2020 SGK SSK Rapor Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

22.01.2020
4.340
A+
A-
2020 SGK SSK Rapor Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Rapor parası alabilmek için yapılması gereken, kişinin rapor alacağı günler için gerekli başvurularda bulunmasıdır. Rapor parası, kişinin net aylık maaşı üzerinden hesaplanmaktadır. Bu nedenle normal maaş hesabından farklı bir şekilde düzenlemesi yapılmaktadır. sosyal Güvenlik Kurumu bazlı olan bu hesaplama, kişilerin rapor aldıkları günlerde patronları tarafından maaşlarının ödenmemesi durumunu ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Bu nedenle kişinin rapor alması hem işvereni zor durumda bırakmaz, hem de maaştan herhangi bir kesinti yaşanmamış olur.

2020 Yılında En Düşük ve En Yüksek Rapor Parası Ne Kadardır?

2020 yılı için rapor ücretleri, raporun alınma nedenine göre değişiklik gösterecektir. Bu kapsamda hastalık durumunda alınacak rapor için hastanede istirahat sağlandı ise, rapor parası aylık 1.373 TL olarak hesaplanacaktır. Eğer kişi ayakta tedavi aldı ise miktar 1.831 TL olarak belirlenir. İş kazasında tüm rapora ödeme alınır. İş kazası nedeni ile yapılan rapor bildirilerinde yatarak tedavi durumunda 1.451 TL para ödenir. Ayakta tedavilerde ise rapor parası 1.962 TL’dir.

2020 yılında belirlenen rapor parası miktarı, günlük en az 65.40 TL olacaktır. Bu miktar, ayakta tedaviler için geçerlidir. Yatarak tedavilerde alınacak rapor parasının miktarı en düşük 49.05 TL olacaktır. Bunun yanında üst sınırlar, kişilerin aldıkları brüt maaşa göre değişiklik göstermektedir.

Rapor Parası Alma Koşulları Nelerdir?

Rapor parası alma konusunda koşullar, hastalıktan dolayı rapor parası alınması ya da doğun nedeni ile rapora gerek duyulmasına göre değişiklik göstermektedir. Hastalık nedeni ile rapor parası alınabilmesi için kişinin rapor alınan tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük hizmet süresinin olması ve 90 gün sigortasının yapılması gerekmektedir.  doğum nedeniyle rapor parası alınmak istenmesi durumunda ise, raporda belirtilecek doğum tarihinden önceki 1 yıl içinde en az 90 günlük sigorta yatırmış olma şartı aranır. İş yerinde meydana gelen iş kazalarında ise herhangi bir gün şartı aranmaz.

Rapor Parası Almak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Rapor parasının alınma yöntemi başvuru yapılmasıdır. Ödeme almak isteyen işçi, geçici iş göremezlik raporunu işverene düzenletmelidir. İş kazası durumunda çalışamama bildirgesine ek iş kazası nedeni ile rapor alındığına dair bildirme işlemi yapılması gerekmektedir. İşveren tarafından yapılacak bu bildirme işlemlerinde, yapılış tarihinden itibaren ödeme baz alınır. Bildirimlerin yapılmasından sonra PTT veznelerinden  veya anlaşmalı bankalardan ödeme alınması imkanı bulunmaktadır.

Rapor Parası Ne Zaman Alınır?

Rapor parasının alınma zamanı, gerekli belgelerin hazırlanmasının ardından 15 gün sonrasına tekabül eder. Kişilerin işverenleri tarafından hazırlanması gereken belgelerin üzerindeki tarihten itibaren 15 gün içerisinde rapor parasının yatırılması sağlanır. Para, kişinin maaş hesabına yatırılmaz. Kişi, özel olarak PTT veznelerinden veya anlaşmalı bankalardan bu paraya ulaşmalıdır. Maaş hesabına  yatırılmak istenen paralarda kişilerin daha önceden işverenleri aracılığıyla bildirimde bulunması gerekmektedir. PTT ‘ye yatırılmış olan rapor parasının 2 ay bekleme hakkı bulunmaktadır. 2 ay içinde alınmayan rapor paraları, devlet tarafından geri alınır.

