İstanbul Ticaret Odası tescil sorgulama işlemi, özellikle ticari işletme sahiplerinin internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilecekleri işlemler arasında yer almaktadır. İTO Tescil sorgulama işlemini, online platform üzerinden gerçekleştirmek için İstanbul Ticaret Odası’nın kurumsal internet sitesinde yer alan “Ticaret Sicili İşlemleri” menüsüne giriş yapılması gerekmektedir.

İTO Tescil Numaramı Nereden Öğrenebilirim?

Eğer İstanbul Ticaret Odası’na bağlı bir ticari işletme sahibiyseniz, ihtiyaç duyduğunuz İTO tescil numaranızı, kurumun binasına gitmeden de online olarak öğrenebilirsiniz. Ticaret tescil numarasını öğrenmek istediğiniz işletme kendinize aitse, İstanbul Ticaret Odası resmi internet sitesine giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan “Online Hizmetler” menüsünden “Ticaret Sicil Numarası Sorgulaması” işlemi yaparak en kısa sürede sonuca ulaşabilirsiniz.

İTO Ticaret Sicili Kaydı Nereden Alınır?

Ticari sicil, tüm ticaretle uğraşan kişilerin kayıtlı bulunduğu bir sicil olarak bilinmektedir. Eğer şirket kurma planınız varsa, ticari sicil kaydını oluşturmanız gerekir. Şirketiniz için sicil kaydı oluşturmak hem üçüncü şahısların şirket hakkında bilgi sahibi olması hem de işletmenin takip edilebilmesi için zorunludur. İstanbul Ticaret Odası’nda ticari sicil kaydı oluşturmak için kuruma resmi başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

İTO Tescil İşlemleri Nelerdir?

İstanbul Ticaret Odası’ndan ticaret kaydı oluştururken ilk olarak Mersis’ten ana sözleşme hazırlanmalıdır. Bu sözleşmeyi imzalatmak için notere başvurulur. İmzalar atıldıktan sonra banka hesabı açılır ve sermayenin 4’te 1’i bu banka hesabına yatırılır. Kurucu kişiler, bildirim formu ile ticaret odası kayıt beyannamesini imzalar.

İTO Ticaret Siciline Tescil Süresi Ne Kadardır?

İstanbul Ticaret Odası bünyesinde ticaret siciline tescil süresini merak ediyorsanız, konuyla ilgili detayları kurumun resmi internet sitesinde bulabilirsiniz. Kanunda belirtilen tescili isteme süresi 15 gün olarak belirlenmiştir. Ticaret sicili müdürlüğünün yetkisi dışında oturanlar için ticaret siciline tescil süresi 30 gün (1 ay) olarak belirlenmiştir.

İTO Ticaret Sicil Numarası Ne İşe Yarar?

İstanbul Ticaret Odası’ndan alınan ticaret sicil numarası, bir ticari işletmenin ve seçilen unvanın, sicil kaydına tescil edilmesi halinde verilen numaradır. Tüm tacirlerin yani ticaretle uğraşan kişilerin kaydının bulunduğu ticaret sicili numarası, şirketlerin bir nevi kimlik numarası olarak bilinmektedir. Şirket kurmak isteyen herkesin, bağlı bulunduğu ticaret odasından ticaret sicil numarası alması zorunludur. Ticaret sicil numarası alınmadan şirket kurulması mümkün değildir.

İTO Ticaret Sicil No Kaç Haneden Oluşur?

İstanbul Ticaret Sicil numarası, 26 haneden oluşmaktadır. İş yeri sicil numarasına örmek vermek gerekirse, numaraların dizilişi şu şekildedir: 2 1084 02 02 9999999 034 99-05 000 Eğer İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı firmanın bünyesinde alt taşeron bir firma bulunuyorsa, alt taşeronu tescil sırasına göre numaranın son rakamı, 001 – 002 şeklinde numaralandırılmaktadır.

İTO Sicil Sorgulama Nasıl Yapılır?

İstanbul Ticaret Odası’nın resmi internet sitesi üzerinden şu işlemleri gerçekleştirerek bilgi sahibi olmak istediğiniz firmanın İTO Tescil sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz:
 • Firma bilgileri >
 • Sicil kayıtları >
 • Ticaret unvanına göre

SORGULAMA YAP

İTO Sicil Kaydı Öncesi Hangi Hazırlıklar Yapılmalıdır?

İTO ticari sicil kaydı oluşturmadan önce, kurmak istediğiniz şirketinizin şahıs şirketimi mi yoksa sermaye şirketi mi olacağına karar verilmesi gerekmektedir. Eğer sermaye şirketi kuracaksanız, şirketinizin;
 • Ana sözleşmesi,
 • Unvanı,
 • NACE kodu,
 • Faaliyet alanı,
 • Sermayesi,
 • Adresi,
 • Yönetimi
gibi konulara netlik kazandırmanız gerekir.

Şahıs Şirketi Ticari Sicil Kaydı Nasıl Yapılır?

Şahıs şirketi ticari sicil kaydı oluşturmak için, kurduğunuz şirketin bağlı bulunduğu il sınırları içindeki ticaret odasına müracaat etmeniz gerekmektedir. Örneğin İstanbul'da yaşıyorsanız İstanbul Ticaret Odası'na, Bursa'da yaşıyorsanız Bursa Ticaret Odası'na başvuruda bulunarak sicil kaydı oluşturmalısınız.

İTO Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır?

İstanbul Ticaret Odası tescil sorgulama işlemleri, kurumun resmi internet sitesi üzerinden firmaya ait bilgilerin sorgulama sayfasına girilmesiyle yapılabilmektedir.

İTO TESCİL SORGULAMA

İTO Bilgi Bankası’ndan Nelere Ulaşılabilir?

İstanbul Ticaret Odası resmi internet sitesi üzerinde yer alan İTO Bilgi Bankası sayfası aracılığıyla şu bilgilere online platformdan ulaşmak mümkündür:
 • Firma bilgileri
 • Firma istatistikleri
 • Faaliyet konusuna göre Nace kodları
 • Toplu bilgi talebi

İnternetten İTO Ticaret Sicil No Nasıl Bulunur?

İTO Tescil sorgulama yapmak için İstanbul Ticaret Odası’nın resmi internet sitesini kullanabilirsiniz.

Apple Garanti Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

QNB Finansbank’tan Düşük Faizli Borç Transfer Kredisi Kampanyası

Ziraat Bankası’ndan İkinci El Ev Alacaklara Özel Konut Kredisi Kampanyası

Editör: TE Bilisim