Sanal Kart Nedir? Nerelerde Kullanılır? Günümüz teknolojisi ile artık alışverişlerin % 25’i internet üzerinden gerçekleştiriliyor. İnternet üzerinden yapabileceğiniz ödeme işlemleri elbette sadece alışverişle sınırlı değil. Vergi ödemesi, trafik cezası hatta fatura ödemelerinizi dahi internet üzerinden kredi kartı ile gerçekleştirebiliyoruz. Fakat kredi kartını buralarda kullanmanızın bazı riskleri bulunmuyor da değil bu olasılıkları ortadan kaldırmak için sanal kredi kartı kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden alışveriş işlemleri her geçen gün çığ gibi büyümeye devam ediyor. Bu durum kredi kartı dolandırıcılarını da istemsizde olsa teşvik etmekte. Kart bilgilerinizi verdiğiniz bazı siteler sahte olabiliyor, böylece dolandırıcılar tüm kart bilgilerinizi ele geçirebiliyor. Bu şekilde kartınızla ilgili siz durumu fark edene kadar kartınızın tüm limitini kullanmış olabiliyorlar. Bu gibi durumlara karşı karşıya kalmamak için sanal kart yolu ile alışverişinizi gerçekleştirmek daha güvenli oluyor.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal Kart Nasıl Alınır? Sanal kartı almanız için herhangi bir başvuruda bulunmanıza gerek bulunmamaktadır. Ayrıca istenen evrak da yok. Sadece kredi kartınızın olması yeterli bir durumdur. Kredi kartınızı aldığınız bankanın dilerseniz online işlemler üzerinden, yada mobil işlemler içinden Başvuru ve nakit ihtiyaçlar kısmından seçenekler arasında bulunan sanal kart kısmına tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sanal Kart sekmesine tıkladıktan sonra, kartınızın limitini, hangi tarihler arasında kullanmak istediğinizi siz belirliyorsunuz. Kendinize göre belirlediğiniz sanal kartınızı sadece internet üzerinden yapacağınız işlemlerde kullanabilirsiniz. Herhangi bir şekilde tarafınıza kart gönderimi olmayacaktır. Sanal Kart uygulaması sadece online işlemlerden alışveriş için kullanılmaktadır. Sanal Kart limitinizi siz alışveriş tutarınıza göre belirlersiniz, belirlediğiniz tutar normal kartınızın limitinden düşmektedir. Böylece dolandırıcılar kartınızı kopyalasalar dahi limit oranı yüksek olmadığından asıl kartınızdaki bakiyeniz güvende kalmaktadır.

Sanal Kartın Özellikleri Nelerdir?

Sanal Kartın Özellikleri Nelerdir? Sanal Kartınızın aslında diğer karttan tek farkı elle tutulamaz olmasıdır. Diğer özellikleri ise asıl kartınız ile aynıdır. Kart aidatınız yok. Asıl kartınız gibi taksit seçenekleri mevcuttur. Asıl kartınızda olduğu gibi indirim ve bonus puanlarından da faydalanabilirsiniz. İnternet bankacılığı ya da cep telefonunuz üzerinden mobil bankacılık uygulaması içerisinden kredi kartınızı kullanıma dilerseniz açabilir, dilerseniz de kapatabilirsiniz. Bu işlem için kredi kartı ayarlarından yurt dışı ve internet ayarlarından girerek sınırlama getirebilirsiniz. Normal kartınızla olan alışverişinizden sonra internet üzerinden kartınıza kısıtlama getirirseniz kartınızı dolandırıcılardan koruyabilirsiniz. Kartınız ile ilgili olarak aşağıdaki kontrolleri sürekli takipte olmanızı tavsiye ederiz.
  • SMS, e-posta ve sosyal medya üzerinden yönlendirildiğiniz veya arama motorları vasıtasıyla giriş yaptığınız web sitelerinin adreslerinin bankanıza ait olduğundan emin olun.
  • Kartınızı ödeme yapmak için verdiğinizde POS cihazı dışında başka bir cihazdan geçirilmediğinden ve kart numaranızın not edilmediğinden emin olun.
  • Kredi kartı ekstreleri ve hesap hareketlerinizi düzenli olarak kontrol edin.
  • İşlem yaptığınız ATM’de özel olarak yerleştirilmiş bir cihazdan şüphe duyarsanız, hemen bankanıza haber verin.
  • Bankalara aitmiş görüntüsü verilen sitelere, banka logosu ve adı kullanılsa bile kart ve kişisel bilgilerinizi isteyen e-posta’lara itibar etmeyin, kart ve kişisel bilgilerinizi girmeyin.
ATM’den para çekerken şifrenizi gizleyin. QR koduyla ya da tek kullanımlık mobil şifreyle para çekin.