Meslek Öğretmeni ve Şeflerin Alabileceği En Yüksek Ek Ders Ücreti Ne Kadar?

Meslek öğretmenleri için ek ders ücretleri, kültür öğretmenleri ile aralarında değişiklik göstermez. Meslek öğretmenlerinin alacakları ek ders ücretleri, tüm ek ders haklarını doldursalar dahi 460 TL’dir. Bu miktarı sınıf içinde veya dışında geçirilen zaman, atölye çalışmaları gibi faaliyetler değiştirebilir. Ancak meslek öğretmenleri, en az 20 saat zorunlu ek ders almakla yükümlüdür. Bu nedenle ek ders ücreti, en az 20 ile çarpılarak hesaplanır.

Meslek Öğretmenlerinin Maaş Karşılığı Girmekle Yükümlü Oldukları Ders Sayısı Kaçtır?

Meslek öğretmenlerinin yükümlü oldukları ders saati, haftalık 20 saattir. 20 saatin üzerindeki ders saatleri ek ders ücretine tabi tutulur. Ayrıca kültür öğretmenlerinden daha fazla zorunlu ders alıyor olmaları nedeniyle meslek öğretmenlerine aylık 100 TL’lik ek destekte bulunulur.

Ancak yapılan programla kişilerin zorunlu ders saatlerini bile dolduramaması durumu gözlenebilir. Rehberlik çalışmaları ve atölyelerle zorunlu ders miktarı doldurulabilir. Eğer öğretmen zorunlu ders süresini doldurmuşsa, rehberlik ve atölyeler ek ders ücreti ile ücretlendirilir.

Meslek Derslerine Giren Öğretmenlerin Alması Gereken Ek Ders Ücreti Ne Kadardır?

Meslek derslerinde alınacak ek ders ücretleri, 2020 yılında yapılacak düzenleme ile 17.04 TL’ye yükselecektir. Meslek öğretmenleri ile kültür öğretmenleri arasında bu konuda herhangi bir fark bulunmaz.  Fark, sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen arasında bulunmaktadır. Sözleşmeli öğretmenin alacağı ek ders ücreti 15.59 TL olacaktır.

Dolayısıyla 2019 yılında sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen arasındaki ek ders ücreti farkı 14.02 iken; 2020 yılında bu oran 14.59’a yükselmiş olur. Meslek öğretmenlerinin bu konuda şeflik ya da koordinatörlük farkı da bulunmaz. Kadrolu öğretmenlerin pozisyonu ne olursa olsun, ek ders ücreti değişmez.

Meslek Öğretmenliğinde Ek Ders Geliri Nasıl Hesaplanır?

Meslek öğretmenlerinde ek ders kazancının hesaplanması işlemi, aylık zorunlu derslerin ve zorunlu ek derslerin hesaplanması ile gerçekleşir. Meslek öğretmenleri, aylık 20 saat zorunlu olarak derse girer. Zorunlu ek ders süresi de 20 saattir. Yani bu 20 saate girmek zorunda olsa da, maaşına ek olarak ücretlendirme alır. Meslek öğretmenlerinin 4 saat isteğe bağlı ek derse girme hakkı bulunmaktadır.

Ayrıca hazırlık ve planlama olarak adlandırılan, her 10 saatlik derse 1 saat ek derse girmiş gibi para kazandıran bir sistem mevcuttur. Ancak bu 10 saatlik derse öğretmen koordinatörlük görevi üstlenmiyor, fiili olarak derse giriyor olmalıdır. Tüm hesaplamalarla birlikte ek ders ücreti şöyle hesaplanır:

 • 20 saat zorunlu ek ders
 • 4 saat isteğe bağlı ek ders
 • 3 saat hazırlık ve planlama
 • Toplam: 27 ek ders
 • 27 x 17.04 üzerinden hesaplarsak: bir meslek öğretmeni en fazla 460. 08 TL kazanır.

Şefler Haftalık Ne Kadar Ek Ders Alabilir?

Alan şefi olan öğretmenlerin ek dersleri, haftalık şeflik dersi ve koordinatörlük olmak üzere ek ders başlığından ayrı değerlendirilir. Bu öğretmenler, alan şefi olmaları nedeniyle ek derslerini görevleri arasında paylaştırır. 2 saat derse girmek suretiyle ek ders, 12 saat koordinatörlük görevi nedeniyle ek ders, alan şefliği dolayısıyla ek olarak 10 saat ders alırlar.

