Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından asgari ücret desteğinin nasıl uygulanacağına ilişkin detaylar açıklandı. Özellikle evlerinde bakıcı veya gündelikçi çalıştıran kişiler için birçok avantaj sağlanacak. Yeni açıklama kapsamında işçi başına 400 TL tutarındaki destek 6 ay süre ile uygulanabilecek.

Evde bakıcı ve gündelikçi çalıştıranların da yararlanabileceği uygulamanın merak edilen detayları açıklandı. SGK tarafından asgari ücret desteğinin nasıl uygulanacağına dair açıklamanın gelmesinin ardından birçok kişi detayları ve şartları araştırmaya başladılar.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ DETAYLARI BELLİ OLDU!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından asgari ücret desteğinin nasıl alınacağına dair detaylar açıklandı. Buna göre işçi başına 400 lira tutarındaki destek 6 ay süreyle uygulanacak. Asgari ücret desteğinden evde bakıcı, gündelikçi çalıştıran kişilerin de yararlanması sağlanacak.

İşçi başına günlük 13,33 TL aylık ise 400 TL tutarında asgari ücret desteği Ocak ayından itibaren geçerli olacak. Destekten yararlanmak için başvuru şartları ise aranmıyor. SGK gerekli koşulları sağlayan işçiler için asgari ücret desteğini otomatik olarak başlatacak.

SGK ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ ŞARTLARI NELER?

Destekten yararlanmak için başvuru şartı aranmıyor. SGK, gerekli şartları sağlayan işçiler için otomatik olarak desteği başlatıyor. Destekten yararlanmak isteyen işverenler ile kamu kurum ve kuruluşları SGK’ya başvurarak desteğin sona erdirilmesini isteyecekler. Yararlandıkları asgari ücret desteğini ise faizsiz olarak geri alınacak.

Sendikalı işyerlerine yönelik desteklerde 250 TL günlük kazanç yerine 500 TL esas alınacak. Sendikalı işyerlerinde sağlanan haktan, 1 Ocak – 31 Mart 2023 tarihleri arasında toplu sözleşmede yer alan işyerlerinin yararlanması hedefleniyor.

BAKICI VE GÜNDELİKÇİ ÇALIŞTURANLAR DA YARARLANABİLECEK!

Asgari ücret desteğinden gündelikçi, çocuk ve hasta bakıcısı, bahçıvan gibi ek – 9 kapsamında ev hizmetleri için işçi çalıştıranlar da yararlanabilecek. Evlerinde bakıcı veya gündelikçi gibi işçi çalıştıranlar aynı koşullarda destekten yararlanabilecekler. Destek tutarı, ödenecek primden mahsup edilecek. Bu sayede bakıcı, gündelikçi çalıştıranlar her ay 400 TL daha az prim ödeyebilecekler. İşçi başına 400 TL destek ödenecek.

Editör: TE Bilisim