Türkiye’nin gündeminde uzun süredir yer alan Emeklilikte Yaşa Takınlar (EYT) ile ilgili yasanın yürürlüğe girmesi birçok meslek grubunu etkiledi. 2 milyonda fazla kişinin ilk etapta emekli olacağı yasal düzenleme sonrasında özellikle sanayide nitelikli personel ihtiyacı baş gösterdi.

Sanayide muhtelif alanlarda çalışan yetişmiş ustaların emekli olmaları saniyede nitelikli personel ihtiyacını artırdı. Maaşlar 60 bin liraya kadar çıkıyor. Beyaz yakalı çalışanlarda daha yüksek maaşlarla istihdamların başlayabileceği aktarılıyor.

O MESLEKLERDE MAAŞLAR 60 BİN LİRAYA KADAR YÜKELDİ!

Türkiye’de hali hazırda devam eden nitelikli personel sıkıntısı EYT ile daha da artmaya başladı. Çok sayıda kişinin EYT ile yakın zamanda emekli olacak olması ilgili meslek gruplarında maaşların da artmasına neden oldu. Özellikle elektrik teknisyeni, kaynak ustası, kalıpçı gibi mesleklerde uzman kişiler için 40 bin TL ile 60 bin TL arasında maaşlar göze çarpıyor.

EYT ile emeklilik sürecinin de hızlanması ilerleyen dönemde maaşların daha da artabileceğine işaret ediyor. Yeni başlayan bir kalıpçı ustası ise 20 bin TL üzerinde maaşla işe alınabiliyor. Mavi yakalı olarak tanımlanan işçilerin beyaz yakalı olarak çalışanlardan daha yüksek maaşlarla görev almaya başlamaları ise meslek tercihlerinde de etkili olmaya başladı. Bu tür meslek gruplarına da ilgi artmaya devam ediyor.

MAAŞLAR YÜZDE 88 ARTTI!

Türkiye’de nitelikli personellere ihtiyaç her geçen gün artıyor. Bu kapsamda yapılan araştırmalar göre mavi yakalıların maaşları bir önceki yıla göre yüzde 88 oranında artış gösterdi. Aynı dönemde beyaz yaka çalışanların maaşlarının ise yüzde 48 civarında artış gösterdiği ifade ediliyor.

ÜRETİMDE DE KAYIPLAR MEYDANA GELEBİLİR!

Sanayide üretimde nitelikli personel ihtiyacının artması aynı zamanda üretim faaliyetlerinin de azalmasına neden oluyor. Plastik Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz konuya ilişkin detayları aktardı. CNN Türk’te yer alan habere göre, EYT ile gelecek iş gücü kabının da üretimi olumsuz etkileyeceği aktarıldı. Kısa ve orta vadede sorunların baş gösterebileceği ifade ediliyor.

Editör: TE Bilisim