Kahramanmaraş depremlerinin meydana gelmesi ile binlerce kişi evini kaybetti. Evlerini kaybeden vatandaşların barınma sorunun giderilmesi adına AFAD, depremzedelere konteyner ev yardımında bulunuyor.

6 Şubat günü meydana gelen Kahramanmaraş depremleri, binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Depremlerden hayatını kurtarmayı başaran kişiler ise, yakınlarını ve evlerini kaybetti. Depremlerden sonra ayakta kalabilen binaların birçoğu ağır ya da orta hasarlı, birçoğu ise, acil olarak yıkılmasını gerektiren raporlara sahip.

Depremlerin etkilediği on bir ilimizde evlerini kaybeden vatandaşlar yaşamlarını kurulan çadır kentlerde ya da konteyner kentlerde sürdürmeye çalışıyor. Konteynerlerin çadırlara nazaran daha dayanıklı olması, hava koşulları karşında daha korunaklı olması, vatandaşların konteyner ev taleplerinin artmasına neden oldu. AFAD bu durum karşısında depremzedelere konteyner ev yardımı yapacak.

AFAD ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Deprem nedeniyle kullanılamaz hale gelen ya da yıkılan binalar nedeniyle binlerce kişi çadırlarda yaşamaya çalışıyor. AFAD, depremzedelerin evlerine kavuşana kadar konteyner evlere geçebilmeleri için çalışmaları başlattığını açıkladı.

Konteyner evler, paslanmaz galvaniz sac ile üretildiğinden dolayı, her mevsim rahatlıkla kullanılabiliyor. Konteyner evlerde ısı ve ses yalıtımı bulunuyor. Ortalama bir hafta gibi kısa bir sürede kullanıma hazır hale gelebilen konteynır evler, doğal afetlere karşı da oldukça dayanıklı.

KONTEYNER EV İÇİN BAŞVURU YAPILMASI GEREKİYOR

Depremler nedeni ile konutlarını kaybeden vatandaşların, konteyner ev yardımından yararlanmak için e-devlet üzerinden başvuru gerekiyor. E-devlet aracılığı ile sisteme giriş yapıldıktan sonra ‘afetzede barınma desteği başvurusu’ yazılarak açılan sayfada yer alan form doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.

Sayfada yer alan ikametgah adresi, depremde zarar gören evin hasar durumu gibi bilgilerin de doldurulması gerekmektedir. Bu bilgiler doldurulduktan sonra ‘konteyner talebinde bulunmak istiyor musunuz?’ sorusuna ‘evet’ olarak cevap verilmeli ve tüm işlemler tamamlandıktan sonra ‘başvur’ butonuna tıklanarak başvuru süreci tamamlanmalıdır.

Konteyner ev başvurusunda bulunan kişilere ve başvurusu onaylanarak konteyner evlere yerleştirilen kişilere kira yardımı yapılmıyor. Bunun haricinde, yeni bir eve taşınmak isteyen depremzedelere 15 bin TL tutarında taşınma yardımı yapılıyor.

Editör: TE Bilisim