İnternet bağlatmak isteyenler için Kablonet altyapı nerelerde var sorusu büyük önem taşıyor. Kablonet altyapı sorgulama işlemleri sayesinde yüksek hızlarda internetin hangi bölgelerde kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

Kablonet Nedir?

Kablonet, Türksat’a ait olan ve yeni nesil fiber internet hizmetini benimsemiş olan bir markadır. Tamamı fiber optik altyapısı sayesinde 100 Mbps gibi hızlara kesintisiz olarak ulaşmayı mümkün hale getirmektedir. Daha önceden Uydunet olarak bilinen Kablonet temel olarak Kablo TV altyapısı üzerinden hizmet vermektedir. Şebekelerinin bant genişlikleri ve iki yönlü iletişim açısından da altyapı üstünlüğü sayesinde internet, daya ve interaktif hizmetlerde yaygın olarak tercih edilmektedir. Kablonet için altyapı Kablo TV altyapısı üzerinden yapıldığı için internet hızı ve ping süreleri de mesafe ya da kötü hava şartlarından etkilenmemektedir. Fiber altyapıya sahip olmayan sistemler de ise mesafe arttıkça internet hızı düştüğünden Kablonet bu açıdan büyük bir avantaj yaratmaktadır. Kablo TV altyapısı üzerinden Kablonet internet hizmeti sunulduğu için yüksek hızlara ulaşmak da mümkündür. Halihazırda 23 şehirde Kablo TV hattı üzerinden internet hizmeti almak mümkündür. Kablonet abonesi olmak için ise telefon hattına gerek bulunmamaktadır ancak istenilirse telefon hattı da abonelere bağlanmaktadır.

Kablonet İnternet İçeriği Neler?

Kablonet internet özellikleri bakımından kullanıcılara hızlı ve kesintisiz internet sunmayı amaçlamaktadır. Fiber kablolar vasıtası ile internet sağlandığı için çeşitli sorunlardan dolayı kesinti yaşanmaz, kötü hava şartları ve benzeri durumlardan ise hiç etkilenmez. Kablonet sayesinde statik IP adresi de alabilir ve kurumsal hizmet de verebilirsiniz. IP blok talebi yapılması halinde ise 128 adete kadar IP satın almak mümkün olmaktadır. Kablonet, sabit ücretler dahilinde 10 Mbps’den 100 Mbps’ye kadar sunduğu farklı hız seçeneklerine ve paketlere sahiptir. Bu kapsamda sınırsız, akıllı sınırsız, kullandığın kadar öde gibi farklı tarifelerden yararlanabilirsiniz. Kablonet tarifleri tamamen kullanıcıların ihtiyaçları göz önünde tutularak hazırlanmıştır. Örneğin kullandığın kadar öde tarifesi seçildiğinde kullanıcının harcadığı internet miktarına kadar ödeme alınmaktadır. Kablonet kotalı tarifelere de sahiptir. Bu durumda belirlenecek olan kotalı tarife ücretleri daha düşük olduğu gibi kotanın aşılması durumunda da 1 GB başına 50 kuruş hesaba ekleme yapılacaktır. Ancak en fazla artış sınırsız tarife ücretini geçemeyeceği için bu konuda da Kablonet önemli bir avantaj sunmaktadır. Kablonet sayesinde aynı zamanda yükleme ve indirme işlemleri de eş zamanlı olarak yapılabilmektedir. Upload işlemlerinde kullanılmakta olan data kotaya etki etmez. Akıllı sınırsız tariflerde ise akşam hız düşümü yapılan saatlerde upload hızı sabit kalmaktadır. Aynı zamanda Kablonet internet hizmetleri telefon ya da kablolu TV gibi kampanyalara da sahiptir ve kesintisiz şekilde hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Kablonet Altyapı Nerelerde Var, Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kablonet’in sunduğu yüksek hızlar ve çeşitli avantajlardan yararlanmak istiyorsanız öncelikle Kablonet’in olduğu yerler ve bölgeleri öğrenmeniz gerekmektedir. Kablonet altyapı çalışmalarını sürdürmesine karşılık henüz Türkiye’nin her bölgesinde hizmet vermemektedir. Şimdilik altyapısının olduğu bölgeler; Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Edirne, Eskişehir, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak illeridir. Bu bölgelerin il sınırları içinde de altyapının olup olmadığı değişiklik göstermektedir. Hizmet verilen illerde altyapının olup olmadığını öğrenmek için ise Kablonet altyapı sorgulama işlemi yapılması gerekmektedir. Altyapı sorgulama işlemlerinden önce binada Kablotv olup olmadığını öğrenmek gerekmektedir. Çünkü Kablonet temel olarak Kablotv altyapısını kullandığı için internet bu şekilde sağlanmaktadır. Yeni taşınılan binalarda da altyapı sorgulaması yapmak mümkündür. Adres ve sokak bilgilerinin girilerek sorgulama yapılması mümkün olmaktadır. Genelde altyapının olduğu binalarda Kablonet çalışanları tarafından girişlere ya da binanın farklı yerlerine KabloTv logosu bırakılmakta ve binada hizmet olduğu anlaşılmaktadır. Ancak logo göremiyor ya da emin olmak istiyorsanız kolay bir şekilde Kablonet sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama yapmak için Kablonet resmi internet sitesine giriş yapın ve siteden altyapı sorgulama kısmını seçin. Açılan sayfada sorgulama yapmanız için bir form belirecektir. Form için öncelikle il, ilçe, mahalle, sokak ve kapı numarası seçin ve ardından sorgulama işlemini başlatın. Tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesi sonuca ulaşmanız için önemlidir çünkü bazı durumlarda bir sokakta altyapı bulunurken yan sokak başka bir mahalleye bağlı olduğundan o bölgede henüz hizmet verilmiyor olabilmektedir. Bu yüzden bilgilerinizi doğru şekilde girerek altyapının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Oturmakta olduğunuz binada altyapı gözüküyorsa, bu durumda çağrı merkezinden, internet sitesinden ya da şubelerine başvuru yaparak internet başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kablonet İnternet Paketleri Neler?

Kablonet internet paketleri kullanıcı ihtiyaçlarına göre belirlenmiştir. 16 Mbps’ye kadar kullandığın kadar öde tarifesi 1 GB arası ücretler için her ay sabit olarak faturalandırma yapmaktadır. Dolayısıyla her artan GB’a yönelik ek ücret ödenir ama internetin sık kullanılmadığı durumlarda ise taban fiyat üzerinden ücretlendirme yapılır. Kotalı kullanım isteyenler için de sınırsız kotalı tarifeler bulunuyor. Sınırsız kotalı tarifeler kota miktarı aşıldığında kullanıcıya bilgilendirme yapılmasını ve her GB başına da 50 kuruş ek ücret ödenmesini içeriyor. Bunun yanında sınırsız tarifeler de ise herhangi bir ek ücret ödemek gerekmiyor. Kotalı ve sınırsız tariflerde 100 Mbps’ye kadar yüksek hızlar sunan Kablonet internet ihtiyaçlarınız için doğru yanıtlar oluşturuyor.
Editör: TE Bilisim