bebek

Doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus ödeniyor. Emzirme yardımı ise SGK tarafından ödenmekte. Yeni doğan çocuklarınız için hem Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan doğum yardımı alabilirsiniz. Doğum yapan anneye ya da çocuğun babasına bu ödenekler yapılabilmektedir. . Bu yazımızda ise konu hakkında merak edilen ve bize sayfamızdan sıklıkla sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.
Doğum yardımı nedir, şartları nelerdir, doğum yardımı ne kadar? Doğum yardımı yeni doğan çocuğunuz için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen bir ödenek türüdür.
 • Sigortalı çalışma ya da çalışmama şartı aranmadan Türk vatandaşı olan herkese ödenir.
 • Bu yardım anne adına ödenir.
 • Doğum yardımı başvurusu ikametinize bağlı olunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ya da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılmaktadır.
 • Doğum yardımı talebinde istenen belgeler doğum yardımı talep formu, anneye ait kimlik fotokopisi ve bebeğe ait kimlik fotokopisidir. Onun haricinde bir belge istenmez. Doğum yardımı başvuru formunu aşağıda vermiş olduğumuz linkten indirebilirsiniz.
 • Doğum yardımı 2017-2018 yılı için birinci çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400,00 TL üçüncü ve üzeri çocuklar için ise 600 TL olarak ödenmektedir.
Doğum yardımı alma süresi nedir? Doğum yardımı talepte bulunduktan sonra yaklaşık 2-3 ay içerisinde PTT ye anne adına gönderilir. Anne ödemesini PTT'ye başvurarak kimliği ile alabilir. Doğum yardımı bir kereliğine ödenir. Her ay ödenmez. Doğum yardımı memurlara ödenir mi? Devlet memurlarına da yukarıda belirtilen tutarlarda doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır. Memurlar doğum parası ödemesi için kendi kurumlarına başvuru yapmalıdırlar. Doğum emzirme yardımı nasıl alınır, şartları nelerdir? Eğer sigortalı ya da bağkurlu iseniz yeni doğan çocuğunuz için yukarıda sayılan çocuk yardımlarının haricinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen doğum emzirme yardımından da yararlanabilirsiniz. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için;
 • Çocuğunuzun doğduğu tarihten önceki son 1 yıl içinde en az 120 gün sigorta ya da bağkur hizmetinizin olması ve bağkur borcunuzun olmaması yeterlidir.
 • Emzirme yardımı başvurusu yapmanıza gerek yok. Doğumun gerçekleştiği hastane tarafından analık emzirme raporu sisteme girilir. Sosyal Güvenlik Kurumu da sistemden görerek nüfus kayıtları ile karşılaştırır.
 • Eğer sigorta gününüz ya da bağkur durumunuz ödeme şartlarına uyuyorsa ödemenizi yapar.
 • Emzirme ödemeleri de 20.07.2017 tarihinden itibaren PTT aracılığı ile yapılmaktadır.
 • Emzirme yardımı ödemesi de bir kereye mahsus yapılır her ay ödenmez.
 • Devlet memurları bu yardımdan yararlanamaz. Sadece 4a ssk kapsamındakiler ile 4b bağkur kapsamındakiler yararlanır.