İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

02.03.2018
140
A+
A-
İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

Geçici iş göremezlik ödeneği  ve İş göremezlik Tazminatı ve Ödeme Tarihleri konusunda yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz. 

Sürekli iş göremezlik ödeneği ise iş kazası ve meslek hastalığı sonucu çalışma gücünü en az %10 ve üzeri kaybedenlere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen sürekli gelir olarak tanımlanır.

Bu yazımızda ise genel olarak iş göremezlik ödeneği konusunda merak ettiğiniz soruların cevabını bulabileceksiniz. 

İş göremezlik ödeneği ne kadar?

Bir günlük geçici iş göremezlik ödeneği ;

 • Hastalık için aldığınız raporlarda rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık toplam brüt kazancınızın son 3 ayın toplam gün sayısına bölünmesi sonucu bulunur. Çıkan sonucun ayakta raporlar için 2/3’ü, yatarak tedavilerde ise 1/2’si bir günlük geçici iş göremezlik ödeneğinizdir. 2 gün ve 1 günlük hastalık raporlarına ödeme yapılmaz. Bunu işveren de ödemek zorunda değildir. 10 günlük raporun Sosyal Güvenlik Kurumu 8 gününe ödeme yapar.
 • Analıktan yani doğumdan dolayı alınan doğum öncesi ve doğum sonrası raporlarında ise 1 günlük iş göremezlik ödeneği doğum tarihinden önceki son 3 aylık toplam brüt kazanca ve son 3 ayın toplam gün sayısına göre hesaplanır. Çıkan sonucun ayakta raporlar için 2/3’ü, yatarak tedavilerde ise 1/2’si bir günlük geçici iş göremezlik ödeneğinizdir.Analık raporlarında tek çocuk ise doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 olmak üzere toplam 16 haftalık yani 112 günlük ödeme yapılır.
 • İş kazasında iş göremezlik ödeneği için 3 aylık sigorta şartı aranmaz. 1 gün bile sigortanız varsa rapor parası alabilirsiniz. İş kazası oluş tarihinden önceki son 3 aylık sürede 90 gün varsa geçici iş göremezlik ödeneği son 3 ayın ortalaması esas alınarak hesaplanır. Yoksa ortalama brüt kazancın ayakta raporlar için 2/3’ü, yatarak tedavilerde ise 1/2’si bir günlük geçici iş göremezlik ödeneğinizdir. İş kazası raporlarında raporlu olunan sürelerin tamamı için ödeme yapılır.

İş göremezlik ödeneği görünmüyor

İş göremezlik ödemeniz e-devlet sisteminde görünmüyorsa aşağıdaki problemlerden birisi meydana gelmiş olabilir.

 • İstirahat raporunuz hastane tarafından sisteme girilmemiş olabilir. Bunun çözümü için hastane ile görüşüp raporu sisteme girdirmeniz gerekir.
 • Raporunuz hastane tarafından girilmiş olabilir ancak hastane başhekimi tarafından onay verilmemiş olabilir. Bu durumda onaysız olduğu için işveren raporunuzu görüp onaylayamaz. SGK da ödemenizi yapamaz. Çözümü için yine hastane ile görüşüp başhekim onayı verdirmeniz gerekir. Rapor onayı hakkında ayrıntılı bilgi rapor parası için onay konulu yazımızda.
 • Raporunuz hastane tarafından sisteme girilmiş, başhekim tarafından onaylanmış, işveren tarafından onaylanmadığı için ödenememiş olabilir. Bu durumda işvereninizle görüşerek çalışmadığınıza dair bildirimin işveren tarafından elektronik ortamda yapılmasını sağlamanız gerekir.
 • Yukarıdaki bütün onaylardan sonra sıra SGK’ya gelir. SGK raporunuzu inceler. Eğer raporda bir eksik yoksa ödemenizi yapar. SGK raporu onayladığında E-devlet sisteminde merkeze gönderildi şeklinde görürseniz raporun henüz ödeme onay aşamasında olduğunu anlayabilirsiniz. Merkeze gönderildi olarak yazan raporun ödemesini takip eden ayın 8-14’ü arasında herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden alabilirsiniz. Eğer raporunuz E-devlet sorgulaması sonucunda emanete alındı şeklinde yazıyorsa rapor ödemenizi 8-14’ü arasında Ziraat Bankasına uğrayarak almadığınız anlaşılır. Bu rapor parasını yeniden alabilirsiniz. Nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi için SGK rapor parası banka hesabıma gönderilebilir mi konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

İş göremezlik ödeneğinde zaman aşımı süresi kaç yıldır?

İş göremezlik ödeneklerinde zaman aşımı süresi rapor tarihinden itibaren 5 yıldır. Yani rapor aldığınız tarihten itibaren 5 yıllık süre geçmediyse ödemenizi hala alabilirsiniz. 5 yıldan sonra ödemeniz almamanız halinde hazineye aktarılır.

