Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde büyük bir yıkıma neden olan deprem felaketi sonrasında bölgede yaralar sarılmaya devam ediyor. Depremden etkilenen öğrencilere yönelik destekler de bu kapsamda verilmeye devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından deprem bölgesindeki illerde yaşayan ve belirli şartları taşıyan öğrenciler için burs imkanı sağlanacağı ifade edildi. Söz konusu burs desteğine ilişkin karar ise Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Depremden etkilenen öğrenciler bu kapsamda 2022 – 2023 eğitim ve öğretim yılı sonuna kadar burs imkanından yararlanabilecek.

DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE BURS İMKANI!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından depremden etkilenen illerdeki öğrencilere yönelik burs duyurusu yapıldı. Bu kapsamda depremden etkilenen bölgelerdeki öğrenciler söz konusu burs desteğinden yararlanabilecek. Depremde anne veya babasını ya da vasisini kaybeden tüm öğrenciler burs kapsamında sayılacak. 2022 – 2023 eğitim ve öğretim yılı sonuna kadar burs verilmesine ilişkin karar ise Resmi Gazete’de yayımlandı.

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerini kapsayan burs imkânı ile depremzede öğrencilerin eğitim ve öğretimlerine devam edebilmeleri sağlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere birçok farklı bakanlık tarafından benzer destekler de depremzedeler için verilmeye devam ediyor. Bu kapsamda birçok öğrenciye burs verilmesi hedefleniyor.

DEPREMZEDE TÜM ÖĞRENCİLER YARARLANABİLECEK!

OHAL Kapsamında Eğitim Alanında Alınan Tedbirlere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi sonrasında annesi veya babası ya da vasisini kaybeden okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri bu burs desteğinden yararlanabilecek. Söz konusu öğrencilerin parasız yatılılığa yerleştirilip yerleştirilmediğine bakılmaksızın örgün öğretime devam etmek şartıyla 2022 – 2023 eğitim ve öğretim yılı sonuna kadar burs almaları sağlanacak.

2684 sayılı kanun kapsamında ödenen burs miktarı kadar söz konusu öğrencilerin burs olanaklarından yararlanması sağlanacak. Bu kapsamda aynı kanun uyarınca burs alanlar ise yararlanamayacaklar. Depremde ailesini kaybeden tüm öğrenciler için MEB aracılığıyla öğrencilere burs verilmesi sağlanacak. Söz konusu karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

Editör: TE Bilisim