Sgk Rapor Parası Ne Kadar 2018

28.02.2018
428
A+
A-
Sgk Rapor Parası Ne Kadar 2018

2018 yılı brüt asgari ücret 2029,50 TL oldu. Böylece SGK’nın ödeyebileceği günlük en düşük ve en yüksek rapor parası ödemeleri de belli oldu.

Hastalık, iş kazası, meslek hastalığı ya da iş kazasından dolayı geçici iş göremezlik raporu alanların maaşları raporlu olduğu süre boyunca gerekli şartların sağlanması halinde SGK tarafından ödenmektedir. Peki 2018 SSK rapor parası ne kadar ? Rapor parası nasıl hesaplanır? 

ssk rapor parası hesaplama 2018

01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında SGK tarafından ödenecek 1 günlük geçici iş göremezlik ödeneği tutarı;

 • Ayakta tedavilerde: 45,10 TL,
 • Hastanede yatarak tedavi halinde ise: 33,82 TL olacaktır.

10 günlük hastalık rapor parası ne kadar 2018?

Hastalık raporlarında ilk 2 güne ödeme yapılmaz. 10 günlük rapor için 8 günlük ödeme alırsınız. 8 günlük rapor için eğer asgari ücret ile çalışıyorsanız ortalama 360,80 TL ödeme alırsınız.

Doğum analık parası ne kadar 2018?

Bildiğiniz üzere çalışan kadınlara doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 112 günlük rapor parası ödemesi yapılır. Bu tutar asgari ücretli çalışan kadınlar için 112 günlük olarak 2018 yılında 5051,20 TL dir..

Rapor parası hesaplaması nasıl yapılır?

 • Hastalık raporlarında rapor aldığınız tarihten önceki son üç aylık brüt kazanç toplamının yine son 3 aylık toplam gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutarın ayakta tedavi ise 2/3’ü, yatarak tedavi ise 1/2’si bir günlük rapor parası olarak ödenir.
 • Analık raporlarında ise doğum tarihinden önceki son üç aylık brüt kazanç toplamının yine son 3 aylık toplam gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutarın ayakta tedavi ise 2/3’ü, yatarak tedavi ise 1/2’si bir günlük rapor parası olarak ödenir.
 • İş kazalarında son 3 ayın kazancı varsa yukarıdaki gibi hesap yapılır. Son 3 aya ait kazanç yoksa bu durumda ortalama kazanç esas alınır.

rapor parası alma şartları nelerdir ?

 • Hastalıktan dolayı rapor parası alabilmeniz için rapor aldığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta priminizin olması gerekmektedir.
 • Analık doğum parası alacaksanız doğum yaptığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta primi gerekir.
 • İş kazası halinde 90 günlük sigorta prim şartı aranmaz.

Rapor parasi nezaman yatar 2018

Geçici iş göremezlik raporu hastane tarafından sisteme kaydedilir. İşveren rapor bitiminde raporunuz için çalışmazlık bildirimini yapar. Eğer raporunuzda bir eksik yoksa ve işveren de biter bitmez çalışmazlık girişini yaparsa rapor paranız ortalama olarak işveren onay tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde bankaya gönderilir.

rapor parası nereden alınıyor, Rapor parası sorgulama ptt nasıl yapılır?

SGK tarafından geçici iş göremezlik ödenekleri 20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren PTT aracılığı ile ödenmektedir. Eğer SGK sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa ödemenizi PTT’den almanız gerekir. Banka hesabınız varsa ödemeniz tanımlı banka hesabınıza gönderilir. Ptt rapor parası sorgulamasını  sorgulamasını www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yaparak E devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama için e devlet sisteminde;

 • E Hizmetler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler,
 • 4a/4b İşgöremezlik ödemesi görme.

rapor parası bankaya gönderildi yazıyor ne zaman alabilirim?

Eğer ödeme bankaya gönderildi yazıyorsa en geç 2-3 gün içerisinde ödemenizi PTT’den ya da SGK sisteminde tanımlı banka hesabınızdan alabilirsiniz.

rapor parası bilgi yok ne demek?

