2021 SGK İş Göremezlik Parası (Ödeneği) Sorgulama E-Devlet

SGK iş göremezlik ödeneği alıp alamayacağını sorgulamak için e-devlet sistemi kullanılabilmektedir. Geçici iş göremezlik raporu parası ya da hastalık parası olarak da bilinen iş göremezlik ödeneği, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir. Amaç, işçinin raporlu olarak işe gelmediği günler için gelir kaybı yaşamaması ve mağduriyet hissetmemesinin sağlanmasıdır.

Telefon İle İş Göremezlik Raporu Sorgulama

Telefon kullanarak iş göremezlik sorgulaması yapılabilmektedir. Rapor bilgileri ve rapor ödenekleri konusunda tüm sorgulama işlemleri Alo 170 aracılığıyla yapılabilmektedir. Yapılacak bu sorgulama işlemlerinde sizi başta internet üzerinden sorgulama işlemine yönlendireceklerdir. Ancak e-devlet sisteminde sorun olması, sorgulamanın yapılamaması ya da o an internete erişim bulmamanız gibi nedenlerle bu numarayı da kullanarak sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Tüm sorgulama işlemlerinde, rapor ücretlerinin ne zaman yatırılacağını da öğrenebilirsiniz. Ödeneklerin yatırılacağı kesin zamanı öğrenerek de işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

İş Göremezlik Rapor Ücreti Nasıl Hesaplanır?

İş göremezlik parası sorgulama işlemi için kişiler, 3 aylık brüt gelir ile 3 aylık prim gününü ayrı ayrı toplamalıdır. Yapılan hesaplamada brüt hesaplama kuralları göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun sonrasında elde edilecek 3 aylık brüt gelir miktarı, 3 aylık prim gününe bölünür. Elde edilecek sonuç ile rapor gününde belirtilen gün sayısı çarpılır.

Hesaplama yapılırken, raporda belirtilen 2 günlük süre, hesap işleminden çıkarılmalıdır. Bunun nedeni, işçinin işe gelmediği 2 günlük sürenin, iş veren tarafından kesintiye uğratılmamasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu, 3 gün ve daha fazla sürede verilen raporları ödemektedir. İlk 2 ün, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmez.

Kaç Çeşit İş Göremezlik Ödeneği Alınır?

İş göremezlik ödenek türleri 5510 sayılı kanuna bakılarak şekillenmiştir. 3 çeşit ödenek türüne göre kişiler, iş göremezlik rapor ödeneği almaktadır.

Bu türler şu şekilde sıralanabilir:

 • İşçinin çalıştığı iş yerinde kaza geçirmesi, iş kazası sonucu hastanelik olduğunun teyit edilmesi, meslek hastalığı durumu nedeniyle hastaneye kaldırılması gibi durumlarda geçici iş kaybı yaşanacağından rapor ücretleri verilmektedir. Ancak şart, işçilerin sigortalı olmasıdır.
 • İşçinin, hastalık nedeniyle alınan raporun gününden önceki en az 90 gün primlerinin yatırılmış olması halinde, herhangi bir hastalık nedeniyle de iş göremezlik rapor parası alma imkanı bulunmaktadır. Bu tür rapor parası alımlarında, işçinin iş ile ilgili bir hastalığının bulunup bulunmamasına bakılmaz. Hastalığın nedeni her ne olursa olsun, belirtilen şartların sağlanması halinde kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan iş göremezlik raporlarını alırlar.
 • Doğum sırasında alınan raporlar da, iş göremezlik rapor parası çerçevesinde yer almaktadır. Bu kapsamda doğum yapan sigortalılar,doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta şeklinde doğum izni kullanabilirler. Toplamda 16 haftanın rapor parasını alabilecek durumda olan kadın işçi, eğer çoğul gebelik yaşıyorsa, bu süre doğum öncesinde 10 haftaya çıkar. Doğum öncesi iş göremezlik ödeneği verilmesi için, tıpkı hastalık ödeneğinde olduğu gibi en az 90 gün süre ile sigorta primlerinin yatırılmış olması gerekmektedir. 90 günlük prim ödemesinde eksik olması durumunda belirtilen rapor parasını almak mümkün olmayacaktır.

