Merkez Bankası faiz kararlarından sonrasında vadeli mevduat hesabı olanlar faiz oranlarını merak ediyorlar. Bankaların 32 günlük faiz oranlarında az miktarda da faiz oranlarının yükselmesi mevduat yatırımcılarını sevindirdi.

En Yüksek Faiz Oranı Değişti

Birikimlerini 32 günlük vadeli mevduat hesabında değerlendirenler için Merkez Bankası tarafından önemli bir faiz oranı yenilemesi yapıldı. Bankalar buna göre 32 günlük mevduat hesaplarına verdikleri faiz oranlarını da güncellemeye başladılar. Ekim ayı başında özellikle hoş geldin faizinin yüksek olması yatırımcıları sevindirdi. Bunun yanında bankalarda yatırım yapmak isteyenler için farklı fonlar altında da faiz oranları güncellendi.

Bankaların 32 Günlük Vadeli Faiz Oranları

Kamu bankaları arasında öne çıkan Ziraat Bankası 32 günlük vadeli mevduat hesabında faiz oranı yüzde 11 oranına yükseldi. Buna göre 10 bin TL yatırım yapan kişinin 32 gün sonunda faiz olarak alacağı para 91 TL oluyor. Garanti Bankası 32 günlük vadeli mevduat hesabı oranı ise yüzde 11,50 olarak belirlendi. Buna göre 10 bin TL yatıran kişi 32 gün sonunda 93 TL fazladan faiz alabilecek. Odeabank ise 32 günlük vadeli mevduat faiz oranını yüzde 12,50 olarak belirledi. Fibabanka kiraz hesap adı altında sunduğu 32 günlük vadeli mevduat hesabının oranı ise yüzde 13,50 olarak belirlendi. Burganbank ise 32 vadeli hesap faiz oranı yüzde 13 olarak sunuluyor.

32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli mevduat hesabı 32 günlük diye adlandırılması, esasında en düşük süreyi temsil ettiği için bu isimle anılmaktadır. Başka bir deyişle mevduat hesabına para yatırıldığında ancak 32 gün sonunda bu para bankadan çekilebilmektedir, bunun dışındaki sürelerde para kullanılmak istenirse ana paraya uygulanacak olan faiz geçersiz olmaktadır. Buna göre eldeki birikimlerini altın ya da döviz olarak kullanmak istemeyenler, TL cinsinden bankalara mevduat hesabı açtırarak sunulan faiz oranlarından yararlanabilirler. Bu sayede ilgili süreler kapsamında para banka tarafından işletilir ve süre sonunda yatırım sahibine ödemesi yapılır. Risk taşımadığı için de tercih edilen mevduat hesabında ana paranın altına düşme hiçbir şekilde mümkün olmamaktadır.
Editör: TE Bilisim