Bu öğretmenler en fazla 22 saat zorunlu derse girer. Hazırlık ve planlamada sınıfta ders anlatmış olma zorunluluğu bulunduğundan, hazırlık ve planlama ücreti bu öğretmenlere 2 saatlik ek ders ücreti şeklinde yatar.

Şefler En Fazla Ne Kadar Ek Ders Ücreti Alabilir?

Şeflerin alacağı ek ders ücreti haftalık olarak şu şekilde hesaplanır:

 • Ders saatlerinden artan 2 saat
 • Koordinatörlükten 12 saat
 • Alan şefliğinden 10 saat
 • Hizmet ve planlamadan 2 saat olmak üzere toplam 26 saat ek ders alırlar.
 • 26 x 17.04 olmak üzere 443. 04 TL ek ders ücreti alırlar.

Haftalık Ek Ders Miktarı Atölye ve Alan Şefliğinde Değişiklik Gösterir Mi?

Haftalık ek ders miktarının atölye ya da alan şefliğinde farklılaşması söz konusu değildir. Meslek öğretmenleri rehberlik veya kulüp çalışmalarından ücret almazlar. Bu nedenle bu çalışmalar fahri olarak değerlendirilir. Dolayısıyla bir meslek öğretmeni, statüsü ne olursa olsun en fazla 27 saat ek ders ücreti alabilir. 1 ek ders ücreti miktarı kadar, sınıfta ders işlenip işlenmemesine bağlı hazırlık ve planlama payı değişikliği olabilir.

Ek Ders Dağılımı Meslek Öğretmeninin Konumuna Göre Değişiklik Gösterir Mi?

Meslek öğretmenlerinde ek ders dağılımı, hazırlık ve planlama payı alımı açısından önem taşır. Ancak öğretmen, görevi doğrultusunda sınıfta alacağı ders sayısını seçemez. 20 saatlik zorunlu ders süresinden kalan zamanı nasıl dağıtacağı idare tarafından belirlenir.

Ancak zorunlu olarak en az 20 saat ek ders almak zorundadır. Örneğin; zorunlu ek dersinin 10 saatini sınıfta geçiren bir öğretmen, ek olarak 1 saat daha ek ders ücreti alır.

Ancak koordinatörlük görevi üstlenmesi nedeniyle sınıf dışında olan öğretmenler, hizmet ve planlama ücreti almaz. Mevcut yönetmeliklere göre şeflik ve atölye, koordinatörlük gibi mesleki faaliyet çalışmaları, ders karşılığı maaş içerisinden sayılmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmaların tamamı ek ders ücreti kapsamına alınmıştır.

Koordinatörlük Görevi Yürüten Bir Öğretmen Ne Kadar Ek Ders Ücreti Alabilir?

Koordinatörlük görevinin varlığında ek ders ücreti, zorunlu dersten artan zamana bağlı olarak değişir. Ek ders miktarına bağlı olarak sınıfta geçirilen süre, kişilerin hizmet ve planlama ücreti almasını sağlar. Ancak koordinatörlük görevi saati arttıkça, öğretmenin sınıf dışında geçirdiği süre artar. Bu nedenle en az koordinatörlük görevinde dahi alınacak tutar en fazla 443 TL olarak hesaplanır.

Açık Lise Dersleri Ek Ders Ücretlerine Dahil Midir?

Açık liselerde verilen dersler, ek ders ücretleri haricinde tutulmaktadır. Eğer meslek öğretmeni, kendi okulunda sürekli olarak açık lise derslerine ve sınavlarına giriyorsa, ek ders ücretine tabi tutulur. Ancak akşam lisesi gibi bir uygulama varsa, bu durumda ders ücretleri ek ders içerisinden tahsil edilmez.

Sınav Gözetmenliği Ek Derse Tabi Midir?

Öğretmenlerin sınav gözetmeni olması karşılığında alacakları ek ders ücreti, her oturum için gözetmenlikte 5 ek ders, komisyon başkanlığında 5 ek ders şeklindedir. Yani salon komisyonu başkanı olan bir öğretmen, 85 TL alacak, aynı zamanda gözetmenlik görevini gerçekleştirdiği için de 85 TL alacaktır. Dolayısıyla toplam 170 TL elde etmiş olacaktır.

