Kredi Yurtlar Kurumu KYK borçları ile ilgili ilk açıklama yapıldı. Buna göre mecliste görüşülen teklif görüşmeleri devam ederken, KYK borçlarına yönelik milyonlarca üniversite öğrencisi ve mezununun beklediği ilk açıklamalarda geldi.

KYK Borçları Yapılandırılacak mı?

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olan Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen KYK kredisi, üniversite yaşamında pek çok öğrencinin geçim kolaylığı sağlamak amacıyla başvurduğu bir kredi türü oluyor. Ancak mezun olduktan sonra iş bulunamaması ve kredinin de beyaz eşya faizleri üzerinden faize uğraması yüzünden pek çok mezun KYK borçlarını ödemekte zorlanıyorlar. 2 ay üst üste borcun ödenmemesi halinde ise borçlar tahsil edilmesi için vergi dairelerine gönderiliyor ve vergi dairelerine gönderilen borçlar da artık vergi daireleri tarafından tahsil ediliyor. Vergi dairesinin de borcu tahsil edememesi halinde ise haciz uygulaması başlatılıyor ve haciz yoluyla borcun tahsiline geçiliyor. Komisyonda açıklama yapan Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay, “Kredi ve Yurtlar Kurumunun alacakları vergi daireleri tarafından tahsil edilmektedir. Vergi dairelerinin icra yetkisi bulunmaktadır, bu yüzden icra takipleri de vergi daireleri tarafından yapılmaktadır. Şu anda vergi dairelerine düşmüş olan toplam borçlu sayısı 3,1 milyon civarında ve vergi dairelerinin tahsil edecekleri toplam tutar da 5,3 milyar TL civarında,” dedi. Aynı zamanda Dilbay haciz uygulanan kişi sayısını da 300 bin olarak açıkladı.

KYK Yapılandırılması Nasıl Olacak?

Öncelikle KYK borçları ile bilinmesi gereken nokta, borçların yapılandırılması ile silinmesinin aynı anlama gelmediğidir. KYK borçları ilgili kanun teklifi kapsamında yapılandırmaya uğrayacaklar ancak bu yapılandırma borçların ödemesini kolaylaştırmak amacıyla yapılacak. Aksi halde borçların silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Buna göre KYK borçları 18 aya kadar yapılandırılacak ve 2 ayda bir ödeme ile 36 ayda toplam borçlar ödenmiş olacak. Aynı zamanda yapılandırma kapsamında hacizli olan borçlar da yapılandırılabilecek ve onlar için yine aynı ödeme süreleri geçerlilik taşıyacak. KYK borçlarını peşin ödeyeceklerin ise faiz oranlarının yüzde 90’ı silinecek ve ana tutar üzerine eklenecek yüzde 10 faiz ile ödeme yapabilecekler.
Editör: TE Bilisim