PRİME ESAS KAZANÇ HESABINDA DİKKATE ALINAN VE ALINMAYAN KAZANÇLAR

Sigortalı çalışanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de hizmet dökümünde görünen brüt kazanca hangi kazançların dahil edildiğidir.

İşte biz de bu konuya bir nebze de olsa ışık tutabilmek için bu yazımızda prime esas kazanca dahil edilen kazançların ne olduğu, prime esas kazanç hesabında dikkate alınmayan kazançların ne olduğu gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

prime esas kazanç nedir

PRİME ESAS KAZANÇ HESABINDA DİKKATE ALINAN KAZANÇLAR NELERDİR?

5510 Sayılı Kanunun 4/a kapsamında olan yani SSK kapsamında çalışan sigortalıların aşağıdaki kazançların brüt toplamı prime esas kazanç hesabında dikkate alınır.Bu kazançlar:

-Hak edilen ücretler,

-Prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkaktan o ay içinde yapılan ödemelerin ve işverenler tarafından sigortalılar için özel sağlık sigortalarına ve bireysel emeklilik sistemine ödenen tutarlar,

-İdare veya yargı mercilerince verilen karar gereğince yukarıdaki belirtilen  kazançlar niteliğinde olmak üzere sigortalılara o ay içinde yapılan ödemeler.

PRİME ESAS KAZANÇ HESABINDA DİKKATE ALINMAYAN KAZANÇLAR NELERDİR?

5510 Sayılı Kanunun 4/a bendi kapsamında olan yani SSK kapsamında çalışan sigortalıların aşağıdaki kazançları prime esas kazanç hesabında dikkate alınmaz ve o ay ki hizmet dökümünde brüt ücret toplamında görünmez.Bu kazançlar:

-Ayni yardımlar ve ölüm, doğum ve evlenme yardımları, görev yollukları, seyyar görev tazminatı, kıdem tazminatı, iş sonu tazminatı veya kıdem tazminatı mahiyetindeki toplu ödeme, keşif ücreti, ihbar ve kasa tazminatları ile Sosyal Güvenlik Kurumunca tutarları yıllar itibarıyla belirlenecek yemek, çocuk ve aile zamları, işverenler tarafından sigortalılar için özel sağlık sigortalarına ve bireysel emeklilik sistemine ödenen ve aylık toplamı asgari ücretin % 30’unu geçmeyen özel sağlık sigortası primi ve bireysel emeklilik katkı payları tutarları, prime esas kazanca tabi tutulmaz.

Yukarıda  belirtilen istisnalar dışında her ne adla yapılırsa yapılsın tüm ödemeler ile ayni yardım yerine geçmek üzere yapılan nakdi ödemeler prime esas kazanca tabi tutulur.

SİGORTALILARIN KAZANÇLARI HANGİ AY PRİMİNE YANSIR?

Ücretler hak edildikleri aya mal edilmek suretiyle prime tabi tutulur. Diğer ödemeler ise öncelikle ödendiği ayın kazancına dahil edilir ve ücret dışındaki bu ödemelerin yapıldığı ayda üst sınırın aşılması nedeniyle prime tabi tutulamayan kısmı, ödemenin yapıldığı ayı takip eden aydan başlanarak iki ayı geçmemek üzere üst sınırın altında kalan sonraki ayların prime esas kazançlarına ilâve edilir. Toplu iş sözleşmelerine tabi işyerleri işverenlerince veya kamu idareleri veya yargı mercilerince verilen kararlara istinaden, sonradan ödenen ücret dışındaki ödemelerin   hizmet   akdinin  mevcut  olmadığı   veya  askıda  olduğu  bir   tarihte  ödenmesi durumunda,  prime esas kazancın tabi olduğu en son ayın kazancına dahil edilir. Bu durumlarda sigorta primlerinin, yukarıda belirtilen mercilerin kararlarının kesinleşme tarihini izleyen ayın sonuna kadar ödenmesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammı alınmaz ve idari para cezası uygulanmaz.

