Meyve ve Sebze Fiyatlarında Mobil Dönem Başlıyor! Hal kayıt sisteminin start verilmesine sayılı günler kalmış bulunmakla birlikte, 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile tüm komisyoncuların e-belge uygulamalarına dahil olması gerekmektedir. Bu şekilde yapılan e-belge kayıt sistemi sayesinde ürünlerin fiyatları anlık olarak izlenebilecek. Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak yapılacak yeni düzenleme ile sebze ve meyve fiyatlarının anlık izlenebileceğini belirtmiş bulunmaktadır. Bu şekilde yapılan e-belge uygulaması ile birlikte sebze ve meyve fiyatları üzerinde uygulanan manipülasyonların önüne geçerek, uygulamaların sistem üzerinden anlık olarak takip edilebileceğini vurgulamış bulunmaktadır. Yapılan yeni sistem uygulaması direkt olarak 15 bin komisyoncuyu ilgilendirmektedir.

Meyve ve Sebzede Mobil Dönem Ne Zaman Başlıyor?

Meyve ve Sebzede Mobil Dönem Ne Zaman Başlıyor? Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamasında sebze ve meyve ticaretinde kayıt dışı ile mücadele amacı ile hal kayıt sistemi için etkinliğinin arttırıldığını belirterek, bu yıl içerisinde yapılan bildirim sayısının yaklaşık olarak 120 milyon civarında olduğunu belirtti. Bakan Pekcan, “Sebze ve meyve ticareti ile işgal eden komisyoncu ve tüccarların, e-fatura, e-sevk irsaliyesi ve e-müstahsil makbuzu sistemlerine geçişi 1 Ocak 2020 tarihinden itibarı ile zorunlu hale geldi”  açıklamasında bulundu.

Meyve ve Sebzede Neden Mobil Dönem?

Meyve ve Sebzede Neden Mobil Dönem? Yapılan açıklamalar doğrultusunda, gelecek yıl itibarı ile de marketlerdeki fiyatları da karşılaştırmayı kolaylaştıracak yeni sistem uygulamaları devreye girmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda fiyatlarda rekabeti arttıracak internet tabanlı olarak bilgi işlem alt yapısı kurulması planlanmaktadır. Gerçekleştirilmesi planlanan mobil uygulama sayesinde, vatandaşlar market fiyatlarını rahatlıkla karşılaştırma yapabilecekler. Bu sayede yerel marketlerdeki fiyat akışı vatandaşların bilgisine sunulması hedefleniyor. Bu uygulamanın bir diğer amacı da gıda enflasyonunu düşürmek amacı ile birlikte, üreticilere bankalar aracılığıyla finans sağlamak olmaktadır.