Geçen günlerde açıklanan KPSS sonuçları ardından puanları yüksek olanlar KPSS tercihlerinin nasıl yapılacağını merak ediyorlar. KPSS tercihlerinde doğru tercih yapabilmek için dikkat edilmesi gereken temel noktalar bulunuyor.

KPSS Tercihleri Nasıl Yapılır?

KPSS sonuçlarının açıklanması ile birlikte adaylar için devlet kadrolarına nasıl başvuru yapılacağı da merak edilmeye başlandı. Lisans sonuçlarının açıklanmasından ardından 25 Ekim 2020 tarihinde ön lisans KPSS de yapılacak ve böylelikle 2020 yılında KPSS işlemleri tamamlanmış olacak. Puanların ön lisans başvuruları için de açıklanmasından sonra adaylar için tercih süreci başlayacak. KPSS tercihleri için dikkatli olunmadığı takdirde adaylar sıklıkla yanlış tercih yapabilmekte ve bekledikleri kadrolara yerleşememektedirler. Bu yüzden tercih işlemlerinde dikkatli olunması gerekmektedir. KPSS ile lise, ön lisans ve lisans düzeyinde olmak üzere farklı bakanlıklar ya da kurumlar bünyesine memur alımı yapılmaktadır. KPSS içerik olarak alan ve genel memurluk olarak ayrılmaktadır. Örneğin Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda çalışmak için herhangi bir ön lisans ya da lisans mezuniyeti yeterken öğretmenlik için ilgili alanda lisans mezunu olmak gerekiyor. KPSS’de ayrıca 121 çeşit puan bulunduğu için de adayların puan türlerine göre tercih yapmaları büyük önem taşıyor.

KPSS Puan Türlerine Göre Tercih İşlemleri

KPSS’de tercih yapmak isteyenler mezuniyet bölümlerine göre temel alınan puanlara göre seçim yapmalıdırlar. P3 puanı, 4 yıllık lisans mezunlarının hem B grubunda hem de A grubunda kullandıkları bir puan türüdür. Yıllara göre de kullanılacak P3 puanı değişmekte, tek yıllarda yapılan sınavlarda P3 sadece A grubunda kullanılırken, çift yıllarda ise A ve B grubu puanlamasında kullanılmaktadır. P121 puanı ise öğretmenlik tercihlerinde kullanılmaktadır. Lisans mezunu olan öğretmen adayları için önemli olan puan P121’dir. Buradaki puan sonucuna göre başvuru yapabilirler. Bunun yanında diğer alanlarda alımlar A grubu puanlamasına dahildir. Bu bakımdan KPSSP93, P13, P23, P42, P47 gibi puan türleri yani genel kültür ve genel yetenek puan türleri düz memurluk olarak adlandırılan memuriyet işlemleri için kullanılmaktadır. ÖSYM tarafından açıklanacak başvuru tarihlerinde, bu puan türleri temel alınarak başvuru yapılması mümkün olacak.
Editör: TE Bilisim