Milyonları ilgilendiren gelişme ile sosyal sigortalar kurumu ve vergi borçlarına yönelik yapılandırma hakkında detaylar belli oluyor. Toplamda 4 milyon yurttaşın 500 milyar liralık borcunu yapılandırmasına olanak sağlayacak olan kanun teklifi kabul edildiğinde büyük bir ödeme kolaylığı sağlanacak.

Yapılandırma Teklifi Sunuldu

Hükümet tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu, vergi, trafik cezası gibi pek çok borca yönelik yapılandırma üzerinde çalışıldığı haberi verildi. Buna göre hazırlanan kanun teklifi meclise sunulduğunda ve kabul edildiğinde milyonları ilgilendiren bir gelişme yaşanacak ve borçlarında yapılandırma yapılacak. Özellikle öğrenciler için KYK borçlarını da yapılandırmak gündeme geldiği için öğrencileri de yakından ilgilendiren gelişme bu sayede borçların ödenmesinde büyük kolaylıklar sağlayacak. Hükümetin üzerinde çalıştığı yapılandırma teklifine göre emlak vergisinden trafik cezalarına kadar pek çok konuda yapılandırma yapılması bekleniyor. Bu bakımdan borcu olanlara ödeme kolaylığının sunulması, borçların eşit taksitlere bölünerek ödemesinin sağlanması amaçlanıyor. Aynı zamanda teklif kapsamında öğrenim borçlarının da yapılandırılması söz konusu oluyor. Buna göre vergi, sigorta prim borçları, köprü geçiş borçları, trafik cezaları, gümrük cezaları ile belediyelere ait olan çeşitli borçlar bu kapsamda değerlendirilecek ve ödeme kolaylığı tanınacak.

Öğrenim Kredisi Olanları Sevindiren Gelişme

Aynı zamanda kanun teklifi içerisinde üniversite öğrencilerini de yakından ilgilendiren bir haber yer alıyor. Üniversitelerden mezun olmuş öğrencilerin de öğrenim kredilerine yapılandırma ile eşit taksitler ile ödenmesi sağlanacak ve faiz oranlarının da düşürülmesi gündeme gelecek. Bu kapsamda öğrenciler ödemelerini çok daha kolay ödeyebilecekler. Kanun teklifinin bir diğer önemli tarafı ise özellikle prim borçları yüzünden emekli olamayan kimselere yönelik tanınıyor. Bu yapılandırma ile prim borçları ödenmesi taksitli hale gelecek ve emeklilik bekleyenler çok daha kolay ve avantajlı bir şekilde emekli olabilecekler. Aynı zamanda borçları yüzünden yeni prim ödemesi de yapmayanlar için yapılandırma sayesinde prim ödemelerini de daha kolay şekilde yapmalarına fırsat tanınacak. Hükümet tarafından meclise sunulacak kanun teklifinin kısa zamanda görüşülmesi ve kabul edilmesi bekleniyor. Kabul edilmesi ile birlikte çeşitli borçları olanlar yapılandırma talep ederek ödeme kolaylığı imkânlarından yararlanabilecekler.
Editör: TE Bilisim