Propolis ve Faydaları Nelerdir? Propolisin faydaları saymakla bitmez. Kanserle mücadeleden başlayarak soğuk algınlığına varana kadar birçok hastalığa iyi gelmektedir. Arılar sadece bal üretmezler iğne yapraklı ağaçlar ve yeşil yapraklı saplardan propolis adı verilen bir madde de üretmektedirler. Propolis birleşimi son derece güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkileri bulunan tamamen doğal olarak üretilen bir arı ürünüdür. Ürünü arılar üretimini gerçekleştirmektedir. Propolis ayrıca kovandaki mikropları ortadan kaldırmak ve kovan sterilizasyonu içinde kullanılmaktadır. Propolisin kullanımı daha binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Daha eski uygarlıklardan bu yana mucize özelliklerinden ötürü propolis kullanımı mevcuttur. Yunanlılar propolisi apse tedavisinde kullanmışlardır. Asurlarda enfeksiyonla savaşmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak adına yaralara ve tümörlere propolis koymuşlardır.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolisin Faydaları Nelerdir? Anti-tümoral ve anti-kansorojen özelliği bulunmaktadır. İçinde bulunan polifenolik yapılar ile kanser ilerlemesine neden olan DNA mutasyonlarının önüne geçmeye yardımcı olarak kullanılmaktadır. Propolis doğru kullanıldığı zaman insan vücudundaki virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Günlük antioksidan ihtiyacınızı karşılamanız ve hastalıklara karşı bağışıklığınızı sürekli güçlü tutabilmeniz için sağlıklı bir çözümdür. Kış aylarında ise bağışıklık sistemimize, okul çocukları ve yaşlılar için propolis takviyesinin soğuk algınlığı ve benzeri türü hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Gebelik planlaması yapan kadınlar için propolis takviyesinin kadılar için gebeliği kolaylaştırdığı çalışmalar sonucu saptanmış durumdadır. Gerek idrar yolu enfeksiyonlarına  gerek orta kulak iltihabına, bronşite, solunum yolu iltihaplanmasına dahi olumlu etkilerinin olduğu belirlenmiş durumdadır. Özetle propolis kullanımı neredeyse her derde deva şeklinde olmaktadır. Propolisin ayrıca sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar da ağrı kesici etkisinin de olduğu gözlemlenmiş ve romatizmal ağrılarda, baş ağrısına ve eklem ağrılarına son derece etkilidir. Kısacası ağrı kesici olarak çok etkili olmaktadır.

Propolisi Nasıl Tüketmeliyiz?

Propolisi Nasıl Tüketmeliyiz? Propolis tüketimi her yaş gurubu için farklı olmaktadır. Hangi yaş grubu ne kadar tüketmeli aşağıdaki detaylardan inceleyebilirsiniz. Damla olarak satılan ürünlerden,
  • Yetişkinler için 20 Damla
  • Çocuklar için 10 Damla
Suda Çözülen Ürünlerden,
  • Su, süt, meyve suyu, çay ya da kahvenize ekleyerek tüketebilirsiniz.
Suda Çözünmeyen Propolisi de,
  • Yoğurt, bal, ekmek, pekmez gibi ürünlerle birlikte tüketebilirsiniz.
Ballı propolis ürünlerini de,
  • Direkt olarak içeceğiniz gibi süt ya da yoğurtla karıştırarak da tüketebilirsiniz.