SGK Kurumundan konu ile ilgili açıklama geldi. SGK'nın geri ödediği paralar nelerdir ? Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından AGİ farkları güncellemesi yapılıyor. Başvuru yapan ve bildirim gerçekleştiren çalışanlara yönelik anında ödemeleri sağlanıyor. Doğum nedeniyle ücretsiz izne çıkan ya da eş asgari geçim indirimlerinden de ötürü yararlanma hakkı sağlanıyor.  

AGİ Farkları Anında Güncelleniyor

AGİ farkları başvuru yapan ve bildirim gerçekleştirmiş olanlara anında güncelleme yapılıyor. Doğum izinleri olan eşler için çalışmaya devam eden eşlere yönelik asgari geçim indirimleri sağlanıyor. Bu yıl içinde ücretli olarak eşlerin çalışmayan ve bir çocuğu olanlara da aylık 297, 98 TL indirim sağlanacak. Eğer kişinin eşleri de çalışıyorsa bu durumda 253, 83 TL, evli eş çalışmıyor ve üç çocuk bulunuyorsa bu durumda çalışana 375, 23 TL ödeme, eşler çalışıyor ve üç çocukları varsa 331 TL alma hakkı verilecek. Eşi doğum iznine çıkan ve çalışma hayatına devam edenlerin AGİ ödemeleri, eşi çalışmayanlar ile aynı olarak değerlendirilmesi kapsamında AGİ farkları hesaplanıyor. Doğumdan ötürü ücretsiz şekilde izne ayrılan eşler de AGİ haklarından yararlanabiliyor. 6 aylık ücretsiz izne çıkanlar için bu süreçte geliri olmayan eş kapsamına dahil ediliyorlar ve AGİ fark tutarlarının yeniden hesaplanması söz konusu oluyor. Aynı zamanda 18 yaşını doldurmamış kız – erkek, 25 yaşını doldurmamış kız çocukları olanlar da aile durumlarını bildirim yapmaları halinde AGİ’den yararlanabiliyorlar.

44 TL Fark Oluyor

Bir yıl kapsamında eşlerin çalışması bulunmuyor ve bir çocuk varsa aylık olarak 297 TL asgari indirim ücreti veriliyor. Eğer aynı kişinin eşi çalışmaya devam ediyorsa sadece 253 TL indirim sağlanıyor. Bu bakımdan arada çalışmayan eş için 44 TL’lik bir fark söz konusu oluyor. Bu tutar farkı ise her ay aylıklara yansıtılıyor. AGİ’den neredeyse tüm memur ve 4A kapsamında çalışanlar yararlanıyor. Ancak kazançlarını basit yollar ile tespit eden ticaret erbapları, özel sektör içinde bulunan şoförler, gayrimenkul sermayesi ile çalışanlar, ücret geliri elde edemiyor olan tüm kişiler hak kapsamı dışında tutuluyorlar. AGİ oranlarının güncellenmesi için ise mutlaka SGK’ya mevcut medeni hali gösteren bildirim yapılması gerekiyor.
Editör: TE Bilisim