Raporunuz ile ilgili henüz bir işlem yapılmadığı anlamına gelir.

rapor parası sorgulama numarası kaç?

Alo-170 hattını arayarak ödemenizin ne durumda olduğunu sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 33 YORUM
 1. Mehtap dedi ki:

  Merhaba,hamileyim ve Allah izin verirse doğumum Ağustosun ilk haftası olarak görülüyor.Sorum şu ki Ağustosun 20 sinde Kurban bayramı tatili var 9 gün,doğum iznim bu tarihleri kapsıyor mu yoksa 1 hafta daha eklenebilir mi?zaten herkes için tatil olduğu için o günler iznimden sayılmaz diye umud ediyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tatil günlerini de kapsar.

 2. Gülcan dedi ki:

  iyi günler. Benim eşim ( 21.12.2017-10.01.2018) 20 günlük rapor almıştı. En geç 15 gün içerisinde bankaya gönderilir diyorsunuz ama hala E devlette gözükmüyor? Neden acaba?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 3. Berna dedi ki:

  Iyi akşamlar benim 01.10.2016 15 günlük raporum vardı fakat işyeri onayı yok işyerini aradım öyle bi rapor görünmüyor diyolar birbuçuk yıldır uğraşıyorum ama sonuç yok ne yapmalıyım hastane onayı var 170 i aradım işyeri onayı yok diyolar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işyerinizin onay vermesi gerekiyor ya da hastane ile yeniden görüşün.

 4. Merve dedi ki:

  İyi günler, 07/01/2018-19/01/2018 tarihleri arasında 12 günlük raporum var e-devlette ptt sisteminde gözükmüyor. Alo 170’i aradım bana ait hiçbir rapor kaydı yokmuş öyle dediler ne yapmalıyım ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;raporunuz onaylanmamış olabilir,SGK’dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 5. Ekrem dedi ki:

  Merhaba. 1 gün istirahatli durumlarda ödemeyi sgk’dan mı alıyoruz yoksa tamamını iş yeri mi karşılıyor acaba?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;3 günden az istiharatlerde SGK ödeme yapmaz.İşyerinin de ödeme yapıp yapmaması tamamen kendi insiyatiflerinde.

 6. aslan dedi ki:

  “◾Hastalık raporlarında rapor aldığınız tarihten önceki son üç aylık brüt kazanç toplamının yine son 3 aylık toplam gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutarın ayakta tedavi ise 2/3’ü, yatarak tedavi ise 1/2’si bir günlük rapor parası olarak ödenir.” deniyor

  peki son üç aylık brüt kazanç yoksa nasıl hesaplanıyor.. annelik iznine ayrıldım 4 aydır maaş alamıyorum.. annelik izni bitince ek 1 aylık rapor aldım.. iki gün hastanede yatış var ardından bir aylık rapor verildi.. sisteme bakıldığında sedece o 2 günlük hastanede yatan maaş var.. ona göre bu son aldığım bir aylık raporun parası nasıl hesaplanır..cevaplarsanız sevinirim…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 12 ayın taraması yapılır,son 3 aya bakılır.

 7. mustafa dedi ki:

  merhaba 3 gün rapor aldım asgari ücretli maaşımdan 100tl para kesti işveren ama sgk bana 45 tl ödüyor bundan bi yanlışlık yokmu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK prime esas kazancınıza göre ödeme yapar,bu nedenle düşük.Ayrıca ayakta tedavi ya da yatarak tedaviye göre geçici iş göremezlik ödeneği değişir.

 8. Ridvan dedi ki:

  2860 bürüt maaşın 14 günlük bir raporum 5 de bir raporum var 1 tanesin ödemesi merkez banka diyor ptt gitiğimde biz de para yok diyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sanırım PTT ödemeleri 22 sinden sonra yapıyor.Biraz daha beklemeniz gerekiyor.

 9. gül dedi ki:

  merhabalr 2016dan kalan rapor ücretini almak gibi bi şansımız varmıdır?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5 yıllık zamanaşımı süresi var alabilirsiniz.

