Son dönemde işçi, işveren ve hükümet arasında yoğun tartışmalara sebep olan kıdem tazminatı konusunda, işçi sendikaları işçilerin mevcut haklarının korunmasını istiyor. İşverenler ise kıdem tazminatında karşılaştıkları yük ve maliyetlerin düşürülmesini talep ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işçilerin hak kaybına uğrayacağı endişelerine karşı, “kıdemi kimsenin insafına bırakmayız” dediği konuyla ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Son olarak kamuoyu gündemindeki kıdem tazminatı fonu uygulamasıyla ilgili olarak ilginç bir teklif geldi. İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Resul Kurt; işçi, işveren ve kamuyu temsilen üçer kişiden oluşacak bir Bilim Kurulu’ ile konunun çözülmesini önerdi. Kıdem tazminatı fonuyla ilgili olarak “Bilim Kurul’u toplansın” önerisi hakkında tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. Kıdem tazminatı fonu ile tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES) konuları, kamuoyu gündeminin ana maddelerinden biri olmaya devam ediyor. Konuyla ilgili hafta sonu açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Her bir işçimizin kazanılmış hakkını korumak en başta gelen görevimizdir. Amacımız işçilerimiz kıdem tazminatı hakkını birilerinin insafına bırakmadan kalıcı ve garantili bir sisteme bağlamaktır.” açıklamasını yaptı. İşçi ve işveren sendikalarına çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşveren sendikaları, işçi sendikaları gelin bir araya bu konuyu kendi aranızda halledin' diyoruz. Aranızda çözmeyip bizi zor durumda mı bırakmak istiyorsunuz? İşçi-işveren çözmeyip kabineye bırakıyorsa art niyet vardır.” dedi. İşçi ve işveren sendikaları uzlaşma konusunda problem yaşayınca kıdem tazminatı fonu ile ilgili yeni öneri ve tavsiyeler de gündeme geldi.

Ortak Nokta Bulunamıyor

İstinye Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Resul Kurt, işçi sendikalarının mevcut kıdem tazminatı haklarının devamı ve korunmasını, hak kaybı olmamasını talep ettiğini hatırlatarak, işveren tarafı ise kıdem yükünün ve maliyetinin düşürülmesini talep ettiğine dikkat çekti. Bu koşullar altında işçi ve işverenin ortak bir noktada buluşmasının çok zor göründüğünü anlatan Kurt, “Bu anlamda ancak sosyal diyalog mekanizmaları geliştirilerek, tarafların karşılıklı fayda ve anlayışla sorunları çözebilmeleri mümkündür. Kıdem tazminatı sorununun çözümü için işçi, işveren ve kamuyu temsilen üçer kişiden oluşacak bilim kurulu ile çözülmesi uygun olacaktır” açıklamasında bulundu. Bilim Kurulu önerisine henüz işveren ve işçi sendikalarından bir yanıt gelmedi.

Mevcut Haklar Korunacak

Kıdem tazminatı ile ilgili çok tartışılan yeni modelde işsizlik fonu devam edecek, şirket iflas etse de kıdem yanmayacak, geriye dönük haklar korunacak. Düşük kıdemin önleneceği taslak da, bir yıla bir ayda azalma değil artış olacak. Patronun maliyetinin düşmesi planlanarak, istifada haklı neden aranmayacak. Ayrıca hayata geçirilecek temel emeklilik sigortası veya sistemi (TES) ile hem kıdem tazminatında kazanılmış mevcut hakların korunması hem de ilave emeklilik desteği sağlanması amaçlanıyor. TES kapsamına alınan çalışan, 60 yaşını tamamladıktan sonra emekli olmaya hak kazanacak. Talepte bulunanlara emeklilik hesabındaki birikimlerinin yüzde 25'ini geçmemek üzere defaten ödeme yapılabilecek. Ödeme oranı toplamı (emeklilik ve kısmi çıkış toplamı) yüzde 30'u geçemeyecek.

Türk-İş’ten Grev Sinyali

"Kıdem tazminatı, işçilerin temel direği. Bu meseleyi ülke gündeminden çıkarın. Meclis'e geldiği gün Türk-İş yönetimi, grev kararı almak zorunda.” açıklamasında bulunan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye'de çalışanların yüzde 94'ünün kıdem tazminatını aldığını, diğerlerinin de çeşitli nedenlerle mahkeme süreci sonrası 6 ila 12 ay içerisinde kıdem tazminatını alabildiğini belirtti. Başkan Atalay, “Grev, genel grev bizim çok keyif aldığımız, mutlu olduğumuz bir şey değil ama başka çaremiz yok. Türk-İş üyeleri yaklaşık 1 milyon 100 bin, örgütlü toplum 2 milyon civarında, 15 milyona yakın örgütlü toplum var. Sokak sokak, köy köy, kahve kahve, her berberde, her lokantada, ortamda bu meseleyi vatandaşlara tek tek anlatırız.” açıklamasında bulundu.
Editör: TE Bilisim