SGK SSK Bağkur Rapor Parası Hesaplama

19.01.2017
481
A+
A-
SGK SSK Bağkur Rapor Parası Hesaplama

Hastalık ve işkazasından dolayı geçici iş göremezlik raporu aldınız ve ne kadar rapor parası alacağınızı merak ediyorsunuz. Ne kadar rapor parası alınacağı konusunda sayfamızdan bir çok soru geldiğinden ve maalesef bu talebi karşılayamadığımızdan bir uygulama geliştirme gereği duyduk. SGK rapor parası hesaplama uygulamamız ile artık Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ne kadar rapor parası alabileceğinizi kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. SGKHOCASİ olarak sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına her geçen gün hizmetlerimize yenilerini eklemeye devam ediyoruz ve edeceğiz. 

SGK Rapor Paramı Nasıl Hesaplarım?

SGK Rapor parası hesaplama sayfamıza girdiğinizde ;

RAPORLU GÜN SAYISI

Öncelikle ilk kısma rapor aldığınız toplam gün sayısını yazın.

SON 3 AY ALDIĞINIZ TOPLAM BRÜT ÜCRET

Bu  kısma rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt SGK kazancınızın toplamını yazın. Bu kazanç bilgisine 4a SSK hizmet dökümünden ulaşabilirsiniz. SGK 4a hizmet dökümünüze www.turkiye.gov.tr adresinden edevlet şifresi ile giriş yaparak EHİZMETLER-SOSYAL GÜVENLİK KURUMU-4A HİZMETLERİ-4A HİZMET DÖKÜMÜ kısmından ulaşabilirsiniz.

Diyelim ki 10 Ocak 2017 tarihli ve 10 gün süreli bir hastalık raporu aldınız. Bu durumda son 3 aylık brüt kazanç hesabı için 4a sgk hizmet cetvelinden 2016 Aralık/Kasım ve Ekim ayların brüt kazançlarını toplayarak yazacaksınız.

Eğer iş kazası geçirdiyseniz ve son bir yıl içinde 3 ay hizmet yoksa bu durumda iş kazası geçirdiğiniz aydan önceki toplam brüt kazancı yazmanız gerekir.

SON 3 AYLIK TOPLAM GÜN SAYISI

Bu kısımda da yine 4a ssk hizmet dökümünüzden rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık toplam gün sayısına bakacaksınız. Yukarıdaki örnekteki gibi 10 Ocak 2017 tarihinde rapor aldıysanız 2016/Aralık-Kasım ve Ekim aylarına ait gün toplamını buraya yazmanız gerekir.

Sonuç

Verileri girdikten sonra aşağıdaki sonuçları göreceksiniz;

 • iş göremezlik ödeneğine esas GÜNLÜK kazanç: Bu tutar ayakta tedavi için alabileceğiniz bir günlük rapor parası tutarıdır.
 • Raporun Tamamı Ayakta ise hastalık için toplam : Bu tutar raporun tamamı hastalıktan dolayı alındıysa ve yatarak tedavi yoksa ayakta alınacak toplam rapor parası tutarıdır. Hastalık raporlarında ilk iki güne ödeme yapılmadığı için yazmış olduğunuz gün sayısından 2 gün eksilterek hesap yapar sistem.
 • Raporun Tamamı Yatarak ise hastalık için toplam: Eğer geçici iş göremezliğin tamamı hastanede yatarak geçtiyse bu yatarak alacağınız tedavi tutarını gösterir.  Hastalık raporlarında ilk iki güne ödeme yapılmadığı için yazmış olduğunuz gün sayısından 2 gün eksilterek hesap yapar sistem.
 • İş kazası nedeniyle rapor aldıysanız alacağınız ücret Ayakta alınan rapor için: Bu tutar rapor iş kazasından dolayı alındıysa ve tamamı ayakta ise alabileceğiniz tutardır. İş kazalarında raporlu olunan günlerin tamamına ödeme yapılır.
 • İş kazası nedeniyle rapor aldıysanız alacağınız ücret Yatarak alınan rapor için: Bu tutar rapor iş kazasından dolayı alındıysa ve tamamı yatarak tedavi ise alabileceğiniz tutardır. İş kazalarında raporlu olunan günlerin tamamına ödeme yapılır.

SGK SSK Rapor Parası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • SGK rapor parası net maaş üzerinden değil brüt ücret üzerinden hesaplanır.
 • Ayakta raporlar için bir günlük tutar son 3 aylık brüt kazanç toplamının son 3 aylık gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutarın 2/3’üdür.
 • Yatarak raporlar için bir günlük tutar son 3 aylık brüt kazanç toplamının son 3 aylık gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutarın 1/2’sidir.
 • Hastalık raporlarında rapor alınan ilk iki güne ödeme yapılmaz. İkinci günden sonrasına yapılır.

4a SGK SSK ve 4b Bağkur Rapor geçici iş göremezlik ödemesi hesabı için lütfen TIKLAYINIZ

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. abdullah dedi ki:

  sayın hocam oğlum 28,10,1997 doğumlu 2 yıllık üniversite 1.sınıfta okuyor. ileride emekliliği için sigortalı işci girişi yaptırsam şirketimde gece bekcisi olarak geceleri çalışıyor gibi göstersem olurmu. ilginize çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Evet olabilir. fakat fiili olarak çalışmıyorsa göstermeyin.

 2. Hakan dedi ki:

  Hocam ben normal 10 gunluk rapor aldim aldigim maaş 2130 lira sigortadan nekadar alabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bu konu hakkında detaylı bilgiyi yazımızda belirttik.

 3. Ersen dedi ki:

  Ssk liyim ameliyat oldum 1 ay rapor aldım ne kadar para alabilirim.birde hastaneye yatışa ssk para veriyormu .aydinlatırsanız sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bu konu hakkında detaylı bilgiyi yazımızda belirttik.

 4. Ercan dedi ki:

  Hocam meraba 89 gün 11200 tl prim. 45 gün raporda alacağım ücret ne kadar olur acaba.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor paranızı öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 5. faruk çark dedi ki:

  ameliyattan dolayı 5 günlük rapor aldım iş kur dan çalışıyorum sgk lıyım asgari ücretli maaş alıyorum ne kadar rapor parası alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor paranızı öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 6. Sevim dedi ki:

  Ben üc gün rapor aldım kesinti ne kadar olur asgari ücret maaş alıyorum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 106 TL kesinti olur,1 günlük rapor paranızı alabilirsiniz.