Türkiye’nin kısa süre önce karşılaştığı büyük deprem felaketi sonrasında olası İstanbul depremine karşı da endişeler arttı. 6 Şubat’ta meydana gelen ve Kahramanmaraş başta olmak üzere 11 ilde büyük yıkıma ve can kayıplarına neden olan depremin acıları devam ederken yeni endişeler de ortaya çıktı.

Olası İstanbul depremine karşı endişelerin artması ilçeler arası göçü hızlandırdı. Ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından rezerv bölgelerin duyurulması da dengeleri değiştirdi. Riskli bölgelerde kira fiyatları ise hızla artıyor.

İSTANBUL’DA DEPREM RİSKİ SONRASI BU İLÇELER DEĞER KAZANDI!

İstanbul’da deprem endişelerinin baş göstermesinin ardından güvenli bölgelere göçler de hızlandı. Konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan gayrimenkul değerleme platformu Endeksa ise önemli verileri açıkladı.

Şubat ayında meydana gelen deprem sonrasında İstanbul ilçelerinde konut kiraları yüzde 6,6, kiralamayı bekleyen konut stoku ise yüzde 5 artış gösterdi. Şubat ayında İstanbul’da kira değeri en çok artan ilçeler ise Şile, Beşiktaş, Ataşehir ve Ümraniye oldu. İstanbul’da bazı bölgeler değer kazanırken bazı bölgeler ise deprem riski nedeniyle değer kaybı yaşadı.

İSTANBUL’DA DEĞER KAYBEDEN İLÇELER!

Deprem felaketi sonrasında İstanbul’da konut, işyeri ve arsa piyasalarına ilişkin yeni değişimler görüldü. Özellikle uzmanlar tarafından deprem riskinin yüksek olduğuna işaret edilen bölgelerde değer kayıplarının arttığı ifade ediliyor.

Avcılar, Beyoğlu ve Bahçelievler’de kira değer artışı İstanbul genelinin oldukça altında kaldı. Buna göre kiraların yüzde 4, kiralık konut stokunun ise yüzde 5 artış gösterdiği ifade ediliyor. Zemini ve konumu riskli bulunan Avcılar’da ortalama metrekare kira 80 TL, ortalama kira ise 9 bin 151 TL olarak belirlendi.

Benzer şekilde Bahçelievler’de ise Şubat ayında kiralar yüzde 3,7, kiralık konut stoku ise yüzde 2 düzeyinde arttı. Ortalama metrekare ise 86 TL, ortalama kira bedeli ise 8 bin 583 TL oldu. Esenler de bu iki ilçe ile benzer bir değişim görülüyor. İstanbul’da güvenli ilçelere göç ise hız kazandı.

Editör: TE Bilisim