Türkiye’de milyonlarca kişiyi ilgilendiren memur ve emekli maaş zamlarında ilişkin yeni tahminler ortaya çıktı. Mart ayının da gelmesiyle kısa bir süre kala Temmuz ayında yapılacak yeni zam oranları da araştırılmaya devam ediyor. 2023 Temmuz ayı memur ve emekli maaş zam oranlarının yüzde kaç olacağına dair tahminler dikkat çekiyor.

2023 yılının ilk yarısında 6 aylık döneme ilişkin enflasyon rakamları dikkate alınarak belirlenen memur maaş zammına ilişkin rakamlar yavaş yavaş belirmeye başladı. Yılın ilk iki ayının geride kalmasının ardından tahminlerde ortaya çıktı.

MEMUR VE EMEKLİ TEMMUZ ZAMMI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Türkiye’de memur ve emeklilerin maaş zamları her yıl Ocak ve Temmuz aylarında belirleniyor. 2023 yılında ilk 6 aylık enflasyon rakamları dikkate alınarak ve toplu sözleşme zammı ile beraber yeni zam oranları uygulanacak. Henüz yılın daha ilk iki ayına ilişkin veriler ortaya çıktı. Kalan 4 aylık enflasyon rakamlarıyla maaş zam oranı da netleşecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2023 Şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı. Yüzde 3,15 olarak gerçekleşen enflasyon oranları sonrasında zamlara yönelik de tahminler geliyor. Öte yandan Ocak ayında memurlar toplu sözleşme zammı ile yüzde 8 oranında zam almıştı. Diğer aylara ilişkin enflasyon rakamlarına göre zam oranı da belirlenecek.

TÜİK ENFLASYON RAKAMLARNI AÇIKLADI!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2023 yılına ait enflasyon verileri her ay açıklanmaya devam ediyor. Ocak ayında yüzde 6.65 oranında enflasyon gerçekleşmişti. Şubat ayında ise bu rakam yüzde 3.15 olarak belirlendi. Bu kapsamda yüzde 9,80 oranında 2 aylık enflasyon verisi elde edildi.

Enflasyon farkı ise bu kapsamda sadece söz konusu iki ay için yüzde 1.80 olarak gerçekleşti. Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamları da eklenerek Temmuz ayında ne kadar zam yapılacağına karar verilecek. Şu ana kadar toplu sözleşme zammı yüzde 6 + yüzde 1.80 enflasyon farkı ise netleşmiş oldu. Emekliler ise bu kapsamda iki aylık enflasyon verilerine göre yüzde 9,80 oranında zammı garantilemiş oldu.

Editör: TE Bilisim