Piyasalarda yakından takip edilen Petkim’den yeni kârlılık açıklaması geldi. Güçlü nakit pozisyonu, kredibilitesi ve etkin planlama yöntemleri ile petrokimya sektöründe kâr marjında yaşanan daralmalara rağmen Petrokimya başarılı bir grafik izledi.

Sektörde yaşanan daralmaya rağmen 2022 yılını 6,5 milyar TL net kârla kapatan Petrokimya tarafından kârlılık ile ilgili açıklama geldi. Türkiye’de önde gelen endüstriyel holdinglerden olan SOCAR Türkiye’nin grup şirketlerinden olan Petkim, 2022 yılına ait finansal sonuçları ile dikkat çekti.

PETKİM 2022 FİNANSAL SONUÇLARINI DUYURDU!

SOCAR Türkiye’nin grup şirketlerinden biri olan Petkim’den 2022 yılına ait finansal sonuçlar açıklandı. Açıklanan bu verilere göre 2022 yılını 6,5 milyar TL net kâr ile kapatmayı başardı. 2022 yılı için toplamında ise satışlarını 2021 yılına göre yüzde 70 oranında artırmayı başardığı aktarıldı. Bu kapsamda 49 milyar TL yükseliş yaşandı.

Petkim finansal sonuçlarına göre nakit varlıklarının ise 13 milyar TL’ye çıkarıldığı duyuruldu. Petrokimya sektöründe kâr marjlarının özelikle son dönemde ciddi bir şekilde daraldığı dönemde elde edilen olumlu veriler ise dikkat çekti. Özellikle finansal anlamda elde edilen başarılı sonuçların alınmasında yetkin insan kaynağı, güçlü yönetim anlayışı ve nakit pozisyonu, kredibilite ve STAR Rafineri ile olan entegrasyonun öne çıktığı ifade ediliyor.

PROJECT EARTH PROJESİ DEVERE SOKULDU!

2022 yılına ilişkin finansal verilerde oldukça başarılı sonuçlar elde eden Petkim, 2022 yılında SOCAR Türkiye’nin SAP ile başlattığı S4/HANA projesi Project Earth Petkim’de uygulanmaya başladı. Veri odaklı bir şirket anlayışı hedefi ile yürütülen proje kapsamında muhasebe işlemleri ve fatura onayları gibi süreçler uçtan uca yönetilebiliyor.

SOCAR Türkiye ve grup şirketleri arasında da veri akışını gerçekleştirmede önemli sonuçlar sağlayan uygulama sonuçlarını da kısa süre içinde göstermeye başladı. Öte yandan şirkette 2022 yılında başarılı bir nakit yönetimi gerçekleştirildi.

6,5 MİLYAR TL NET KAR ELDE EDİLDİ!

Petrokimya endüstrisinde yaşanan daralmaya rağmen Petkim’in 6,5 milyar TL net kârla 2022 yılını kapattığı aktarıldı. Piyasalarda ise şirketin faaliyetleri yakından takip edilmeye devam ediyor.

Editör: TE Bilisim