Rapor Parası Almak İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Rapor parası almak için işçi başvuruları işverene yapılmaktadır. İşçinin, işveren dışında herhangi bir mercie başvuru yapması gerekmez. Rapor parasının hazırlanması için gerekli belgeleri hazırlayan işveren, işçi ile irtibata geçmeden direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapar. Başvuru sırasında işçi, işverenden paranın yönlendirilmesini talep edebilir. Bu talep doğrultusunda işveren, Sosyal Güvenlik Kurumu’na, işçinin hangi hesaba rapor parasının yatmasını istediğini bildirebilir. Bu doğrultuda işçinin parası, mümkünse, belirttiği hesaba yatırılır. Herhangi bir tercihi olmayan işçiler, paralarını PTT veznelerinden alabilirler.

Rapor Parası Neye Göre Hesaplanır?

Rapor parasının hesaplanması sırasında dikkat edilen unsurlar, raporun alınma nedeni ile tedavi türüdür. Ayakta tedavi ile yatarak tedavide verilecek rapor parası farklıdır. Ayrıca iş kazalarında yapılacak hesaplama, hastalıkta yapılacak hesaplama ve doğum nedeni ile alınmaya hak kazanılan rapor parasının hesaplanması birbirinden farklı olacaktır.

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Rapor parasının hesaplanması, raporun alınma nedenine göre değişiklik gösterecektir. Hastalık nedeni ile yapılan rapor parası hesaplamasında, kişinin brüt kazancı baz alınır. Bu kapsamda 3 aylık brüt kazanç, 3 aylık iş gününe bölünür. 3 ayda işçinin çalıştığı her gün için brüt kazancın 1 günlük tutarı bulunur. Eğer hasta ayakta tedavi edilecekse, bulunan sonucun 2/3’ü kullanılır. Eğer işçinin yatarak tedavi olması gerekiyorsa, bulunan günlük sonucun 1/2’si işçiye teslim edilir. Verilecek hastalı nedeni ile tedavi raporuna göre, ilk 2 günlük rapora ödeme alınmamaktadır. Bu kapsamda düşük çaplı 1 veya 2 günlük raporlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ödeme alınması mümkün değildir. İş kazası durumunda yapılacak hesaplama da aynı şekildedir.

Doğum Nedeniyle Rapor Parası Nasıl Alınır?

Doğum durumunda alınacak rapor parası, izinlerin tam kullanılması şartı ile verilmektedir. Kişilerin, doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 hafta izin kullanması gerekmektedir. Bu kapsamda 16 haftalık izin parası, kişilere ulaştırılmaktadır. Ancak bu hesaplamada, 3 aylık kazanç, 3 aylık çalışma gününe bölünerek günlük kazanç bulunur. Bulunan miktarın 2/3’ü oranında doğum raporu ödemesi yapılır.

Doğum Sebepli Rapor Parasının Yatma Zamanı Nasıl Ayarlanır?

Doğum durumunda rapor parasının yatma zamanı, çalışmazlık bildirisinin yapılma tarihine göre değişiklik göstermektedir. Rapor parası, doğum nedeni ile çalışmazlık bildirilmesinden sonra 7- 15 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Doğum nedeni  ile yapılan rapor bildirisinde işveren, bildiri parça parça göndermektedir. Doğum öncesi ve doğum sonrasında iki parça halinde yapılan çalışamazlık bildirgesi doğrultusunda, işçi de rapor parasını iki parça halinde alır. eğer işveren, rapor süresinin bitimini bekledikten sonra bildiriyi gerçekleştirirse, para tek seferde alınabilir.

İş Kazası Durumunda Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

İş kazası nedeni ile verilecek rapor parasında kişiler, yine 3 aylık brüt maaşları doğrultusunda değerlendirilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bulunan günlük kazanç, işçinin yatış durumuna göre değerlendirilir. Yatış gereken hasta için günlük kazancın yarısı, ayakta tedavi olması gereken hata için günlük kazancın 2/3’ü rapor parası olarak verilir. Ancak iş kazasında, işçinin 1 günlük raporunda dahi parasını alma hakkı bulunmaktadır. İşçi, iş kazası nedeni ile alınmış raporlarda raporun ilk 2 gününden sonrasını değil, tüm günlerini rapor parası olarak alabilmektedir.