Meslek Öğretmeni Sınav Gözetmenliğini En Fazla Kaç Sınavda Yapabilir?

Meslek öğretmeninin gözetmenlik yapacağı sınav sayısı, bir öğretim yılı içinde en fazla 15’tir. Bununla birlikte öğretmen, en fazla 12 sınavda sınav gözetmenliği yapabilir. Ayrıca bir öğretmen aynı sınavda hem komisyon başkanı, hem gözetmeni olamaz.

Mesleki Uygulamalar Sınavlarında Ek Ders Ücreti Nasıl Ödenir?

Mesleki sınavlarda ek ders ücreti, öğretmenin sınavı tek başına yapması söz konusu olabilir. Bu durumda öğretmen, mecburen hem sınav gözetmeni, hem sınav komisyonu başkanı konumundadır. Yasal istisna olan bu durumda öğretmen, her iki durumun ek ders ücretini de alır. Ancak 12 gözetmenlik ve 15 komisyon başkanlığı görevinin her ikisinden de birer hak düşer.

Teminatsız Hangi Bankadan Ne Kadar Kredi Alabilirsiniz?

Tarımda İş Kurma Destekleri Nelerdir?

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Nasıl Verilir?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

43 Yorum

 1. Açıklayıcı bir yazı olmuş yazanların eline sağlık yalnız bir soruma cevap bulamadım.Onuda size yazıyorum.Atölye ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 20 saat koordinatörlük alabiliyorlar.Ancak bazı illerde teorik dersler dağıtılınca haftalık ders programında İME ( işletmede Mesleki Eğitim) yazacak yer kalmadı denilerek bu 20 saat kaç işletmeniz,kaç öğrenciniz olursa olsun bunların okula uzaklığı hiç dikkate alınmadan örneğin size 16 saat koordinatörlük verilecek denip işin içinden çıkılıyor.Gerekçe olarak haftalık programınızda yazacak yer yok diyorlar. Bunu da yasal olarak OÖKY madde 9/3 de yer alan Koordinatörlüğün işletmelerde yapılması durumunda ise 60 dakikadır. Okulda veya işletmede yapılan staj süresi 60 dakika üzerinden değerlendirilir. ifadesi gösteriliyor.
  Örneğin 24 saat teorik dersi olan bir meslek öğretmeninin programı biraz dağınık yapılıyor ve iki öğleden sonraya 5+5 koordinatörlük yazılıyor,boşluklara gidip-gelemezsiniz diye koordinatörlük verilmiyor.Koordinatörlük ücreti haftalık ders programında nasıl gösterilir? Boşluklara yazılabilir mi? Akşam 17 den sonraya mesela 19:30 a kadar koordinatörlük yazılabilir mi? Bir öğleden sonraya 8 saat koordinatörlük yazılabilir mi? Benim teorik 25 saat dersim var.8 Ayrı işletmede 14 öğrenci için koordinatörlük görevi verilmiş,programım biraz dağınık 16 saat koordinatörlük eriyorlar.Oysa 19 saat verilebilir.Bu doğru bir uygulama mı? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. 19 saat koordinatörlük alman gerekiyor. dilekçeni ver ona göre ders programanı düzeltsinler.

 2. İyi akşamlar. Ben meslek lisesinde dal şefiyim.Ders programında şeflik görevi karşılığı aldığım 6 ders saati cumartesi gününe yazılmış. Cumartesi günü şeflik yazılabilir mi.Cevap verirseniz sevinirim.

 3. Anadolu meslek lisesinde alan şefiyim. bölümdeki diğer atölye şefleri fiili derslerin herkese eşit dağıtılması gerektiğini söylüyorlar. hiç bir yönetmelikte önce fiili dersler eşit dağıtılır ibaresini görmedim. Şefliğin ek dersten sayıldığını ne kadar söylesem de fiili ders eşit dağıtılır da ısrar ediyorlar. Hatta yönetmelikte şeflik ek dersten sayılırı çok farklı yorumluyorlar. bu konuya yönetmeliklerle açıklık getirir misiniz?

  1. hocam siz kaç yıllık öğretmensiniz? Şef olmussunuz öğretmen olarak rutbeniz artmıyor askeriye degildir. yönetmenliğe bakarsanız teori dersler dengeli bir şekilde dağıtıldıktan sonra koordinatorluk dağıtılır diyor. İşletmede beceri eğitimi kısmında orta öğretim yönetmenliğini açıp okursanız görürsünüz.

