Annelere yönelik devlet tarafından pek çok destek sağlanıyor. Özellikle kadınların iş yaşamından çocukları yüzünden ayrı kalmaları nedeniyle herhangi bir ekonomik zorluk yaşamamaları için aylık 2.420 TL’yi bulan destek imkânları sunuluyor.

İŞKUR’dan 2 Bin 420 TL Destek

Kadın istihdamının arttırılması ve kadınların iş yaşamında daha fazla olmasını sağlamak için işsiz annelere İŞKUR tarafından 2 bin 420 TL ödeme yapılıyor. Özellikle doğum sonrasında çalışma yaşamından çocuklarının bakımı için uzak kalmış annelere bu yardımlar büyük önem taşıyor. Türkiye İŞKUR tarafından verilen İş Başı Eğitim programı sayesinde anneler aylık büyük maddi destek elde edebiliyorlar. Aynı zamanda annelere yönelik İŞKUR tarafından ödenen iş başı eğitim programı maaşları cep harçlığı ve buna ek olarak çocuk bakım ücretlerini de içeriyor. Temel amacı iş yaşamına çalışan kadın sayısını yükseltmek olan İŞKUR İşte Anne Projesi, isteyen annelere yeni bir meslek kazandırırken, aynı zamanda da bakıcı desteği de sunuyor. Bu program kapsamında açılan meslek edindirme kurslarına annelerin katılmaları halinde günlük 77 TL destek sunuluyor. Aynı zamanda da kursta eğitim gördükleri süre boyunca çocuklarının bakım ihtiyaçlarının giderilmesi sebebiyle 400 liralık çocuk bakım ücreti de veriliyor.

İŞKUR İşte Anne Projesine Nasıl Başvuru Yapılır?

İŞKUR meslek edindirme kursları kapsamında günlük olarak annelere 77 TL cep harçlığı verilirken, bu sayede aylık bazda 2 bin 420 TL destek sunuluyor. Aynı zamanda çocuklarının, kursta oldukları dönemde bakımlarının sağlanması için de 400 liralık çocuk bakım ücreti de yine annelere sağlanıyor. Sunulan bu destekten yararlanmak için İŞKUR tarafından açılan işbaşı eğitim programlarının duyurularının takip edilmesi gerekiyor. Belirli dönemler kapsamında İŞKUR tarafından işbaşı eğitim programları gerçekleştiriliyor ve adayların ilgili tarihler bağlamında başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru esnasında annenin kimlik belgesinin yanında çocuklarına ait kimlik belgeleri, kendisi kursta olduğunda çocuklarının kalacağı kreşe ait bilgiler ve ödeme bilgileri ve kursa göre talep edilecek belgeler ile birlikte İŞKUR il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor. Başvurular şahsen yapılırken programlar belirli bir kontenjan oluşması halinde açılıyor. " width="100%" height="315" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen">
Editör: TE Bilisim