İş Kazasında Kişinin Maaşı Kesilir Mi?

İş kazası durumunda maaş kesintisi, sadece verilecek rapora göre değişiklik göstermektedir. Kişilerin raporlarının istirahat raporuna dönmesi durumunda işveren, maaş kesme hakkına sahiptir. Özel sektörde istirahat süresince işveren tarafından maaş kesintisi yapılabilir. Kesilen maaş miktarı, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iş göremezlik ödeneği şeklinde yatırılır. Dolayısıyla işçinin bir kaybı olmaz.

2020 Yılında 1 Aylık Rapor Parası Ne Kadardır?

1 aylık alınacak rapor parası, rapor nedenine göre değişiklik göstermektedir. Hastalık durumunda 28 günlük ödeme alınır. Hastanede yatarak istirahat durumunda verilecek rapor parası 28 güne bölünerek bulunur. Eğer doğum gibi nedenlerle rapor parası alınacaksa ay 30’a bölünür.

SGK Doğum Borçlanması Ne Kadar, Nasıl Yapılır?

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Ölüm Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimlere Bağlanır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 46 YORUM
 1. Mehtap dedi ki:

  Merhaba,hamileyim ve Allah izin verirse doğumum Ağustosun ilk haftası olarak görülüyor.Sorum şu ki Ağustosun 20 sinde Kurban bayramı tatili var 9 gün,doğum iznim bu tarihleri kapsıyor mu yoksa 1 hafta daha eklenebilir mi?zaten herkes için tatil olduğu için o günler iznimden sayılmaz diye umud ediyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tatil günlerini de kapsar.

 2. Gülcan dedi ki:

  iyi günler. Benim eşim ( 21.12.2017-10.01.2018) 20 günlük rapor almıştı. En geç 15 gün içerisinde bankaya gönderilir diyorsunuz ama hala E devlette gözükmüyor? Neden acaba?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 3. Berna dedi ki:

  Iyi akşamlar benim 01.10.2016 15 günlük raporum vardı fakat işyeri onayı yok işyerini aradım öyle bi rapor görünmüyor diyolar birbuçuk yıldır uğraşıyorum ama sonuç yok ne yapmalıyım hastane onayı var 170 i aradım işyeri onayı yok diyolar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işyerinizin onay vermesi gerekiyor ya da hastane ile yeniden görüşün.

 4. Merve dedi ki:

  İyi günler, 07/01/2018-19/01/2018 tarihleri arasında 12 günlük raporum var e-devlette ptt sisteminde gözükmüyor. Alo 170’i aradım bana ait hiçbir rapor kaydı yokmuş öyle dediler ne yapmalıyım ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;raporunuz onaylanmamış olabilir,SGK’dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 5. Ekrem dedi ki:

  Merhaba. 1 gün istirahatli durumlarda ödemeyi sgk’dan mı alıyoruz yoksa tamamını iş yeri mi karşılıyor acaba?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;3 günden az istiharatlerde SGK ödeme yapmaz.İşyerinin de ödeme yapıp yapmaması tamamen kendi insiyatiflerinde.

 6. aslan dedi ki:

  “◾Hastalık raporlarında rapor aldığınız tarihten önceki son üç aylık brüt kazanç toplamının yine son 3 aylık toplam gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutarın ayakta tedavi ise 2/3’ü, yatarak tedavi ise 1/2’si bir günlük rapor parası olarak ödenir.” deniyor

  peki son üç aylık brüt kazanç yoksa nasıl hesaplanıyor.. annelik iznine ayrıldım 4 aydır maaş alamıyorum.. annelik izni bitince ek 1 aylık rapor aldım.. iki gün hastanede yatış var ardından bir aylık rapor verildi.. sisteme bakıldığında sedece o 2 günlük hastanede yatan maaş var.. ona göre bu son aldığım bir aylık raporun parası nasıl hesaplanır..cevaplarsanız sevinirim…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 12 ayın taraması yapılır,son 3 aya bakılır.

 7. mustafa dedi ki:

  merhaba 3 gün rapor aldım asgari ücretli maaşımdan 100tl para kesti işveren ama sgk bana 45 tl ödüyor bundan bi yanlışlık yokmu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK prime esas kazancınıza göre ödeme yapar,bu nedenle düşük.Ayrıca ayakta tedavi ya da yatarak tedaviye göre geçici iş göremezlik ödeneği değişir.

