Kiracıların Beklediği Müjdeli Haber Geldi! Kira Fiyatları Düşüyor! Bütün kirada iş yapanlar ilgilendiren gelişme Yargıtay tarafından açıklandı. Özellikle koronavirüs sürecinde yaşanan maddi zorluklar yüzünden kirada iş yapanlar kiralarını ödemekte güçlük çektikleri için kiralarında düşüş talep ediyorlar. Yargıtay ise bu konuda emsal olacak bir karar aldı.

Kiralık İşyerlerinde Kira İndirimi Talebi

Koronavirüs özellikle ekonomik anlamda da büyük sorunların yaşanmasına neden oluyor. Kirada oturanlar ya da özellikle kiralık işyerlerinde işletmesi bulunanlar kiralarını ödemekte güçlük çekiyorlar. İşleri azalan ya da uzun zamandır iş tanımı gereğince işyerlerini açamayan işletme sahipleri için ise kiralarını ödemek, gelirlerinin azalması ya da ortadan kalkması sonucunda son derece zor oluyor. Konuyla ilgili olarak Bursa Bölge Adliyesi 4’üncü Hukuk Dairesi tarafından ise önemli bir karar alındı ve Yargıtay da kararı onadı. Mahkeme kararında koronavirüs süreci içinde Türk Borçlar Kanunu 138’inci madde kapsamında yer alan olağanüstü sebepler örnek gösterilerek, kira ödemelerinde zorluk çekmekte olan işletme sahipleri için yüzde 50 oranında kiralarını düşük ödemeleri kararı alındı. Mahkeme tarafından alınan karar kapsamında salgın yüzünden işlerinde çok fazla kayıp yaşayan kiracılar için de önemli bir gelişme yaşanmış oldu. Bu kararın emsal bir karar olacağını belirten uzmanlar, işletmelerinde kiralarını dahi ödemekte zorlanan işyeri sahiplerinin böylesi durumlarda öncelikle mülk sahibi ile konuşmaları, mülk sahibinin olumsuz yanıt vermesi halinde mahkemeye başvurabileceklerini ifade ediyorlar.

İşyeri Sahibine Bildirim Yapılması Gerekiyor

Mahkeme tarafından alınan karar kapsamında koronavirüs salgının olağanüstü bir durum sayıldığı ve işletme sahiplerinin dışında bir gelişme olduğu için kiracıların mağduriyet yaşamamaları gerektiğine vurgu yapıldı. Bu yüzden kiracıların mülk sahiplerinden indirim talep etmelerinin doğal bir gerekçe olduğu belirtildi. Bu kapsamda kiracıların, gelirlerinin olmaması ya da çok düşük olması sonucunda kiralarının yarı bedelini ödemelerinin hakkaniyet çerçevesinde daha anlaşılır olduğu da vurgulandı. Buna göre kiralarını ödemekte mağduriyet yaşayan kiracılar dava açarak indirim talebinde bulunabilecekler. Ancak bunun öncesinde mutlaka mülk sahibine bildirim yapılması gerekiyor. Bildirim sonucunda olumsuz bir yanıt gelmesi halinde mahkemede görülecek dava sonucunda karara varılacak. İndirim talebi için ise işletmenin kapalı olması ya da aylık gelirinin kira ödemesinin altında kalması şartı aranacak.
Editör: TE Bilisim