Kiracıların Dikkatine, Kira Artış Oranları Ne Kadar Oldu? Kirada oturan vatandaşlarımızın en çok araştırdıkları konudur,  kira artış oranlarının ne kadar oluğu? Peki 2019 Eylül ayı kira artış zam oranları ne zaman açıklanacak? Kira sözleşmesini n dolduğu tarihi takip eden ayda açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması yıllık kira artış oranı olarak kullanılır. Bu arada Temmuz ayı itibari ile kira sözleşmesi tarihi sona eren ve yenilenen sözleşmelerde ev sahipleri en fazla yüzde 19,91 oranında zam yaparken karşılıklı anlaşma şartı ile daha düşük bir oranda zam yapılmasına da olanak sağlanacak. Kirada oturan vatandaşlarımız Eylül ayı için TEFE, TÜFE kira artışı ile alakalı araştırmalar yapmaya son hız devam ediyorlar. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan oranlara göre Türkiye'de Temmuz'da 12 aylık TÜFE oranı 19,91 olmuştu. Açıklanan oranlara nazaran, ev sahipleri kiracılarına Ağustos ayında yüzde 19,88 oranından daha fazla zam yapamayacak. Peki, 2019 Eylül ayı kira artış oranı ne zaman açıklanacak? 2019 senesinde meydana getirilen yasal değişim ile beraber kira artış oranı 12 aylık ÜFE ortalaması yerine 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlandı. Yani kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayda açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması senelik kira artış oranı olarak kullanılır. Peki 2019 TEFE TÜFE Eylül ayı kira artış oranı açıklandı mı? Kira artış oranı hesaplama nasıl yapılır? Eylül ayında en fazla ne kadar zam yapılacağına dair detaylar 3 Eylül Salı günü belli olacak. TÜİK kira artış hesaplamalarında kullanılan enflasyon rakamlarını da açıklayacak. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2019 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,99 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,02, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,66 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 32,34 artış gösterdi.

İş Yeri İçin Kira Artış Oranı Nedir?

İş Yeri İçin Kira Artış Oranı Nedir? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon oranlarını açıkladı. Buna göre; 12 aylık ortalama TÜFE yüzde 19.91 oldu. ÜFE'ye ayarlı artış devam etseydi kira artışı yüzde 32 olacaktı. İşyerlerinde enflasyona göre kira artışı uygulamasına 1 Temmuz 2020'de geçilecek. Bu tarihten sonra işyerleri kiraları için yenilecek kontratlarda 12 aylık ortalama TÜFE baz alınacak. Ancak şu aşamada kira sözleşmesinde yazan hüküm ya da mülk sahibinin talebi dikkate alınacak.

Kiraya En Fazla Ne Kadar Zam Yapılabilir?

Kiraya En Fazla Ne Kadar Zam Yapılabilir? 2019 yılı içerisinde kira artış oranlarına gelen değişiklikler neticesinde kiradaki vatandaşlarımızın, kiraya artış oranı ne kadar olacak, nasıl hesaplanacak bu tür sorular kafalarını kurcalamaktadır. Kiradaki vatandaşlarımız sorularının yanıtını ve daha fazlasına yazımızdan ulaşabilecekler. 2019 yılında yapılan yasal değişiklik ile beraber kira artış oranı 12 aylık ÜFE ortalaması yerine 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlandı. Bu sayede kiracılara büyük bir kolaylık sağlanmış oldu ve yüksek enflasyon rakamları altında ezilmesinin önüne geçilmiş oldu. Açıklanan bu rakamlar için bilinmesi gereken en önemli nokta bunun kesin kira artış oranı olarak hesaplanmayacağıdır. Haziran 2019 kira zam oranı ev sahiplerinin kiraya yapabileceği maksimum zam oranı olarak uygulanmakta olup ev sahibi ile kiracı bu oranın altında bir rakama anlaşma hakkına da sahiptir. Burada önemli olan kira sözleşmesi ile belirlenen rakam varsa bu rakamın uygulanacağı, bu rakam yoksa yani kira sözleşmesinde kira artış oranı yani yıllık kira zam oranı belirlenmediyse bu durumda TÜİK 12 aylık TÜFE ortalamasını aşmayacak bir rakam olarak belirlenmektedir. Kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayda açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması yıllık kira artış oranı olarak kullanılır.
Editör: TE Bilisim