 8. Ridvan dedi ki:

  2860 bürüt maaşın 14 günlük bir raporum 5 de bir raporum var 1 tanesin ödemesi merkez banka diyor ptt gitiğimde biz de para yok diyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sanırım PTT ödemeleri 22 sinden sonra yapıyor.Biraz daha beklemeniz gerekiyor.

  2. ufukal dedi ki:

   merhaba hocam ben diz kapagimdan ameliyat oldum 30gun rapor verildi bunun 1 gunu hastanede yatarak diger 29 gun ayakta son 3ay primlerim eksiksiz yatti ve yatan toplam tutar 11500 buna gore rapor ucretim ne kadar olur? teşekkür ederim saygilarimla.

 9. gül dedi ki:

  merhabalr 2016dan kalan rapor ücretini almak gibi bi şansımız varmıdır?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5 yıllık zamanaşımı süresi var alabilirsiniz.

 10. hafize dedi ki:

  merhaba , 3-4 aylık hamile iken işten ayrılıp başka bir firmada başlarsam analık parası için yeni başladığım firmada en az ne kadar sigortalı olmam gerek. aynı işyerinde 4 ay prim durumu hamileler içinde geçerlimi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işyeriyle ilgisi yok,son bir yıl içinde 120 gün sigortanızın olması yeterli.

  2. Murat dedi ki:

   Selam emekli çalışana rapor parası ödenirmi tskr

 11. özlem dedi ki:

  5 ocak doğum öncesi raporumu yazdırdım 2 şubatta da doğum yaptım iş yerim doğum raporumu onaylamıyor iş başı yapınca bildiricegini söyledi bu konu hakkında bilgi almak istiyorum böyle bir hakları varmı yasalmi ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;raporunuzu onaylaması gerekiyor.SGK’ya şikayette bulunabilirsiniz.

 12. Bilal dedi ki:

  Merhabalar Şubat ayında 2 günlük raporum vardı ve kesinti olmuş maaş ta bu normal bı durum mu acaba

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışmadığınız için kesinti olması normal.

 13. volkan usta dedi ki:

  merhaba eşim 22 şubatta doğum izinine çıktı şirkete bildirim yaptım.onlarda rapor bitimi günü bildirim yapılacagını belirttiler.dogrumudur.ve bildirimden sonra ne kadar süre ile ödeme yapılır…

 14. Erkan Coşkun dedi ki:

  merhaba bu ohal kararı rapor almamızı neden etkılıyor ?

 15. Leyla dedi ki:

  Merhaba benim daha önceden sigortam yoktur beş buçuk aylık hamileyim sigortalı bi ise girip çalışacağım yarın… iş göremezlik ödeneği alabilir miyim doğumda alabilirsem ne kadar alırım lütfen yardımcı olur musunuz teşekkürler…

  1. Metin Sağol dedi ki:

   2011 Yılından 3 Günlük raporum var parasını alabilirmiyim

 16. r.özcan dedi ki:

  doğum yapmadan son 1 yıl içinde 120 günlük sigorta primim var. Ancak doğum raporunu alabilmemiz için o tarihte çalışıyor olmamız şart değil mi?

 17. Ali Nacar dedi ki:

  Merhaba, eşim Ekim ayında doğum yapacak ama son 2 yıldır çalıştığı iş yerinden kendi rızası ile Temmuz ayında istifa etmeyi düşünüyor. Geçmişe dönük sigorta primleri sorunsuz yatırılmıştı. Son aylarında çalışmıyor olsa dahi son 1 yıl içinde 120 gün prim ödediği için 16 haftalık maaşa hak kazanabilir mi?

 18. Ugur dedi ki:

  Merhaba ben 25/05/18 den 23/06/18 e kadar raporluyum tahmini olarak ne kadar ücret alırım

 19. nazlı yakın dedi ki:

  Ahmet bey merhaba ben 05.03.2018de işten ayrıldım ,27.06.2018de tekrar işe basladım ekım sonu dogumum gerceklesecek
  ssk annelık iş görememezlilik parası almaya hakkım var mı ?