İş Göremezlik Ödeneği Hakkında Dikkat Edilecek Unsurlar

İş göremezlik ödeneği hakkında önemli bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastaneden ya da sağlık merkezlerinden alınan iş göremezlik raporunun, rapor teslimi için tanınan süre içerisinde iş verenlere teslim edilmiş olması gerekmektedir. Raporun teslim süresi, rapor bitiş tarihinden itibaren 5 gündür.5 gün içerisinde raporun aslı, iş verene teslim edilmelidir.
 • Raporu alan kişi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimde bulunabilir. Bu bildirimin iş veren tarafından değil, işçi tarafından yapılması, sistemde herhangi bir aksamaya neden olmaz. Aksine bu davranış, işçinin yararına olacaktır.
 • Tüm form ve raporlarda bilgilerin doğruluğundan emin olunmalıdır. Bu kapsamda kişilerim rapor ödenekleri hakkında bilgiler, SMS ile bildirilmektedir. Bu nedenle özellikle cep telefonu bilgilerinin güncel ve kullanılabilir olması önem taşımaktadır.
 • Rapor ödeneği ücretleri PTT aracılığıyla alınır. Bu kapsamda rapor ödemesi alınabilmesi için yapılacak incelemenin beklenmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak inceleme sonrası işçiye ödenmesine karar verilen rapor ödenekleri, PTT aracılığıyla, hesap ihtiyacı duyulmadan işçiye ulaştırılacaktır. İşçilerin, rapor ödeneklerini almaları için PTT hesabı açmalarına ihtiyaç yoktur.

İş Göremezlik Ödeneği Alımında Şartlar

İş göremezlik parası almak isteyenler için koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişi, meslek hastalığı, kişisel hastalık, hamilelik, iş kazası gibi nedenler yüzünden iş göremez duruma gelmelidir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetki verilmiş sağlık kurumlarından sağlık raporlarının alınmış olması gerekmektedir. Diğer kurumlardan alınmış sağlık raporları geçersiz sayılmaktadır.

Bu çerçevede, görev aldıkları kurumlarda bu özellikleri karşılayan sigortalılar, iş göremezlik raporu alabileceklerdir.

Hizmet Akdine Bağlı Olmayanlar İçin İş Göremezlik Rapor Ücreti

Kendi hesabına çalışanlar için iş göremezlik parası almak, bazı ek şartlara bağlanmıştır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişilerin, isteğe bağlı sigortalarının yapılmış olması gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta primlerinin ödenmekte olması, prim borcu bulunmaması gerekmektedir.
 • Yatarak tedavi durumunda, kendi işleri bile olsa, iş göremezlik raporu almaları gerekmektedir. Aksi halde iş göremezlik rapor ücreti alamayacaklardır.
 • Raporun alındığı tarihten önceki 1 yıl içerisinde en az 90 günlük prim ücretinin ödenmiş olması gerekmektedir. Aynı koşullar muhtar ve kaymakamlar gibi idari işlerde görevli personel için de geçerlidir.

İş Göremezlik Rapor Parası nereye Yatırılır?

İş göremezlik rapor ücretini alabileceğiniz kurum PTT’dir. Ancak PTT, diğer bankalardan yönlendirme almaktadır. yönlendirme yaparak, PTT’ye yatan iş göremezlik rapor ücretinizi kendi hesabınıza alabilirsiniz. Bu sayede kolayca paranızı ele alabilirsiniz.

PTT’den yönlendirme yapılabilecek bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Garanti Bankası
 • Halkbank
 • Akbank
 • Vakıfbank
 • Fibabanka
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Şekerbank
 • Burgan Bank

Belirtilen bankalara iş göremezlik rapor ücretleri tanımlanabilmekte, PTT’ye yatırılan para yönlendirilebilmektedir.

İş Göremezlik Rapor Parası Ne Zaman Gelir?

İş göremezlik rapor ücreti yatırılması, raporun Sosyal Güvenlik Kurumu’nun eline geçmesinin hemen ardından gerçekleşmektedir. Bu kapsamda raporun işleme konması ve ücretin belirlenmesi gibi işlemler, yaklaşık 15 gün sürmektedir. İş göremezlik ödeneği, kişilere, 15 içinde teslim edilmektedir.

E-Devlet İş Göremezlik Rapor Ödeneği Sorgulama

İş göremezlik rapor parası sorgulama işlemi, e-devlet üzerinden sorgulanmaktadır. E-devlet sistemine giriş yapılarak yapılacak sorgulama işleminde, öncelikle edevlet şifresi alınmalıdır. T.C. kimlik numarası ve şifre ile yapılacak girişin ardından dilerseniz sağ üst kısımda bulunan arama çubuğunu kullanabilirsiniz. arama çubuğuna 4A/ 4B iş göremezlik ödemesi ya da Sosyal Güvenlik Kurumu yazarak sayfaya erişim sağlayabilirsiniz. Dilerseniz sayfaya direkt olarak https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme  linkine tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

RAPOR PARASI SORGULA

E- devlet sistemine giriş yaptığınızda, karşınızda ilk olarak ne yapmak istediğinizi belirtmeniz istenen bir alan bulursunuz. Burada bakanlıkların sıralı olduğu bölüme geçerek direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu sitesine giriş yapabilirsiniz. Buradan itibaren herhangi bir bilgi vermenize gerek duyulmamaktadır. Başlangıçta girmiş olduğunuz T.C. kimlik numarasına dayanarak bilgilerinizin sorgulaması yapılır ve ekranda rapor bilgilerinizden ödenek tutarınıza kadar tüm bilgileri görebilirsiniz.

SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır ?

SGK’dan Yüksek Emekli Maaşı Almanın Koşulları Belli Oldu!

SGK Günlük Borçlanma Tutarları Ne Kadar Oldu?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

31 Yorum

 1. Meraba ben 240 TL sürekli işgöremezlik maaşı alıyorum daha yüksek alma imkanı varmı

  1. Merhaba
   Sürekli iş göremezlik maaşınının artması, sadece iş göremezlik oranınızın artması söz konusu olduğunda gerçekleşir.

  1. Merhaba
   5510 Sayılı Kanun sadece kadın ise 58, erkek ise 60 yaşında olmasına karşın primi emekli olmaya yetmeyene toptan ödeme yapılmasına imkan sağlıyor.Bu kapsamda önemli olan husus ise yaş şartı. Yani yaş şartı emekli olmak için sağlanmıyorsa toptan ödemede yapılmıyor. Yani genç yaşta birinin SGK’dan toptan ödeme olması mümkün değildir.

 2. Selam ben % 68 nöroloji pisikaitre engelliyim gözlükte takıyorum gözlük derecem 2 derece bana yardımcı olurmusunuz lütfen

 3. Hocam kolay gelsin ben 20 ocakta isten ayrildim 26 ocakta ameliyatim var ortalama 1 ay rapor alicam .yasaya gore isten ayrildiktan sonra 10 gun is gormezlik rapor parasi alabiliyormusum
  Sorum su .?aldigim raporu eski isyerimemi vericem veya prosudur nedir kolay gelsin.

 4. Merhaba ben 29 Ağustos 2017 de trafik kazası geçirdim ama ticari araç kullaniyordum iş saatleri içinde oldu ama hatalı benim polis tutanağı hastane raporu hepsi var işsizlik ödemesi alabiliyormuyum

 5. 4a ssk li calisiyorum . Aylık maaşım doğum iznim süresince yatacak. Is goremezlik rapor parasini alabilir miyim

 6. Merhaba doğum yaptim raporum biteli 1 ay oldu ve hala rapor param yatmadı nedenini öğrenebilirmişim acaba

 7. Ben 2014 insatta iskeleden dustum ve beyin kanamasi gecirdim amaliyat oldum is sayibi sskami yapmamisti bende sikatta bulundum sskaya ve beni hastaneye sevk etti sska rapor icin sskadan para alma sansim varmi

 8. Meraba sağ gözüm %5 %10 falan görüyo artı konuşurken kekeleme oluyo bunun için iş goremezlik ödeneği alabilirmiyim tşk.

 9. Mrhaba ben is kazasi gecirdim sol el 2.3 parmagi 1.bogumdan 4. Parmagimi uc bogumdan kaybettim sgk dan veya fabrikadan tazminat alma hakkim varmi acaba

 10. iyi günler bende elim kırılmasından dolayı 30 günlük rapor aldım ancak sgk gittim bana 90 günlük sigortam olmadığı için ödeme alamazsınız dediler ücreti iş yeri mi ödeyecek yok alamayack mıyım şimdiden tşk ettim

  1. Merhaba;rapor parasını alabilmeniz için geriye dönük son 1 yıl içinde 90 gününüzün olması gerekiyor.Bu nedenle rapor parası alamazsınız.

 11. İş kazası gecirdim bacağım kırıldı şu an 77 gün raporum var iş yerine tazminat hakkım varmı saygılar

  1. Merhaba;iş kazasından dolayı herhangi bir tazminat hakkınız yok;ancak çalışma gücünüzün yüzde 10 unu kaybederseniz,sürekli iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz.

  1. Merhaba;İşsizlik maaşından faydalanabilmek için;

   -Sigortalının kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması,

   -Son 120 gün içerisinde kesintisiz sigortalı çalışmış olması,

   -Son üç yıl içerisinde sigortalı adına 600 gün işsizlik primi ödenmiş olması,

   -İşten ayrılış tarihinden itibaren 30 gün içerisinde işsizlik maaşına başvuruda bulunması,

   gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu