SGK 9 Ay Prim Ertelemesinden Faydalanabilmek İçin Başvuru Gerekir mi, Primler Nasıl Ertelenecek?

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu 2016 Aralık, 2017 Ocak ve 2017 Şubat aylarına ait prim tutarlarının son ödeme tarihi ertlemeden faydalanılacak tutar kadar 9 ay süreyle ertelenecek. Bu konuda detaylı bilgiye İşverenlere 2017 Yılında Sigorta Prim Desteği ve SGK Primlerinin 9 Ay Ertelenmesi konulu yazımızda yer vermiştik. Bu yazımızda ise Sosyal Güvenlik Kurumu primleri için 9 ay erteleme nasıl uygulanacak, erteleme için başvuru şartı var mı? Hangi işverenler faydalanacak konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

4a SSK İşveren Prim Ertelemesi Nasıl Olacak?

 • Uygulamadan 4a ssk kapsamında sigortalı çalıştıran özel sektör işverenleri faydalanacak. Kamu kurumları faydalanamayacak.
 • Uygulamada asgari ücret desteğinden faydalanılan gün sayısının 60 TL ile çarpılması sonucu bulunan tutar için ödeme tarihleri ertelenecek. Bu tutarında haricindeki tutar ise vadesinde ödenecek.
 • Bu kapsamda faydalanma hakkı olan işverenler ayrıca bir başvuru yapmayacak.
 • Sistem ertelenecek tutarı otomatik olarak hesaplayacak ve ödenmesi gereken tutarı size gösterecek.
 • Ertelenen tutar ödeme esnasında karşınıza çıkmayacak.
 • Ev Hizmetlerinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıran ve asgari ücret desteğinden faydalananlar da bu uygulamadan faydalanabilecek.
 • Burada toplam çalışan sayısından ziyade asgari ücret desteğinden faydalanan sigortalı sayısı önem arz etmektedir.
 • Uygulama ile 2016 Aralık ssk primleri son ödeme tarihi 31 Ekim 2017 tarihine, 2017 Ocak ssk primleri son ödeme tarihi 30 Kasım 2017 tarihine, 2017 Şubat ssk primleri son ödeme tarihleri ise 02 Ocak 2018 tarihine ertelenmiş olacak.

İşverenlerin bu imkandan faydalanabilmesi için aylık prim ve hizmet belgesini zamamında göndermesi, son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun olmaması, erteleme haricindeki borcu da vadesinde ödemesi gerekmektedir.

Alt işverenler de ana işveren gibi prim ertelemesinden faydalanabilecek.

SGK Prim Ertelemesinin Yer Aldığı Torba Kanun Resmi Gazetede Yayımlandı mı?

Torba kanunun bir kaç güne resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Zira SGK da bir genelge ile 9 ay prim ertelemesinin nasıl yapılacağı konusunda bir bilgilendirme yapacak ve kafalardaki soruların cevaplarını bizlere verebilecektir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Merhaba, e-bildirge ekranından Şubat SGK bildirgesini 20.03.2017 tarihinde yaptım, erteleme ile ilgili herhangi bir uyarı ekranı karşıma gelmedi ki zaten ertelemek de istemiyordum. Ama bankadan ödeme yaparken erteleme talebim olmadan sistem otomatik olarak ertelemiş ki, eksik ödeme çıktı.
  Erteleme süresini beklemeden bu durumu düzeltebilir miyiz?

 2. ben erteledim ama kasımda ödemek istersem kişibaşı 100 tl olan indirimden yararlanabiliyor muyum kasım ayını beklemeden ödemek istedim indirim olmadı

 3. DOKUZ AY ERTELEMEYİ BEKLEMEYEN İŞVEREN PRİM DESTEĞİMDEN NE ZAMAN YARARLANACAK.

 4. 2017 ocak ayında ödeme gücü olmayanın 2017 ekim kasım aralık ayında ödeme gücü olacakmı?
  2017 ekiminve kasım ayınına ait pirimler ertelenen aylarla birlikte beraber mi ödenecek. ertelemeden faydalanmak istemeyenler nerden ödeyecek ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu