MEB Ücretsiz Tablet Dağıtıyor, Ücretsiz Tablet Kimlere Verilecek? Koronavirüs salgını yüzünden uzaktan eğitim devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından maddi durumu iyi olmayan ve bu yüzden uzaktan eğitimlerinde sorun yaşayan öğrencilere yönelik tablet dağıtma kampanyası başlatıldı. Tablet dağıtımları ise yakın zamanda başlıyor.

İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Tablet Dağıtımı

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre ücretsiz tablet ve bilgisayar kampanyasından 500 bine yakın öğrenci yararlanacak ve böylece eğitimlerinde çok daha büyük kolaylıklar elde edecekler. MEB tarafından yürütülen kampanya kapsamında 500 bin tablet dağıtımı yapılacak. MEB tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılacak tabletlere nasıl başvuru yapılacağı ise merak ediliyor. Uzaktan eğitime devam etmekte olan öğrencilerin daha kolay ve verimli bir şekilde derslerini takip etmelerini sağlayacak tabletlerin dağıtılması ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamalarda bulundu. Cihazların dağıtılma süreleri buna göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilecek ve ihtiyaç sahibi öğrenciler tabletlere kavuşabilecekler. Tabletlerin dağıtılacağı öğrencilerin belirlenmesinde ise ailenin gelir durumu, aynı hanede eğitim almakta olan kardeş sayısı ve yüz yüze eğitime gitme gibi kriterler tayin edici olacak.

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından konuyla ilgili olarak açıklama yapıldı. Selçuk, tabletlerin dağıtılmasının bu hafta içerisinde başlayacağını belirtti. Buna göre 500 bin öğrenci tablet kampanyasından yararlanacak. MEB ücretsiz tablet dağıtımı başvurusu ise öğrenciler ya da veliler tarafından yapılmıyor. Milli Eğitim Bakanlığı temin ettiği tabletleri illerin sosyo ekonomik durumlarını da göz önünde bulundurarak İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderecek. Buradan il ve ile bağlı ilçelerde bulunan devlet okullarda öğrenim gören öğrencilerin tespiti yapılacak. Öğrencilerin tespit edilmesinden sonra il milli eğitim müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere tabletleri ulaştırılacak. Başka bir deyişle tablet dağıtımı öğrencilerin ya da velilerin maddi durumlarına göre sistem üzerinden tespit edilerek sağlanacak, bu sayede herhangi bir başvuru yapmaya gerek kalmayacak. Öte yandan Türkiye genelindeki çok sayıda belediye de uzaktan eğitimde yardımcı olması için tablet dağıtımı yapıyorlar. MEB tarafından tablet alamayanlar bulundukları bölgenin belediyesine başvuru yaparak tablet temin edebilirler.
Editör: TE Bilisim