Plastik, şişe ve metal kaplar için iade makinelerinin kullanımına 1 Ocak 2024 tarihi itibari ile başlanması planlanıyor. Kullanıcılar bu ürünleri ilgili makinelere attığı taktirde, depozito tutarlarını geri alacak.

Küresel ısınma sorunu gibi diğer pek çok sorun, doğanın kirlenmesine ve doğal kaynakların tükenmesine neden oluyor. Bu durumlar ise, geri dönüşüm sürecinin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Plastik, şişe ve metal kapların geri dönüştürülmesi adına geri dönüşüm makinelerinin kullanıma sunulacağı belirtilmişti.

Herhangi bir değişiklik olmaması halinde, geri dönüşüm makinelerinin 1 Ocak 2024 tarihi itibari ile hayata geçmesi bekleniyor. Tüketiciler, bu ürünleri geri dönüşüm makinelerine atarak hesaplarına depozito tutarlarının aktarılmasını sağlayacak. Bu sayede hem ödemeler geri alınacak hem de doğa korunacak.

SIFIR ATIK PROJESİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2017 yılında başlatılan Sıfır Atık Projesi, ülkemizdeki doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması adına büyük bir öneme sahip. İlgili proje ile beş yıllık bir süreçte atık yönetimi alanında ekonomik açıdan 62,2 milyar liralık tasarruf elde edildi. Bu süreçte kağıt, plastik, metal, cam, elektronik cihazlar, kıyafetler ve poşetler geri dönüşüm ile tekrar kullanıma kazandırıldı.

DEPOZİTO YÖNETİM SİSTEMİ

Posta’nın haberine göre, tek kullanımlık içecek ambalajlarının dönüştürülerek ekonomiye kazandırılması adına Depozito Yönetim Sistemi’ne dair çalışmalar bu yıl tamamlanacak. 1 Ocak 2024 yılında ise, zorunlu hale getirilerek çevre kirliliği ve ekonomik karlılık açısından da büyük bir adım atılmış olacak.

Sektör yetkililerinden elde edinilen bilgilere göre, depozito sisteminin işleyişini sağlayacak olan barkodlar hazırlandı. Bu proje ile tüketilen tek kullanımlık içeceklerin fiyatına bir depozito bedeli yansıtılacak. Depozito takip sisteminin yaygınlaşan bilmesi adına bu yıl içerisinde yedi bin adet geri dönüşüm makinasının kurulması bekleniyor.

Önümüzdeki yıl ise, ek olarak on üç bin makine daha kurulacak ve toplamda otuz bin adet iade makinası olacak. Geri dönüşümlü olan pet şişe ya da kaplar depozito iade makinesine atıldığında 1 TL geri alınacak ve mobil uygulama yolu ile para hesaplara aktarılacak.

Editör: TE Bilisim