 4. Merhabalar,ben yiyecek icecek hizmetleri öğretmeniyim.Kadromun bulunduğu okulda 3.kişi olarak geldim ve ders sayısı maaş karşılıgini doldurmadığı için,mesleki egitim merkezine görevlendirildim.Sormak istedigim,kadromun bulundugu okuldan koordinatörlük alabilirmiyim?Bununla ilgili yönetmelikte açıklama varmı?

 5. Merhabalar Ben Meslek Lisesinde Alan Şefiyim. Alan ve Dal Şefleri seminer dönemlerinde planlama Bakım Onarım adı altında verilen eksersiz ücretlerini seminer sonrasında okulda kalmak ve planını hazırlamak koşuluyla alabilirler mi?

 6. Kız meslek lisesinde uygulama ana sınıfında kadrolu okul öncesi öğretmeniyim. Kız meslek lisesinde uygulama ana sınıfında kadrolu okul öncesi öğretmenliği yapan bir öğretmen meslek lisesine valilik onayıyla geçici 6 aylık müdür yardımcılığına görevlendirmesi yapılabilinir mi? Bununla ilgili ülke genelinde uygulamanın nasıl olduğu ve yönetmeliğin nasıl uygulanacağını öğrenebilir miyim. Teşekkürler iyi çalışmalar.

 7. Kurumumuz bize verilmeyeceğine yönelik yazı gösteriyor. Eğer ödenebileceğine yönelik resmi yazıyı gösterebilirsek en azından ödenmesi konusunda talepte bulunabiliriz. Sizin aracılığınızla ödenebilir yazısını bize ulaştırabilirseniz seviniriz. Teşekkürler iyi çalışmalar.

   1. Kız meslek lisesinde uygulama ana sınıfında kadrolu okul öncesi öğretmeniyim. Kız meslek lisesinde uygulama ana sınıfında kadrolu okul öncesi öğretmenliği yapan bir öğretmen meslek lisesine valilik onayıyla geçici 6 aylık müdür yardımcılığına görevlendirmesi yapılabilinir mi? Bununla ilgili ülke genelinde uygulamanın nasıl olduğu ve yönetmeliğin nasıl uygulanacağını öğrenebilir miyim. Teşekkürler iyi çalışmalar.

 8. okul öncesi öğretmeni nöbet görevi ve ücreti alır mı? farklı illerde farklı uygulamalar olduğunu öğrendim.
  Bazı iller bu konuda Bakanlıktan görüş yazısı istemişler ve gelen görüş yazısında okul öncesi öğretmenlerin nöbet ücreti alacağı söylenmiş.
  Konuyu ilgili gelen görüş yazılarını bizimle paylaşır mısınız.

 9. Deniz hocam yine 27 saat ücret alırsın rehberliğin gider 10 saat şefliğin 8 saatini fahri yapmış olursun ancak ders saatini 19 saate düşürürsen ve 17 saat koordinatörlük alırsan ve 10 saat şeflikle beraber 27 saat ücret alırsın şefler maksimum bu kadar alabilir. öğretmenler ise rehberlikle beraber 29 saat alabilir açık lise dersleri ve nöbet ücretleri dahil değildir onlar ayrıca ilave edilir.

 10. Hocalarım 26+rehberlik 27 saat derse 17 saatte koordinatörlüğüm var bölüm şefi olursam ne gibi değişiklikler olucak kaç saat derse gireceğim yada kaç saat kordinatörlük alacağım vs bilgilendirirseniz sevinirim

 11. Merhaba.44 saat ders+1 saat sınıf öğretmenligim var.Öğrencilerimizin yaz stajlarinda eksik kalan günleri okulda hafta sonları yapmayı düşünüyoruz.Fakat 29 saat ek ders aldığım ve hafta ici+hafta sonu toplamda 40 saat ek dersi asamayacagimiz söyleniyor.Koordinatorlukte hafta sonlari16 saat+29 saat hafta ici 45 saat olduğu bu yüzden fahri olarak 5 saat koordinatörlük yapılacağı doğru mudur?

