Mor Ekmek Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Üretimi Malatya’da gerçekleştirilen mor ekmeğin faydaları nelerdir? Mor ekmek nasıl yapılmaktadır? Mormiksten imal edilen Mor Ekmek ilk olarak Malatya’da üretilmeye başlanmış bulunmaktadır. Malatya’da üretilen Mor Ekmekten sonra mormiks nedir? Sorusu en çok sorulanlar arasına girmeye başlamış bulunmaktadır. Japonya’da zorunlu olarak tüketilmekte olan mormiks insan için yararlı olduğu bilinmektedir. Mormiks fonksiyonel gıda olarak bilinmektedir. Mormiks vücutta onarım görevi işlemi görmektedir. İstanbul Üniversitesi Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi tarafından son on yıldan beri yapılan çalışmalar sonucunda Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibi tarafından geliştirilmiş olan Mor Ekmek Türkiye’de Malatya’da üretilmeye başlanmış durumda. Bu güne kadar yapılan çalışmalar neticesinde beyaz ekmeğin sağlık için zararlı olduğu her fırsatta belirtilmiş olmaktadır. Mor Ekmeğin vatandaşlar tarafından hayli rağbet gördüğünü dile getiren Bahadır Yılmaz, Malatya halkı adına Prof. Dr. İhsan Kara ve çalışanlarına teşekkürlerini sunduğunu belirterek, Mor Ekmek üretimini kendilerine verildiğini dile getirdi. Beyaz ekmeğin zararları içerisinde çok hızlı sindirildiği için kan şekerinin olumsuz etkilediğini belirtirken obezite nedenleri arasında yer aldığını belirterek artık tüketilmemesi gerektiğini vurguladı. Beyaz ekmek artık diğer sağlığa zararlı ürünler gibi sağlığımıza karşı düşman olduğu belirtilmiş bulunmaktadır. Mor Ekmeği önce kendilerinin tükettiğini daha sonra yakınlarına tavsiye edildiğini ve gelen olumlu tepkilerin ardından üretme kararı alındığını bildirildi.

Mormiks Nedir?

Mormiks Nedir? Mormiks bir fonksiyonel gıda olduğunu belirten Yılmaz, Mor Ekmek, baklava, simit üretimi yaptıklarını belirterek vatandaşların tepkilerinin olumlu yönde olduğunu belirtti. Üretilen ürünlerin artık şehir dışına da göndermeye başladıklarını ve ürünlerin tamamen mormiksten yapıldığını açıkladı. Fonksiyonel gıdanın da vücut içerisinde onarım işlemlerini başlatan gıda olduğu açıklamasında bulundu. Bu tür gıdalarında Japonya gibi ülkelerde devlet tarafından zorunlu tüketim haline getirildiğini belirtti. Türkiye’ de ise Prof. Dr. İhsan Kara ve 19 kişiden oluşan ekibinin 12 yıllık çalışmaları neticesinde ortaya çıktığının da altını çizmektedir.  Ürünlerin doğal olduğunu devam eden konuşmasında belirterek mormiksin faydaları ile konuşmalarına devam etmiştir.

Mormiksin Faydaları

Mormiksin Faydaları, Konuşmalarında mormiksin faydalarına da değinen Yılmaz, özellikle şeker hastaları için şekerini baskılamakta olduğunu ve şeker hastalığının yan etkileri ile mücadele içinde olduğunu belirtmektedir. Ayrıca kalp, damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kalp, beyin damarları tıkanmasında, böbrek yetmezliğinde, kol, bacak ağrıları ve uyuşmalarında, diz ve kalça eklem ağrıları, unutkanlık ve Alzheimer hastalıklarında elde edilen sonuçların çok başarılı olduğunu ve hocalarımızın çalışmaları ile kanıtlandığını dile getirmiştir.