Araçları zarar görse bile oluşan hasarların karşılanmasını isteyenler kasko nedir sorusunu merak ediyorlar. Aracınızı çeşitli riskli ve hasar durumlarına karşı koruma altına alan kasko avantajları ile birlikte kolaylık sağlıyor.

Kaskı Nedir, Niçin Yapılır?

Kasko tanımı itibariyle sahibi olduğunuz aracın sigorta şirketlerinden teminatlar alınarak yapılan korumasına denilmektedir. Başka bir deyişle sigortalı aracı trafikte ya da dururken her türlü riske karşı güvence altına alan bir sigorta türü olmaktadır. İlgili riskler temelde trafik kazaları sonucunda oluşan hasarlar, aracın yanması, çalınma, yağış hasarı ve benzeri teminatları içermektedir ve poliçe kapsamında hangi teminatlar seçilmişse bu alanda araç için oluşacak hasarlar sigorta firması tarafından ödenmektedir. Özellikle söz konusu risklerin oluşması sonrasında maddi kayıp yaşamak istemeyenler tarafından kasko mutlaka yapılması gereken bir sigorta türü olmaktadır. Böylece söz konusu kazalar ya da riskler sonucunda oluşan maddi kayıp telafi edilir ve araç sahibi maddi açıdan zorluk çekmemiş olur.

Trafik Sigortası ve Kasko Aynı mı?

Bunun yanında kasko sıklıkla trafik sigortası ile karıştırılmaktadır. Kasko ve trafik sigortası aynı olmayıp birbirlerinden farklı sigorta türleridir. Trafik sigortası zorunludur ve trafiğe çıkan her araç tarafından yapılması gerekmektedir. Bu açıdan zorunlu trafik sigortası olarak da bilinmektedir. Zorunlu trafik sigortası olası bir kaza durumunda sadece karşı tarafta oluşan hasarı karşılamaktadır. Bu hasar karşılanmasını da poliçede belirlenmiş ve kapsam içine alınmış noktalarda yapmaktadır. Başka bir deyişle aracın kaza dışında hasara uğraması halinde herhangi bir karşılığı yoktur. Ayrıca kazalarda da kusur oranını dikkate almaktadır. Buna göre trafik sigortası kazada karşı tarafından kusurlu olduğuna kanaat getirdiğinde oluşan hasarları karşılamaktadır. Kasko ise zorunlu olmayıp isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Kasko sayesinde aracınızın kusur oranı gözetilmeden tam bir koruma altına almanız mümkün olmaktadır. Standart kasko paketlerinde trafik kazası, araç yanması ve çalınması durumlarına karşılık koruma sağlanmaktadır. Ancak verilen ek teminatlar ile birlikte kaskonun içeriği daha da genişletilebilmektedir.

Kasko Yaptırmanın Avantajları Nedir?

Kasko yaptırma avantajları aracınız ile ilgili olarak çeşitli nedenlerden ötürü oluşacak hasarların karşılanmasıdır. Hasar oluştuğunda maddi olarak kayıp yaşamamak için kasko yaptırarak aracınızı güvence altında tutabilirsiniz. Trafik büyük bir risk olduğu için her an aracınız hasarla karşılaşabilecektir. Bu yüzden kasko ile önlem almak oluşacak maddi kayıpların önüne geçmek için idealdir. Kasko yaptırmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir;
 • Aracınızı tam koruma altında tutar,
 • Geniş teminatlar ile her duruma karşı koruma altına alabilirsiniz,
 • Sık görülecek hasarlardan daha az riskli durumlara kadar her kayba karşı koruma sunar,
 • Aracınızın piyasa değerinin düşmesini önler,
 • Hem trafikte hem de durağan halde aracınız için endişelenmenize gerek bırakmaz.

Kasko Standart Teminatlar Neler?

Kasko standart teminatları her sigorta şirketinde aynı olan teminatları içermektedir. Bunlar trafik kazaları, araç yanması ve aracın çalınması durumlarını içermektedir. Eğer ek teminatlar istemeyip temel bir kasko yaptırmak istiyorsanız standart paket yeterli olacaktır.
 • Trafik kazaları; kasko yaptırılacak araç için karayolunda ya da demiryolunda bir kaza meydana gelmesi sonucunda oluşmuş olan hasar kasko tarafından karşılanmaktadır. Bu noktada aracın durumuna bakılmaz, başka bir deyişle araç hareketli ya da hareketsiz halde olsun, sabit veya hareketli bir cisim tarafından araca çarpılması, aracın devrilmesi, yuvarlanması, düşmesi gibi çeşitli kazalarda meydana gelen hasarlar karşılanmaktadır. Aynı zamanda üçüncü kimseler tarafından kötü niyetli olarak yapılan kazalar da yine kasko içerisinde yer alır.
 • Araç yanması; kasko yaptırılmış araç kaza sonucunda ya da mekanik kısmından kaynaklı olarak yanmaya başlarsa araçta oluşan hasar ya da sigortada belirtilmiş olan teminat tutarı kadar olan tutar ödemesi yapılarak kayıp giderilir.
 • Aracın çalınması; aracın ya da araçta bulunan çeşitli eşyaların çalınması sonucunda oluşan maddi kayıp poliçe limitleri kapsamında karşılanmaktadır.
Bu teminatlar ile birlikte araçlara temel bir koruma sunmak yeterli olmaktadır. Bunun yanında daha fazla koruma isteyenler için de ek teminatlar sunulmaktadır.

Kasko Ek Teminatlar Neler?

Kasko ek teminatlar standart poliçeye ek olarak seçilen teminatlardır. Özel durumlara ya da risk oranı yüksek olduğu düşünülen durumlara göre sigorta yaptıran kişinin talebi üzerine yapılır. Ek teminatlar sigorta poliçe primlerinin yüksek olmasını sağlayacaklardır. Bu bakımdan ek teminat seçerken gerekli olan teminatların seçilmesi daha yararlı olacaktır. Örneğin deprem bölgesinde bulunmuyorsanız deprem teminatı seçmeniz mantıklı olmayacaktır.

Ek teminatlar çok fazla olmakla birlikte firmalar tarafından öne çıkan teminatlar şu şekildedir;

 • Deprem teminatı; deprem sonucunda araçta oluşan hasarların karşılanması için yapılmaktadır. Depremin verdiği hasarlar teminat kapsamında kasko tarafından karşılanmaktadır.
 • Yurtdışı teminatı; yurtdışına aracınız ile çıktığınızda ilgili ülkede herhangi bir kaza ya da aracınızda hasar oluşması durumunda oluşan hasarı karşılamaktadır.
 • Sel ve su baskın teminatı; sel ve taşkınların yarattığı hasarları karşılar.
 • Sigara ve benzeri maddeler zararı teminatı; sigara içmekten kaynaklı olan iç kısımda oluşan hasarları karşılar.
 • Anahtar kaybı teminatı; anahtarın kaybedilmesi halinde yeni anahtar çıkarmak için gerekli olan masrafları karşılar.
 • Çekme teminatı; çekme ve çekilme esnasında meydana gelen zararları karşılar.
Bu teminatların yanında çok daha fazla teminat bulunmakta olup sigorta firmalarına göre teminatlar da değişkenlik göstermektedir. Teminatları belirlerken aracın ve mevcut durumun şartlarını göz önünde tutmanız yararlı olacaktır.
Editör: TE Bilisim