 12. Şanlıurfa da bir meslek lisesinde bilişim öğretmeniyim. Okullar 18 eylül de açılmasına rağmen okulumuzda koordinatörlük görevleri Ekim de dağıtılıyor. Öğrenciler işletmelere Ekim de gitmeye başlıyor. Bir çok okulda okulun açılmasıyla işletme görevleri ve yerleri belli. Okullar işletme dağıtım tarihleri konusunda inisiyatife sahip mi? Bizim okulumuzda koordinatörlük görevleri Ekimde başlıyor. Ekim e kadar koordinatörlük ek dersi almıyoruz.

 13. Selamlar, yeni okulumda alanımda 10-11-12. sınıflar var, okul müdürü 40 saat fiili ders, okula 60 km de 3-4 işyeriyle ibe için 4 saat veririm, şeflik gelirse 2 saat veririm buyuruyor, ücretli öğretmen alımı, şeflik ve koordinatörlük ek dersleri bu şekilde keyfi verilebilir mi, teşekkürler…

  1. Merhaba;idarenin taktir yetkisi vardır. Ancak anayasanın eşitlik ilkesine ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aykırı bir davranıştır.

 14. yeni bir yönetmelik çıktı artık koordinatörlük te ders görevi olarak geçecek peki bu durumda alan ve atölye şefleri nasıl etkilenecek diyelim ki bir alan şefi 12 saat teorik derse giriyor 20 saat te koordinatörlük görevi var ve alan şefliği, bunun ek dersi nasıl hesaplanır bilginiz varmı veya bu şekilde olabilirmi

  1. Merhaba;Koordinatörlük göreviniz yoksa ve şefseniz ve 33 saat derse giriyorsanız alabileceğiniz ek ders:
   33+3(hazırlık planlama)=36
   36-20(maaş karşılığı)=16 saattir.
   Şefler yazımızda da belirttiğimiz sınıf ve kulüpten ek ders alamazlar.

 15. Meslek öğretmeni maaş karşılığını kendi dersleri ile doldurup sonrasında başka bir alandan ders alarak ek ders üretim alabilir mi


 16. Alan ve Laboratuvar ve atölye şefleri 27 saat ek ders alır.
  Diğer meslek öğretmenleri 29 saate kadar ek ders alabilir.
  kurs, açık öğretim v.s gibi uygulamalar bunun dışındadır.
  kurs ve açık öğretim gibi uygulamalarda ayrıca eklenir. ” demişsiniz. Meslek lisesinde bir alan şefi 10 saat şeflik , 16 saat koordinatörlük ve 10+1 den 1 saat olmak üzere 27 saat ücretini dolduruyor. Bunun yanında iki saat olan nöbet tutma ücretini de alıp 29 mu alır . yoksa yine 27 alır koordinatörlük 16 yerine 14′ demi düşürülür. Bunun dayanağı nedir acaba , rastgele uygulamalar var bu konuda çünkü

  1. toplu sözleşmede:
   “(1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.”

   ifadesi geçer..

 17. Meslek lisesinde meslek öğretmeniyim; şef değilim , ek ders dağılımı yapılırken şefler kaç saat ek ders alır? meslek öğretmeni kaç saat maksimum ek ders alabilir?

  1. Merhaba,
   Alan ve Laboratuvar ve atölye şefleri 27 saat ek ders alır.
   Diğer meslek öğretmenleri 29 saate kadar ek ders alabilir.
   kurs, açık öğretim v.s gibi uygulamalar bunun dışındadır.
   kurs ve açık öğretim gibi uygulamalarda ayrıca eklenir..

 18. Kadromun oldugu okulda 4 saat derse giriyorum. Ayrica cok programli lisede 10 saat derse giriyorum ve klubum var. Anadolu lisesinde ise btr gorevi yurutuyorum. Ek ders olarak18 saat yaziliyor. Klupten ek ders yazilmasi gerekmez mi

  1. Merhaba,
   BT rehber öğretmeni olarak görevlendirilen öğretmenler nöbet, hazırlık ve planlama, kulüp ve sınıf öğretmenliği, merkezi sınav görevi ücreti gibi bir çok ücreti alabilirler.
   Şöyle ki;
   anladığım kadarıyla toplamda fiilen 14 saat derse giriyorsunuz.
   bu 14 saatin ücretini alamazsınız çünkü bu saatler sizin normalde BTR olarak görev yaptığınız saatlerdedir..
   Fakat bu 14 saatten dolayı gelen 1 saat hazırlık ve planlama ücreti ile 2 saat kulüp ek dersini alırsınız.
   18 saat BTR görevinizden + 2 saat kulüp görevinden + 1 saat hazırlık planlama görevinden olmak üzere toplamda 21 saat ek ders almanız gerektiğini değerlendiriyoruz.

