşayanlar rapor parası alabilmektedirler. Raporun ilk gününden itibaren ödeme yapılmaktadır. Ancak kasti olarak yaralanmışsa veya işverenin teklif ettiği tedaviyi istememiş ise; bu durumda hesaplanan tutarın yarısı verilmektedir.
 • 2 günden daha uzun süren hastalıklar için rapor parası talep edilebilmektedir.
 • Kadınlar doğum yapmaları durumunda; doğum izni için rapor parası alabilmektedirler. Tekil doğumlarda 16 hafta ve çoğul doğumlarda 18 hafta raporlu olunmaktadır.

Rapor Parası Alabilmek İçin Sağlanması Gereken Koşullar Nelerdir?

Rapor parası almak isteyenler için gerekli şartlar aşağıda açıklanmıştır:

 • Alınan sağlık raporunu uzman bir doktorun onaylaması gerekmektedir.
 • Geçici iş göremezlik durumunun olmasına neden olan rahatsızlıklardan birinin yaşanmış olması gereklidir.
 • Rapor parası başvuru tarihinden önceki bir yıl içerisinde minimum 90 gün prim ödemesinin yapılmış olması istenmektedir.
 • Bağ-Kurluların rapor parası alabilmesi için prim borçlarının olmaması gerekmektedir. Ayrıca yatarak tedavi gördüklerine dair verilmiş bir sağlık raporuna sahip olmalılardır. Ancak doğum sebebi ile alınacak olan geçici iş göremezlik raporu için bu geçerli değildir.

Rapor Parası Alabilmek İçin Nasıl Başvuru Yapılmalıdır?

Rapor parası başvurusu için takip edilmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • Öncelikle rapor parasına konu olacak olan sağlık problemi belgelenmelidir. Bunun için tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık raporu alınmalıdır. Bu rapor Medusa sistemi aracılığı ile SGK’ya ulaştırılmaktadır.
 • Sağlık raporu işverene verilmelidir.
 • İşverenin bu raporu e-rapor sistemi aracılığı ile işlemesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na durumu bildirebilmesi için 5 gün süresi bulunmaktadır. 5 günü geçiren iş yerlerine ceza verilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu, gerekli koşulların sağlanıp sağlanmadığına bakarak raporu değerlendirmektedir.
 • Rapor parası başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda, hesaplama yapılmaktadır. Ardından hesaplanan tutarı SGK ödemektedir.

Rapor Parası Tutarının Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Rapor parasını hesaplarken öncelikle bilinmesi gereken bazı durumlar vardır. Sigortalının son 3 ay içerisinde aldığı brüt maaş bilinmelidir. Rapor alma nedeninin iş kazasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilinmelidir. Tedavinin yatarak mı ayakta mı olduğu önemlidir. Ayrıca raporun kaç günlük bir rapor olduğu da hesaplamayı etkilemektedir. Öncelikle son 3 aylık brüt maaşın, 3 aylık süre içerisinde çalışılan gün sayısına bölünmesi istenmektedir. Çıkan sonuç günlük brüt maaş olarak adlandırılmaktadır.

Bu ücretin üçte ikisi, ayakta tedavi görenlere günlük rapor parası olarak ödenmektedir. Yarısı ise yatarak tedavi görenlere verilen günlük paradır. Toplamda alınacak olan tutarın hesaplanabilmesi için ise; raporda belirtilen gün sayısı ile çıkan sonucu çarpmak gereklidir. Raporun gün sayısı hesaplanırken; iş kazasından dolayı rapor parası almak isteyenlere, raporda yazan tam gün sayısı üzerinden ücret verilmektedir. Diğer sebepler ile rapor parası almak isteyenler ise; rapordaki gün sayısının 2 eksiği üzerinden para almaktadırlar.

Rapor Parası Örnek Hesaplaması Nasıldır?

Rapor parası hesaplamasına bir örnek vermek gerekir ise; asgari ücret ile çalışan biri hastalık nedeni ile 10 gün rapor almış olan bir çalışan, sebebi iş kazası olmadığı için 8 gün üzerinden rapor parası alabilmektedir. Ayakta tedavi görmesi durumunda 523.20 TL ve yatarak tedavi görmesi halinde ise 392.40 TL ödenek almaktadır. Aynı özellikteki raporun alınma sebebinin iş kazası olması durumunda; ayakta tedavi için 654 TL, yatarak tedavi için 490.50 TL ödeme yapılmaktadır.

Rapor Parası Sorgulama Yolları Nelerdir?

Rapor parası sorgulaması yapmak isteyenlerin uygulayabileceği yöntemler aşağıda belirtilmiştir:

 • https://www.alo170.gov.tr adresi aracılığı ile sorgulama yapılabilmektedir.
 • Alo 170 hattı aranarak rapor parası sorgulanabilmektedir.
 • Rapor parası sorgulaması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilebilmektedir veya aranabilmektedir.
 • E-devlet sistemi aracılığı ile sorgulama yapmak mümkündür.