PRİME ESAS GÜNLÜK KAZANÇ NASIL HESAPLANIR?

Primlerin hesabına esas tutulacak günlük kazanç, sigortalının, bir ay için prime esas tutulan kazancının otuzda biridir. Ancak günlük kazancın hesabına esas tutulan ay içindeki bazı günlerde çalışmamış ve çalışmadığı günler için ücret almamış sigortalının günlük kazancı, o ay için prime esas tutulan kazancının ücret aldığı gün sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanır.

Sigortalıların günlük kazançlarının hesabında esas tutulan gün sayıları, aynı zamanda, bunların prim ödeme gün sayılarını gösterir. Ancak, işveren ve sigortalı arasında kısmî süreli hizmet akdinin yazılı olarak yapılmış olması kaydıyla, ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışan ve çalıştığı saat karşılığında ücret alan sigortalının ay içindeki prim ödeme gün sayısı, ay içindeki toplam çalışma saati süresinin 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresine göre hesaplanan günlük çalışma saatine bölünmesi suretiyle bulunur. Bu şekildeki hesaplamada gün kesirleri bir gün kabul edilir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. mrb iş yerinden ayrılırken tazminat en son sgk hizmet dökümünde görülen prime esas kazanç üzerinden mi hesaplanıyor

 2. Merhaba,
  2017/12 ayda 3.861,40 olan prime esas kazanç bedelim 2018/1-2 aylarda 3.284,04 olarak düşmüş bu durum tarafıma SGK’dan SMS mesajı ile bildirildi ne yapmalıyım.
  Bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

 3. ISVEREN PRIME ESAS KAZANC DEGERLENDIRMIS BENIM ITIRAZIM BUNA CUNKU BEN DEGERLENDIRILMESINI ISTEMIYORUM CUNKU ISIME GELMIYOR EMEKLIME 20 SENE VAR VE PRIMIM ZATEN YUKSEK YATIYOR O YUZDEN PRIME ESAS KAZANC DEGERLENDIRILMESI KESINTI NEDENIYLE ISIME GELMIYOR BUNA ITIRAZ ETMEK ISTIYORUM SIZE BU NEDENLE MAIL ATTIM SIZDE DEGERLENDIRILMEZ DEMISTINIZ BUNUN ICIN C Bendinde belirtilen (b) bendinde belirtilen istisnalar dışında her ne adla yapılırsa yapılsın tüm
  ————————————————————————————————-
  ödemeler ile ayni yardım yerine geçmek üzere yapılan nakdi ödemeler prime esas kazanca tabi
  ——————————————————————————————————————————
  tutulur. Ifadesi durumu bozmuyor mu yani buna göre “Ayni yardim yerine gecmek üzere yapılan
  ——————————————————-
  nakdi odemeler prime esas kazanca tabi tutulur ” Ifadesine dayanarak prime esas kazanç
  —————————————————————-
  gösterdik diyebilir mi bu konudaki fikriniz nedir. Konu ile ilgili resmi yazı almak maksatlı dilekçe yazsam SGK işveren biriminden mi alabilirim yada nereye yazmam gerekir. Konuyu ifade eden genel bir dilekçe ornegi yazabilirimisiniz. Teşekkürler.

 4. C Bendinde belirtilen (b) bendinde belirtilen istisnalar dışında her ne adla yapılırsa yapılsın tüm
  ————————————————————————————————-
  ödemeler ile ayni yardım yerine geçmek üzere yapılan nakdi ödemeler prime esas kazanca tabi
  ——————————————————————————————————————————
  tutulur. Ifadesi durumu bozmuyor mu yani buna göre “Ayni yardim yerine gecmek üzere yapılan
  ——————————————————-
  nakdi odemeler prime esas kazanca tabi tutulur ” Ifadesine dayanarak prime esas kazanç
  —————————————————————-
  gösterdik diyebilir mi bu konudaki fikriniz nedir. Konu ile ilgili resmi yazı almak maksatlı dilekçe yazsam SGK işveren biriminden mi alabilirim yada nereye yazmam gerekir. Konuyu ifade eden genel bir dilekçe ornegi yazabilirimisiniz. Teşekkürler.