 20. Gülay dedi ki:

  Merhabalar, 29 ağustos tarihinde 32 haftayı doldurduğum ve çalışmaya devam edeceğim için çalışabilir raporumu hastaneden alıp kuruma teslim ettim. Bu raporla 3 Ekim tarihine kadar çalışıyor olacağım. Çalıştığım 5 hafta doğumdan sonraki 8 haftaya eklenecek diye biliyorum. Konuyla ilgili işleyecek prosedür nedir evrak vb süreç varmıdır yoksa sistemden otomatik mi gerçekleşmektedir?
  8+8 haftalık raporumun ücretiyle ilgili ne zaman nereye başvuracağım? Nekadar ücret alacağım. Ekstra faydalanabileceğim destek ücretler var mıdır var ise ilgili yerler nerelerdir? Şİmdiden teşekkür ederim kafamdaki soru işaretlerini giderdiğiniz için… (çalıştığım kurumda 5.yılımın içerisindeyim.)

 21. Birtan ugurlu dedi ki:

  Merhaba benim bir 4 günlük birde 5 günlük raporum var aralarında 1 gün var ben g kac günlük rapor parası alicam acaba

 22. Ercan dedi ki:

  Saglik ocagindan 3 gunluk rapor aldim benim aldigim maas toplam 4300 tl nekadar rapor parasi alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Aldığınız raporun ilk 2 günü kesilecektir. Alabileceğiniz rapor ödemesi sadece 1 günlük olmaktadır.
   Hastalık nedeni ile yapılan rapor parası hesaplamasında, kişinin brüt kazancı baz alınır. Bu kapsamda 3 aylık brüt kazanç, 3 aylık iş gününe bölünür. 3 ayda işçinin çalıştığı her gün için brüt kazancın 1 günlük tutarı bulunur. Eğer hasta ayakta tedavi edilecekse, bulunan sonucun 2/3’ü kullanılır.

 23. Mahmut Kızılay dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin
  Kronik böbrek yetmezliği hastasıyım haftada 3 gün diyalize gidiyorum
  Sorum şu covid 19 salgını dolayısıyla işyerim 1 ay rapor kullanmamı söyledi heyet raporu aldım şimdi maaşım tam mı yatar eksik mi yatar
  Teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Rapor ödemeleri genelde son üç aylık brüt maaş toplamınıza göre belirlenmektedir. Ve ödeme genelde ayakta hastalar için brüt maaşın 2/3 oranında yapılmaktadır.

 24. İsa dedi ki:

  Mwrhabalar eşim 5guñ rapor aldi eşimin işyeri rapor parasini vermiyormus rapor parasini verme zorunlulugu yokmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Rapor ödemesi SGK tarafından ödenmektedir. Yapılan ödeme de varsa tanımlı banka hesabınıza yok ise adınıza PTT’ye gönderilir.

   1. Abdullah akan dedi ki:

    SELAM ALEYKÜM İNŞALLAH İYİSİNİZDİR ABDULLAH AKAN
    BEN 20.12.2009’DA KONYADA İNŞAATTA ÇALIŞIRKEN 13.KATTAN DÜŞTÜM ÖZÜR ORANIM % 35 DEVLET ÖZÜRÜ OLANA İŞ VERİYOR ÖZÜRÜM % 40 TAN AŞAĞI OLDUĞU İÇİN BANA İŞ VERMİYORLAR 1.000 TL LİK YARDIMIDA VERMİYORLAR NE YAPMAM GEREKİR SAYGILARIMLA ARZ EDERİM.

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba
     Tam teşeküllü devlet hastanesi ya da eğitim araştırma üniveriste hastenelerine giderek güncel bir rapor alabilirsiniz. Aldığınız rapor ornaına göre hareket ederek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

 25. Elif dedi ki:

  Merhaba, Mart ayın da 4 günlük rapor aldım prim günümde mart ayı 28 gün olması gerekirken 27 gün olarak yani üç gün kesilmiş görünüyor bir gün de eksik gün görünüyor benim kafam çok karıştı doğrumudur sizce bu.Ayrıca mart ayında maaşımda kesinti olmadı sgk tarafından yatan ödemeyi işverene vermek zorunda mıyım?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Mart ayı 31 gün olduğu için bu işlem dorğudur.