2019 İşsizlik Maaşı Alana Kredi Veren Bankalar

09.10.2019
1.183
A+
A-
2019 İşsizlik Maaşı Alana Kredi Veren Bankalar

2019 Yılına ait işsizlik maaşı alanlara kredi veren bankalar ile ilgili bazı düzenlemeler getirildi. Ekonomik olarak sarsıntılı günler geçirmekte olan ve özellikle kendi isteği dışında işsiz kalan vatandaşlarımız için işkur tarafından belirli şartlar yerine getirildiğinde verilen tutara işsizlik maaşı denmektedir. Bu maaşı almaya hak kazanan ihtiyaç sahibi kişiler için hala süregelen maddi sıkıntılı dönemin içinden çıkabilmeleri için ufukta bir ışık daha gözükmektedir.

Bankaların anlaşmalı müşterilere sunmuş olduğu imkanlar dahilinde baktığımızda; çeşitli ihtiyaç durumunda kişiler bankalardan kredi almak üzere talepte bulunurlar. Bu krediler tutarları ve ihtiyaç durumlarına göre bankalar tarafından sınıflandırılmıştır. Araç kredisi, konut kredisi, kobi ve ihtiyaç kredileri bunlar arasından en yaygın olarak kullanılan ve bilinen kredi çeşitleridir.

Geçim sıkıntısı içerisinde olan  ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek için o an ki ekonomik şartları el vermeyen kişilerin , düştükleri girdapta sürüklenmemeleri adına bankalar kredi imkanı sunarlar. Zor durumda olan vatandaşlarımız da bu durumdan kurtulmak adına önerilen kredilere başvuru sağlamaktadırlar.

İşsizlik Maaşı Alan Kişiler Kredi Alabilecek Mi ?

Bu konuda ki en güzel haber, artık İşkur’dan işsizlik ödeneği alan kişiler de bankalardan kredi çekebilecekler. Bankalar bu işlemler için öncelikle kişilerden TC kimlik numaralarını isterler.  Kredi işlemlerinin başlama süreci bu noktada devreye girer. Kişi TC kimliği ile kredi başvurusunda bulunur. Ancak bilinmelidir ki her başvuru olumlu sonuçlanmaz.Başvuru yapmak yalnızca bir başlangıçtır. Kademe kademe ilerleyen bu süreçte kişinin herhangi bir engelinin olup olmadığı tespit edilir.

Banka sistemlerinin müşterinin aleyhine ve lehine olduğu tartışmaya açık olmakla birlikte, müthiş detaylı bir geçmiş sorgulama durumları vardır. Sorgulama sırasında en büyük etken kredi kullanacak kişinin ‘kredi notu’dur. Kredi notu yüksek olan kişiler için olumlu sonuç alma oranı oldukça yüksektir. Bir diğer etken ise daha önce kullanmış olduğu kredi veya kredi kartlarının durumudur.

Bu konuda öncelikle varsa mevcut kredi kartının ödemelerine bakılır. Kişi eğer 3 defadan fazla aylık ödemesini geciktirmiş ise kara listede gözükür. Kara listede görünen biri için kredi kullanma olasılığı oldukça düşüktür.

Bu faktörlere baktığımızda eğer kişi şu aşamaya kadar herhangi bir engele takılmadıysa, sistem üzerinden geçer bir durumda ise gelir belgesi ve teminat istenmektedir. Gelir belgesi bulunmayan kişiler bir çok banka tarafından red yanıtı alırlar. Bunun sebebi ise ; hemen her banka kredi kullandıracağı kişinin belirli bir gelirinin olduğundan emin olmak ister. Maaş ve kira gibi gelirleri bulunan kişilerin kredileri bu tutarlar üzerinden çarpılarak hesaplama yapılır ve kredi tutarı ona göre belirlenir.

Geliri olmayan kişiler için ödeme yapacak bir durumda söz konusu olmadığından bankalar direk geri çevirirler. İşsizlik maaşı alan kişilerin kredi kullanabilmelerindeki en önemli unsurda budur. Kredi tutarları yüksek olmasa da , belirli bir süre dahi olsa , her ayın belli bir gününde taraflarına ödenen bir bedel olduğundan ötürü , bu kişi için gelir temin etmektedir.

Bankalar ise işsizlik maaşlarını kendileri için de güvence olarak düşünürler. Bu sebeple de kredi kullandırmaktan çekinmezler.

Bankaların kredi imkanlarından yararlanmak isteyen kişilerin, soyadı farklı olan bir kefil ve belirli bir teminat bedeli gösterdiğinde kredi kullanmaları mümkündür. Bu doğrultuda bankalar için önemli olan kısım geçmiş hesap bilgileriniz ve dökümanlarınızdır. En fazla 6 aya kadar olan ödemelerinizin düzenli olup olmamasına, hesap bakiyenizdeki düzenli para giriş çıkışlarına bakılır. 6 ay boyunca düzenli  olarak aynı tarihlerde hesabınıza para girişi olduysa bankaların kredi vermek için geçerli olan süresi tamamlanmış demektir.

Kredi Başvurusu İçin İstenen Şartlar

Öncelikle normal şartlarda istenen ilk belge ; maaş bordrosudur. Ardından kefil ve Teminaat istenir.kefil sayısı arttıkça onay oranıda artar. Teminat için ise maaşınız ilk önceliktir.Daha sonra mebla yüksek ise ipotek istenir. Yani; eviniz, arabanız ve değerli olan tapularınız değerlendirilir. Son 6 ayda düzenli yatmış olarak sistemde gözüken maaşınız. Sigortalı olmanız. Eğer işsizlik maaşı ile kredi başvurusunu sağlanacaksa işsizlik maaşından yararlanmış olduğunuza dair belge istenir.

Bu maddeler göz önünde bulundurulduğunda fazlaca göz korkutucu olabilir. Ancak bankalar genelde kefil, ipotek ve teminatı bir arada istemezler. Bunlardan herhangi biri yeterli olacak düzeyde ise kredi verilir. Aksi durumlarda ise istenen meblaya göre gerekli düzenlemeler sağlanarak diğer şartlar istenir. Bu 3 şart aynı anda işlem sırasına girmez.

İşsizlik maaşı ile kredi çekmek isteyenler için bankalar uçuk rakamları değerlendirmezler. Daha düşük meblağlar için kredi kullandırılması söz konusudur. Bunun tek sebebi ise gelir belgesi olarak sunulacak tutarın yalnızca işsizlik maaşı olarak gösterilmesidir. İşsizlik maaşının yüzdelik hesaplamaları sağlanarak , hem kredi kullanacak kişinin hem de bankanın madur olmaması adına gerekli düzenlemeler yapılır.

işsizlik Maaşı İle Kredi Çekilebilen Bankalar

İşsizlik maaşları ortak bir paydada toplanarak PTT aracılığı ile ihtiyaç sahibi kişilere sunulmaktadır. Bu sebeple PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar için kredi kullandırılması söz konusudur.

PTT’nin anlaşmalı olduğu ve uygun şartların sağlanacağı bankalar ise şöyledir;

  • Fibabanka
  • Vakıfbank
  • Denizbank
  • Aktifbank
  • Türk Ekonomi Bankası
  • İNG Bank
  • Şekerbank

İşsizlik maaşı üzerinden çekilecek olan krediler için bankalar yalnızca gelir belgesi ile yetinmezler. Kendilerini güvence altına almak adına sizden ; kefil ya da teminatta istemeleri söz konusudur.

İşsizlik Maaşına Başvurmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İŞKUR İşsizlere Cep Harçlığı Alma şartları, Günlük Cep Harçlığı Ne Kadar?

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.