 5. Ahmet bey tedavi ödemesini degerlendirilmez demissiniz ya bunu biraz aciklayabilirmisiniz. Bende degerlendirilmesini istemiyorum zaten cunku daha emeklime 30 yil var primim zaten yukselir ama isveren prime esas kazanc olarak değerlendirilir deri ve beni hem prim hem vergi kesintisi yapti bunun icin neden degerlendirilmez biraz aciklayabilirmisiniz teşekürler

  1. Merhaba;Prime esas kazançların hesabında;
   1) Hak edilen ücretlerin,
   2) Prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkaktan o ay içinde yapılan ödemelerin ve işverenler tarafından
   sigortalılar için özel sağlık sigortalarına ve bireysel emeklilik sistemine ödenen tutarların,
   3) İdare veya yargı mercilerince verilen karar gereğince yukarıdaki (1) ve (2) numaralı alt bentlerde belirtilen
   kazançlar niteliğinde olmak üzere sigortalılara o ay içinde yapılan ödemelerin,
   brüt toplamı esas alınır.
   b) Ayni yardımlar ve ölüm, doğum ve evlenme yardımları, görev yollukları, seyyar görev tazminatı, kıdem tazminatı,
   iş sonu tazminatı veya kıdem tazminatı mahiyetindeki toplu ödeme, keşif ücreti, ihbar ve kasa tazminatları ile Kurumca
   tutarları yıllar itibarıyla belirlenecek yemek, çocuk ve aile zamları, işverenler tarafından sigortalılar için özel sağlık
   sigortalarına ve bireysel emeklilik sistemine ödenen ve aylık toplamı asgari ücretin % 30’unu geçmeyen özel sağlık sigortası
   primi ve bireysel emeklilik katkı payları tutarları, prime esas kazanca tabi tutulmaz.
   c) (b) bendinde belirtilen istisnalar dışında her ne adla yapılırsa yapılsın tüm ödemeler ile ayni yardım yerine geçmek
   üzere yapılan nakdi ödemeler prime esas kazanca tabi tutulur. Diğer kanunlardaki prime tabi tutulmaması gerektiğine dair
   muafiyet ve istisnalar bu Kanunun uygulanmasında dikkate alınmaz.

 6. Merhaba
  Ben tip 1 diyabet hastasıyım. Rahatsızlığım ile ilgili 15 000 TL tutarında insülin pompası satın aldım. Tedavi masrafımın 3 000 TL tutarını SGK karşıladı geriye kalan 12 000 TL tutarı ise kendim karşılamak durumunda kaldım.
  Söz konusu 12 000 TL tutarındaki tedavi masrafını ödeme imkanım olmadığı için çalışmakta olduğum işyerimden 12 000 lirayı fatura beyanım ile karşılaşmasını talep ettim. Yönetim kararıyla 12 000 TL tutarındaki tedavi masrafım karşılandı.
  Yönetim kararıyla benim adıma kesilmiş faturaya istinaden yapılan 12 000 liralık ödeme prime esas kazanç kapsamında ödeme midir.

 7. MERHABALAR SİZE SORMAK ISTEDIGIM SORU ŞU:
  ÖZEL BİR ŞİRKETTE CALISIYORUM VE PRIME ESAS KAZANC TABLOMDA DİKKATIMI CEKEN OLAY 2 AYDA BIR BU KISMIN DEGISMESI ÖRNEGİN 2016/11VE 12.AYI RAKAM 4184 İKEN 2017/1.VE 2.AY BU RAKAM 3566 OLUYOR BU BANA NE GİBİ EKSİLER GETİRİR.
  ŞİMDİDEN VERECEĞİNİZ CEVAP İÇİN TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba ,primleriniz ne kadar yüksek yatarsa sizin o kadar yarariniza olur,prim değişikliğinin nedenini işyerinden öğrenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu