Milyonlarca öğrenci Kredi Yurtlar Kurumu KYK borçlarının silinip silinmeyeceğini merak ediyorlar. Üniversite yaşamları boyunca maddi destek sağlamak amacıyla aldıkları kredilerin silinmesi hakkında son durum.

KYK Borçları Silinecek mi?

KYK borçlarının silinip silinmeyeceği milyonlarca öğrenci tarafından merak ediliyor. Kredi Yurtlar Kurumu tarafından üniversite öğrenim hayatı boyunca öğrencilere verilen krediler, daha sonra ödenme konusunda büyük sorunlar yaratabiliyor. Özellikle üniversite sonrasında iş bulamayan binlerce genç, kredi ödemelerinin başlaması yüzünden çeşitli sorunlar yaşıyor. Bu yüzden öğrenciler kredi borçlarının silinmesini talep ediyorlar. Daha önceden konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığından bir açıklama yapılmış ve konu üzerinde çalışıldığı söylenmişti. Hazine ve Maliye Bakanı ise konunun geneli itibariyle çalışmaların devam ettiğini belirtmişti. Ancak bu konuyla ilgili henüz kesin bir açıklama bulunmuyor. Konuyla ilgili olarak son olarak ise MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz tarafından bir açıklama gelmiştir. Kılavuz açıklamasında; “üniversite öğrenimleri boyunca almış oldukları öğrenim ve katkı kredilerinin geri ödeme dönemlerinde ana paranın 3 katı boyunca borca neden olan faizin kaldırılmasına yönelik kanun teklifi verildi,” demişti.

Faizlerin Silinmesi Görüşülecek

Buna göre KYK borç faiz affı mecliste 2020 yılı bitmeden görüşülecek. Konuyla ilgili pek çok öğrenci ise yanlış kanıya sahip bulunuyor. KYK borçlarının tamamen silinmesi söz konusu olmayacak sadece alınan tutar üzerinden istenen faiz oranlarının kaldırılması gündeme gelecek. Bu durumda herhangi bir süre kısıtlaması da bulunmayacak. Yani çok eski tarihli KYK borcu olanlar dahi faizin kaldırılması ile birlikte sadece üniversite dönemlerinde almış oldukları toplam tutar kadar ödeme yapabilecekler. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan doğrudan konuyla ilgili şu açıklamaları yapmıştı; “Kredi olayı farklı tabii. Krediyi her başvuru yapan alıyor ancak daha sonra ödeyeceği şekilde alıyor. Burs konusunda ödeme sorunu yok. Beklentileri biliyorum, tamamıyla bu borçların silinmesini istiyorsunuz. O zaman burada da başka tercih gündeme gelecek. Demek ki kredi olayı kalkacak, sadece burs verme noktasına gidilecek, onun çalışmasını da yapacağız,” demişti. Buna göre KYK hakkında bir yapılandırma söz konusu olursa kredi kalkacak ve uygun şartları sağlayan öğrencilere sadece burs verilecek.

KYK Borç Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Editör: TE Bilisim