E-Devlet Aracılığı İle Rapor Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemini kullanarak rapor parasını sorgulamak isteyenlerin izlemesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalıdır.
 • Sisteme giriş yapabilmek için ana sayfada giriş yap butonu bulunmaktadır. Bu butona tıklanması durumunda kimlik doğrulaması istemektedir. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile kimlik doğrulaması yapılabilmektedir. Bunun için PTT şubelerinden 2 TL karşılığında kapalı zarfta şifre alınabilmektedir. Ayrıca e-devlet şifresi dışında 4 farklı kimlik doğrulama yöntemi daha bulunmaktadır.
 • Ana sayfadan e-hizmetler butonuna tıklanmalıdır.
 • Listelenen kurumlar içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılabilecek olan işlemler içerisinde 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme seçeneği bulunmaktadır ve buna tıklanmalıdır.

Telefon İle Nasıl Rapor Parası Alım Süreci Sorgulanır?

Alo 170 hattı, rapor parası sorgulaması ile ilgilenmektedir. Bu hat Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hattıdır. Sigortalılar çalışma hayatları ile ilgili prosedürleri, iş hayatı ile ilgili sorgulamaları bu hat üzerinden yapabilmektedir. Telefonda ilgilenen görevliye rapor parasını sorgulamak istendiğinin söylenmesi yeterli olmaktadır. Görevli yönlendirmektedir. Öncelikle bazı kimlik bilgileri istenmektedir ve ardından sorgulama sonuçları paylaşılmaktadır.

Rapor Parası SGK’dan Nasıl Sorgulanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile sorgulama yapabilmek için iş yerinin bağlı olduğu kuruma şahsen gidilebilmektedir. Kimlik belgesi ile beraber kuruma gidildiğinde, başvuru durumu hakkında detaylı bilgi edinilebilmektedir. Ayrıca bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun aranması halinde de rapor parası sorgulaması yapılabilmektedir.

Rapor Parası PTT’den Nasıl Sorgulanır?

Rapor parasının PTT’den sorgulanabilmesi için en yakın PTT şubesinin şahsen ziyaret edilmesi gereklidir. Kimlik belgesi ile beraber gidilmelidir. Rapor parasının yatırılıp yatırılmadığı ile ilgili kesin bilginin öğrenilebileceği ve yatırılmış ise de çekilebileceği bir yöntemdir.

Rapor Parası Ne Kadar Sürede Yatırılır?

Rapor parası için yapılan başvurunun tamamlanması ile beraber değerlendirme süreci başlamaktadır. Bu süreçte başvurunun değerlendirilmesi ve paranın hesaba aktarılması ortalama 15 gün sürmektedir. Maaş hesabına yatırılan bir para değildir. Ödemesi PTT üzerinden veya anlaşmalı bankalardan yapılmaktadır. Paranın maaş hesabına yatırılmasını isteyenler ise; bunu işverenleri aracılığı ile bildirmelidir. Rapor parası yatırıldıktan sonra çekilmesi için 2 aylık bir süre bulunmaktadır. Bu sürede para PTT’den çekilmez ise; devlet tarafından para geri alınmaktadır.

Rapor Parasının Tutarı Nedir?

2020 yılında ayakta tedavi görenlerin alabileceği minimum rapor parası için belirlenen günlük tutar 65.40 TL’dir. Yatarak tedavi görenler için ise bu tutar 49.05 TL olmaktadır. Hastanede istirahat ederek hastalık süresini geçiren kişilere bir aylık en az 1.373 TL rapor parası ödenmektedir. Ayakta tedavi görenler için ise bu tutar aylık minimum 1.831 TL olmaktadır. İş kazası sebebi ile rapor parası talep edenler; yatarak tedavi görmeleri durumunda en az 1.451 TL ve en fazla da 1.962 TL rapor parası alabilmektedir.

Kadınların Süt İzni Ne Kadar ?

SGK Günlük Borçlanma Tutarları Ne Kadar Oldu ?

SGK İşten Çıkış (Ayrılma) Bildirgesi Alma

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. abdullah dedi ki:

  sayın hocam oğlum 28,10,1997 doğumlu 2 yıllık üniversite 1.sınıfta okuyor. ileride emekliliği için sigortalı işci girişi yaptırsam şirketimde gece bekcisi olarak geceleri çalışıyor gibi göstersem olurmu. ilginize çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Evet olabilir. fakat fiili olarak çalışmıyorsa göstermeyin.

 2. Hakan dedi ki:

  Hocam ben normal 10 gunluk rapor aldim aldigim maaş 2130 lira sigortadan nekadar alabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bu konu hakkında detaylı bilgiyi yazımızda belirttik.

 3. Ersen dedi ki:

  Ssk liyim ameliyat oldum 1 ay rapor aldım ne kadar para alabilirim.birde hastaneye yatışa ssk para veriyormu .aydinlatırsanız sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bu konu hakkında detaylı bilgiyi yazımızda belirttik.

 4. Ercan dedi ki:

  Hocam meraba 89 gün 11200 tl prim. 45 gün raporda alacağım ücret ne kadar olur acaba.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor paranızı öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 5. faruk çark dedi ki:

  ameliyattan dolayı 5 günlük rapor aldım iş kur dan çalışıyorum sgk lıyım asgari ücretli maaş alıyorum ne kadar rapor parası alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor paranızı öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 6. Sevim dedi ki:

  Ben üc gün rapor aldım kesinti ne kadar olur asgari ücret maaş alıyorum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 106 TL kesinti olur,1 günlük rapor paranızı alabilirsiniz.