 10. hafize dedi ki:

  merhaba , 3-4 aylık hamile iken işten ayrılıp başka bir firmada başlarsam analık parası için yeni başladığım firmada en az ne kadar sigortalı olmam gerek. aynı işyerinde 4 ay prim durumu hamileler içinde geçerlimi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işyeriyle ilgisi yok,son bir yıl içinde 120 gün sigortanızın olması yeterli.

 11. özlem dedi ki:

  5 ocak doğum öncesi raporumu yazdırdım 2 şubatta da doğum yaptım iş yerim doğum raporumu onaylamıyor iş başı yapınca bildiricegini söyledi bu konu hakkında bilgi almak istiyorum böyle bir hakları varmı yasalmi ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;raporunuzu onaylaması gerekiyor.SGK’ya şikayette bulunabilirsiniz.

 12. Bilal dedi ki:

  Merhabalar Şubat ayında 2 günlük raporum vardı ve kesinti olmuş maaş ta bu normal bı durum mu acaba

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışmadığınız için kesinti olması normal.

 13. volkan usta dedi ki:

  merhaba eşim 22 şubatta doğum izinine çıktı şirkete bildirim yaptım.onlarda rapor bitimi günü bildirim yapılacagını belirttiler.dogrumudur.ve bildirimden sonra ne kadar süre ile ödeme yapılır…

 14. Erkan Coşkun dedi ki:

  merhaba bu ohal kararı rapor almamızı neden etkılıyor ?

 15. Leyla dedi ki:

  Merhaba benim daha önceden sigortam yoktur beş buçuk aylık hamileyim sigortalı bi ise girip çalışacağım yarın… iş göremezlik ödeneği alabilir miyim doğumda alabilirsem ne kadar alırım lütfen yardımcı olur musunuz teşekkürler…

 16. r.özcan dedi ki:

  doğum yapmadan son 1 yıl içinde 120 günlük sigorta primim var. Ancak doğum raporunu alabilmemiz için o tarihte çalışıyor olmamız şart değil mi?

 17. Ali Nacar dedi ki:

  Merhaba, eşim Ekim ayında doğum yapacak ama son 2 yıldır çalıştığı iş yerinden kendi rızası ile Temmuz ayında istifa etmeyi düşünüyor. Geçmişe dönük sigorta primleri sorunsuz yatırılmıştı. Son aylarında çalışmıyor olsa dahi son 1 yıl içinde 120 gün prim ödediği için 16 haftalık maaşa hak kazanabilir mi?

 18. Ugur dedi ki:

  Merhaba ben 25/05/18 den 23/06/18 e kadar raporluyum tahmini olarak ne kadar ücret alırım

 19. nazlı yakın dedi ki:

  Ahmet bey merhaba ben 05.03.2018de işten ayrıldım ,27.06.2018de tekrar işe basladım ekım sonu dogumum gerceklesecek
  ssk annelık iş görememezlilik parası almaya hakkım var mı ?

 20. Gülay dedi ki:

  Merhabalar, 29 ağustos tarihinde 32 haftayı doldurduğum ve çalışmaya devam edeceğim için çalışabilir raporumu hastaneden alıp kuruma teslim ettim. Bu raporla 3 Ekim tarihine kadar çalışıyor olacağım. Çalıştığım 5 hafta doğumdan sonraki 8 haftaya eklenecek diye biliyorum. Konuyla ilgili işleyecek prosedür nedir evrak vb süreç varmıdır yoksa sistemden otomatik mi gerçekleşmektedir?
  8+8 haftalık raporumun ücretiyle ilgili ne zaman nereye başvuracağım? Nekadar ücret alacağım. Ekstra faydalanabileceğim destek ücretler var mıdır var ise ilgili yerler nerelerdir? Şİmdiden teşekkür ederim kafamdaki soru işaretlerini giderdiğiniz için… (çalıştığım kurumda 5.yılımın içerisindeyim.)

 21. Birtan ugurlu dedi ki:

  Merhaba benim bir 4 günlük birde 5 günlük raporum var aralarında 1 gün var ben g kac günlük rapor parası alicam acaba