İş göremezlik tazminatı nedir?

İş kazası sonucu sürekli kısmi iş göremez ya da tam iş göremez durumda kaldıysanız işvereninize tazminat davası açabilirsiniz. Tazminat tutarının ne kadar olacağı meslekte çalışma gücü kayıp oranına ve çalışanın rapor derecesine göre farklılık gösterebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
 1. mehmet dedi ki:

  8 aya işsizlik maaşi alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;İşsizlik maaşından faydalanabilmek için;

   -Sigortalının kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması,

   -Son 120 gün içerisinde kesintisiz sigortalı çalışmış olması,

   -Son üç yıl içerisinde sigortalı adına 600 gün işsizlik primi ödenmiş olması,

   -İşten ayrılış tarihinden itibaren 30 gün içerisinde işsizlik maaşına başvuruda bulunması,

   gerekmektedir.

 2. mehmet dedi ki:

  işgörmezlik ödeneğini baba veriliyormu tamam saygilar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum yapan kişi sigortalıysa ona ödenir babaya verilmez.

 3. Sedat dedi ki:

  Rapor arşivde ne demektir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;raporunuz ile ilgili işlem yapılmış arşive kaldırılmış

 4. Nazım dedi ki:

  İş kazası gecirdim bacağım kırıldı şu an 77 gün raporum var iş yerine tazminat hakkım varmı saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;iş kazasından dolayı herhangi bir tazminat hakkınız yok;ancak çalışma gücünüzün yüzde 10 unu kaybederseniz,sürekli iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz.

 5. orhan dedi ki:

  iyi günler bende elim kırılmasından dolayı 30 günlük rapor aldım ancak sgk gittim bana 90 günlük sigortam olmadığı için ödeme alamazsınız dediler ücreti iş yeri mi ödeyecek yok alamayack mıyım şimdiden tşk ettim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor parasını alabilmeniz için geriye dönük son 1 yıl içinde 90 gününüzün olması gerekiyor.Bu nedenle rapor parası alamazsınız.

 6. murat inal dedi ki:

  Mrhaba ben is kazasi gecirdim sol el 2.3 parmagi 1.bogumdan 4. Parmagimi uc bogumdan kaybettim sgk dan veya fabrikadan tazminat alma hakkim varmi acaba

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tazminat hakkınız yok,işgöremezlik geliri bağlanır tarafınıza.

 7. Mustafa dedi ki:

  Meraba sağ gözüm %5 %10 falan görüyo artı konuşurken kekeleme oluyo bunun için iş goremezlik ödeneği alabilirmiyim tşk.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;onun kararını doktorlar veriyor.

 8. Erol dedi ki:

  Ben 2014 insatta iskeleden dustum ve beyin kanamasi gecirdim amaliyat oldum is sayibi sskami yapmamisti bende sikatta bulundum sskaya ve beni hastaneye sevk etti sska rapor icin sskadan para alma sansim varmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yüzde 10 dan fazla işgücü kaybınız var ise sürekli işgöremezlik geliri tarafınıza bağlanır.

 9. Huriye buyukgursoy dedi ki:

  Merhaba doğum yaptim raporum biteli 1 ay oldu ve hala rapor param yatmadı nedenini öğrenebilirmişim acaba

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 10. Yelda dedi ki:

  4a ssk li calisiyorum . Aylık maaşım doğum iznim süresince yatacak. Is goremezlik rapor parasini alabilir miyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;o dönemde raporlu olarak bildirilseniz alabilirsiniz.

 11. Erhan ÇETİN dedi ki:

  İş göremezlik ödeneği e Devlet de gözüküyor ama ptt de gözükmüyor

  1. Ahmet Soysal dedi ki:

   Merhaba. Henüz gönderilmemiş olabilir PTT’ye. Biraz bekleyin.

 12. Uğur dedi ki:

  Merhaba ben 29 Ağustos 2017 de trafik kazası geçirdim ama ticari araç kullaniyordum iş saatleri içinde oldu ama hatalı benim polis tutanağı hastane raporu hepsi var işsizlik ödemesi alabiliyormuyum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;iş kazası olarak kabul edildiyse ödeme alabilirsiniz,kusur oranında ödemenizde indirim yapılır.

 13. Baran dedi ki:

  Hocam kolay gelsin ben 20 ocakta isten ayrildim 26 ocakta ameliyatim var ortalama 1 ay rapor alicam .yasaya gore isten ayrildiktan sonra 10 gun is gormezlik rapor parasi alabiliyormusum
  Sorum su .?aldigim raporu eski isyerimemi vericem veya prosudur nedir kolay gelsin.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet işyerine vermeniz ve işyerinin onay vermesi gerekiyor.