Şehit yakınları ve gazilere 2021 yılında kredi veren bankalar internet üzerinden en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Şehit olan vatandaşlarımızın yakına başta kamu bankaları olmak üzere çeşitli bankalardan sıfır faizli veya düşük faiz oranlarıyla finansman desteği sunulmaktadır. Bu krediler bankadan bankaya değişmekle birlikte ihtiyaç kredisi veya konut kredisi olarak kullanılabilmektedir. Şehit yakınları ve gazilere kredi kampanyası ile Türkiye bankacılık sektöründe adından sık sık söz ettiren bankalar hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Şehit Ailelerine Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şehit aileleri faizsiz kredi başvurusu yapmak isteyen vatandaşların bazı kurallara uygun hareket etmeleri gerekmektedir. İlgili mevzuata göre şehit aileleri kamu bankalarından faizsiz ihtiyaç ya da konut kredisi çekmek istediklerinde başvurularını ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna yapmalıdır. Şehit aileleri faizsiz kredi başvurusu için SGK tarafından verilen bir belge ile seçilmiş olan bankadan ihtiyaç kredisi talebinde bulunabilmektedir. SGK tarafından verilen bu belgeye “Hak sahipliği belgesi” veya halk arasında şahadet belgesi adı verilmektedir. Bu evrak şehit ailelerine verilen kredilerde SGK il müdürlüklerinden alınır ve bankalara kredi başvurusu sırasında beyan edilir. Hak sahipliği belgesi Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılarak alınabilmektedir. Ancak bu belge hemen çıkartılan bir evrak olmadığı için kredi başvurusundan epey zaman önce SGK il müdürlüğüne giderek talep edilmesinde fayda vardır. Uygulamada SGK’ya hak sahipliği belgesi başvurusunda bulunan vatandaşların bu belgeyi alabilmeleri için 1 ay bekledikleri görülmektedir. Hak sahipliği belgesi ile şehit ailelerine faizsiz kredi verilebilmektedir. Bu belge sayesinde Ziraat Bankası ve Halkbank gibi kamu bankalarından faizsiz kredi başvurusu yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası Şehit Ailelerine Faizsiz Kredi 2021 Kampanyası

Ziraat Bankası şehit aileleri ve gazilere faizsiz kredi kampanyası 2021 yılında da ilgi görmektedir. Türkiye’nin en çok bireysel ve ticari müşterisi bulunan kamu bankalarının başında gelen Ziraat Bankası’ndan şehit ailelerine sıfır faizle konut kredisi desteği verilmektedir. Bunun için şehit yakınlarının kendilerine en yakın Ziraat Bankası şubesine başvuruda bulunurken şu belgeleri de yanlarında hazır bulundurmaları gerekmektedir:
  • Başvuru sahibinin T.C. kimlik belgesi ve fotokopisi
  • Satın alınacak evin tapu fotokopisi
Ziraat Bankası şehit yakınlarına ve gaziler için sunulan finansman desteğinde başvuru sahiplerinden belirli ücretleri de peşin olarak isteyebilmektedir. Çünkü Ziraat Bankası’nda kullandırılan tüm finansman kredi paketlerinde kredi masrafı bulunmaktadır. Fakat kredi masrafı tahsisi alınan kredi miktarının yüzde biri oranında olup yüzde 1’in üzerine çıkmamaktadır. Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunarak sıfır faizli konut ve ihtiyaç kredisi çekmek isteyen vatandaşların bu durumu göz ardı etmemeleri tavsiye edilmektedir.

Halkbank Şehit Ailelerine Faizsiz Kredi 2021 Kampanyası

Halkbank şehit yakınlarına faizsiz kredi kampanyası 2021 yılında internet üzerinden de başvuruda bulunabilen kredi paketlerindendir. Şehit ailelerine sıfır faizli kredi başvuruları şubeler dışında Halkbank internet bankacılığı üzerinden de yapılabilmektedir. Halkbank tarafından şehit yakınlarına verilen bu kredi kampanyasına 2021 yılında başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların başvuru sırasında şu evrakları hazırlaması da önemlidir:
  • Başvuru sahibine ait T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
  • Maaş bordrosu
  • Şahadet belgesi
  • İkametgah belgesi
Şehit yakınları dışında gaziler de Halkbank faizsiz ihtiyaç kredisi kampanyasından yararlanabilme imkanına sahiptir. Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sunan kamu bankaları arasında yoğun ilgi gören Halkbank’tan ihtiyaç kredisi kullanabilmek için en yakın banka şubesine başvurmanız yeterlidir. Kredide 60 ay vade seçenekleri bulunmaktadır. Kredinin geri ödemeleri aylık, 3 ayda 1, 6 ayda 1 gibi eşit taksitli imkanlarla sunulmaktadır. Halkbank şehit yakınları ve gaziler için sunulan avantajlı kredi kampanyasında çekilebilecek maksimum finansman limitini 50 bin TL olarak sınırlandırmıştır. Daha önce Halkbank’tan bu krediyi kullanmış olan vatandaşlar için kullanım hakkı tek seferle sınırlıdır.

Halkbank Vefa İhtiyaç Kredisi Kampanyası

Halkbank Vefa ihtiyaç finansmanı kampanyası şehit yakınlarına ve gazilere sunulan konut kredisinin dışında ihtiyaç kredisi olarak da bilinmektedir. Şehit yakınları ve gazilerin bireysel ihtiyaçlarını gidermek için özel olarak başlatılmış bir finansman desteğidir. Söz konusu Halkbank vefa ihtiyaç kredisinden sadece şahadet belgesi olan şehit yakınları ile muharip gazi ve malul gazi belgesi olan gaziler faydalanabilmektedir. Bu yüzden kredi başvurularında bu belgelerin Halkbank şubelerine ibraz edilmesi gerekmektedir. Halkbank Vefa ihtiyaç kredisi kampanyasında %1,25’ten başlayan faiz oranları uygulanmaktadır. Bankanın belirlediği güncel faiz oranlarında döneme veya başvuruda bulunan kişinin mevcut kredi notuna göre değişiklik olabilmektedir. Halkbank vefa ihtiyaç kredisi hesaplama yapıldığında 10 bin TL ihtiyaç kredisi çekiminde vatandaşlar ayda 253,93 TL taksit ödeyerek 60 ay vade seçeneği ile finansman alabilmektedir.

Denizbank Şehit Ailelerine Kredi 2021 Kampanyası

Denizbank şehit yakınlarına kredi kampanyası 2021 yılında da kaldığı yerden devam etmektedir. Türkiye bankacılık sektöründe kamu bankalarının dışında şehit yakınlarına ve gazilere uygun finansman desteği sunan özel bankaların başında gelen Denizbank, bu kampanyaları ile yoğun beğeni toplamaktadır. Ancak Denizbank şehit yakınlarına özel kredi kampanyası, kamu bankalarında olduğu gibi faizsiz değildir. Vatandaşlar düşük faiz oranları ile Denizbank üzerinden bu finansman desteğini alabilmektedir. Başvurular yalnızca Denizbank şubeleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Denizbank’tan şehit yakınları ve gazilere kredi çekmek isteyen vatandaşlar kimlik bilgileri ile banka şubesine giderek başvuru yapabilmektedir.

Emeklilere Uygun Faiz ile Konut Kredisi Veren Bankalar

Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır, Oranları Ne Kadar ?

İşsizlik Maaşı Alana Kredi Veren Bankalar?

Editör: TE Bilisim