   Siz görevlendirildiğiniz asli görevinizin gün ve saatleri içerisinde öngörülen bir ücret dışında bir ücret alamazsınız fakat Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” kısmı iyi anlaşılırsa belirttiğimiz ücretleri alacağınız görülür.
   MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR

   Kolay gelsin..

 19. Sorularima kisa surede cevap verdginiz icin tesekkurler.
  Cevabiniza gore…Bizim uygulama siniflarimiz sabah gurubu 3. Ogretmen,oglen gurubu 3 ogretmeniz.
  nobet ucreti kesin ifadeyle belirttildigini ve okul idaresi istese dahi alamayacagimizi ifade ediyorsunuz.
  Atolye sefliginde de eger uygulama siniflarinda cocuk gelisimi bransinda olsaydik alabilecegimizi soyluyorsunuz.
  Dogru mu anladim.tekrar tesekkurler.

  1. Merhaba,
   ” okul öncesi öğretmenleri nöbet görevinden muaf tutulur” ifadesini nöbet görevi alamayacağını ve dolayısıyla nöbet ücreti almak için de bu görevi fiilen yerine getirmek gerektiği için alamayacağınızı düşünüyoruz.
   Evet atölye şefliği için de aşağıdaki şartları taşımanız gerekiyor. Aksi durumda alamayacağınızı düşünüyoruz.

   MADDE 8 – (1) Şef olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki şartlar aranır:

   a. Görevlendirileceği alanda okulun kadrolu atölye ve laboratuvar öğretmeni olmak,

   b. Öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olmak,

   c. Görevlendirileceği tarih itibarıyla, son dört yıl içinde adli veya idari soruşturma sonucu şeflik ve/veya yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak.

   (2) Şef görevlendirilecek alanda bu maddenin birinci fıkrasında sayılan şartları taşıyan aday bulunmaması halinde, belirtilen şartları taşıyan öğretmen atanıncaya kadar, okul müdürü tarafından yakın alan durumu da dikkate alınarak okuldaki atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden biri alan/bölüm veya atölye/laboratuvar şefi olarak görevlendirilir.

  2. Gaye hanım;
   sorduğunuz soru ile ilgili (okul öncesi öğretmeni nöbet görevi ve ücreti alır mı?) farklı illerde farklı uygulamalar olduğunu öğrendim.
   Bazı iller bu konuda Bakanlıktan görüş yazısı istemişler ve gelen görüş yazısında okul öncesi öğretmenlerin nöbet ücreti alacağı söylenmiş.
   Konuyu okul müdürlüğünüz aracılığıyla bağlı olduğunuz ilçe milli eğitim müdürlüğü ile görüşmenizde fayda var.

 20. Gaye hanım merhaba,
  28 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİĞİN
  31. maddesinde şu ifade geçmektedir:
  ğ) Özel eğitim sınıflarında görev yapan özel eğitim öğretmenleri ile çocuk gelişimi alanına ait uygulama ana sınıflarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri nöbet görevinden muaf tutulur.”

  sizin durumunuzda bulunan öğretmenlerimize nöbet görevinin verilemeyeceğini değerlendirmekteyiz.

  ikinci sorunuz için:
  kimlere şeflik görevi verileceği hususu yönetmenlikte belirtilmiştir ve okul öncesi öğretmenliği alanı mezunları bu şartları taşımamaktadır.
  ayrıntılı bilgi için lütfen şu haberimizi okuyun.
  http://www.sgkhocasi.com/uygulama-sinifi-icin-seflik-ve-okul-oncesi-ogretmeni-sef-olabilir-mi.html

  Rica ederiz..

 21. Iyi aksamlar. Mesleki lisede uygulama anasinifinda okul oncesi ogretmeni olarak gorev yapmaktayim.bizim uygulama siniflarimizin girisi ve cikisi liseye bagli degil.bagimsiz kullaniyoruz.yeni yonetmelige gore nobet tutmuyoruz.lisede nobet tutan ogretmenlerin mesaisi 16.30 da bitiyor ve bizden de bagimsizlar.bizim mesai 17.30 da bitiyor.veliler cocuklarini unutabiliyor…servis gec geliyor vb.sorunlar yasanabiliyor.nobetci ogretmen olmayinca, sorunlar cikabiliyor.eger biz ogretmenler dilekceyle okula bildirirsek yonetmelikte esneklik yapilarak ucret karsiligi nobet tutabilir miyiz.tskler
  Baska bir sorum var di.haftalik 15 saat ek ders aliyoruz.ek olarak atolye sefligi icin 3 ders saati ucret alamazssiniz diyorlar.Acaba yonetmelikte alamazmiyiz mi diye mi yaziyor.haftada 3 gun ders oncesi 40 dak.erken gidip hazirlik yapiyoruz.tskler

 22. turizm otelcilik lisesinde meslek dersleri öğretmeniyim. Atölye şefliğim var. 33 saat ders 1 saatte rehberlik olmak üzere toplam 34 saat dersim var. Ek ders hesaplaması yapılırken 20 saat maaş karşılığı olup 14 saat mi ek derse sayılır. Yoksa rehberlik dikkate alınmadan 13 saat olarakmı hesap edilir. Bilgi verirseniz çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   Koordinatörlük göreviniz yoksa ve şefseniz ve 33 saat derse giriyorsanız alabileceğiniz ek ders:
   33+3(hazırlık planlama)=36
   36-20(maaş karşılığı)=16 saattir.
   Şefler yazımızda da belirttiğimiz sınıf ve kulüpten ek ders alamazlar.

 23. kız meslek lisesinde uygulama ana sınıfı öğretmeniyim. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK in Öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları kısmında ğ) (Ek:RG-28/10/2016-29871) Özel eğitim sınıflarında görev yapan özel eğitim öğretmenleri ile çocuk gelişimi alanına ait uygulama ana sınıflarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri nöbet görevinden muaf tutulur. ibaresi yer aldığından haftada 2 saat nöbet ücretini alamazsınız yorumu yapılıyor.2 saat nöbet ücretini alabilirmiyim alamazmıyım bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba,

   2016-2017 yıllarını kapsayan 3. Dönem Hizmet Kolu Toplu Sözleşmesi’nin “Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti” başlıklı 22. maddesinde, “Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir” hükmü yer almaktadır.

   buna binaen ek ders ücreti almak için bu görevi fiilen yapmış olmak gerekiyor.
   Muaf tutulan kişi bu görevi fiilen yapmadığı için ödeme alamayacaktır şeklinde değerlendirmekteyiz.

   Muaf tutulmak fiilen yapmış sayılmak mıdır şeklinde bir karmaşaya düşülmüş zannımızca.
   Muaf tutulmak; Bağişlanmiş, Affa Uğramiş, Bir Kisim Imtiyazlar Taninmiş.demektir. bu fiilen yaptığı anlamına gelmez şeklinde değerlendirmekteyiz.
   iyi çalışmalar dileriz.

 24. kız meslek lisesinde uygulama anasınıfı öğretmeniyim.aynı zamanda atölye şefiyim.müdürüm alabileceğim en fazla ek dersin 15 saat oldugunu bu sebepten ötürü atölye şefliğinden 6 saatlik ücreti alamayacağımı söyledi.ek ders ücreti ile ilgili çok fazla bilgim olmadığından ötürü bunun doğruluk payını merak ediyorum.yani ben okul öncesi öğretmeni olarak yarım gün çalışarak 15 saat ek ders ve 2 saatlik nöbet ücretiyle birlikte toplam 17 saat ekders alıyorum..bunun dışında atölye şefliğinden de 6 saat ücret alabilirmiyim alamazmıyım bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba,
   Kültür öğretmenleri sizin aldığınız gibi maksimum 15 saat ek ders ücreti alabilir. Sınıf rehberlik ve sosyal etkinlik hariç. Alan ve laboratuvar şefleri 27, şef olmayan meslek öğretmenleri toplam 29 saat ek ders alabilir. Bu bağlamda eğer 15 saat ek dersinizi doldurduysanız 6 saat şeflikten ek ders ücreti alamayacağınızı değerlendirmekteyiz.
   Yani atölye şefliğinden anlattıklarınıza göre ücret almanız bizce mümkün görünmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu