İş Göremezlik Parası, İş Göremezlik Onay

04.03.2018
568
A+
A-
İş Göremezlik Parası, İş Göremezlik Onay

Geçici iş göremezlik parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen rapor parasıdır. Rapor parasını nasıl alabileceğiniz, şartların ne olduğu konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. 

Geçici iş göremezlik parası alma şartları

Hastalıktan dolayı geçici iş göremezlik parası alma şartları

Hastalıktan dolayı rapor parası alabilmeniz için;

 • Rapor aldığınız tarihten geriye dönük en az 90 gün ssk priminizin yatmış olması (farklı işyerlerinde geçen primler de dikkate alınır) gerekmektedir.
 • Eğer doktor size 2 günlük ya da 1 günlük bir rapor verdiyse SGK size para ödemez.
 • Hastalık raporu için SGK ikinci günden sonraki kısmını öder. Yani toplamda diyelim ki 10 günlük bir rapor aldıysanız SGK size bunun 8 gününü öder.
 • SGK rapor parasını brüt ücretiniz üzerinden öder.
 • Yatarak tedavi gördüyseniz rapor aldığınız son 3 aylık toplam brüt kazancınızın son 3 ayın toplam gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutarın 1/2’si, ayakta ise 2/3’ünü öder.
 • Rapor parası alabilmeniz için işvereninizin raporu onaylaması gerekir.

Analıktan/ Doğumdan dolayı geçici iş göremezlik parası alma şartları

Doğumdan dolayı SGK’dan analık geçici iş göremezlik parası alabilmeniz için;

 • Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün ssk priminizin yatmış olması,
 • En geç 32.haftada doğum öncesi rapor için doktorunuza başvurmanız,
 • İşvereninizin de rapor onayı vermesi diğer ismi ile çalışmazlık bildirimi yapması gerekir.
 • Analık için doğum öncesi 56 gün doğum sonrası 56 gün olmak üzere toplam 112 günlük ödeme alırsınız.
 • Günlük ödeme tutarı doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazancınızın son 3 aylık toplam gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutarın 2/3’üdür. 

İş kazası sonucu geçici iş göremezlik parası alma şartları

 • İş kazası halinde rapor parası için 90 gün prim ödenmiş olması şartı aranmaz.
 • 1 günlük sigorta bile iş kazası sonucu rapor parası almaya yeterlidir.
 • İş kazası sonucu geçici iş göremezlik parası alabilmeniz için işverenin iş kazası bildirimi yapması ayrıca çalışmazlık bildirimi yapması gerekir.
 • İş kazası sonucu ödenecek tutar ayakta raporlar için brüt ücretin 2/3’ü, yatarak tedaviler için 1/2’dir.
 • İş kazasında size raporlu olduğunuz günlerin tamamı için ödeme yapılır. Hastalıktaki gibi 2 günlük kesinti yapılmaz.

İş göremezlik ödeneği sorgulama nasıl yapılır?

İş göremezlik ödeneğinizin yapılıp yapılmadığını E-devlet sisteminden kontrol edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki aşamaları takip edin;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • E-Hizmetler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler,
 • 4A/4B İş göremezlik ödemesi görme

İş göremezlik tazminatı nedir, kimler alabilir?

İş kazası sonucu yaralanan kişilerin kendileri ya da iş kazası sonucu vefat eden kişilerin hak sahipleri işverene iş kazası sonucu tazminat davası açabilir. Eğer iş kazasında işverenin kusur durumu söz konusu ise mahkeme sizin lehinize karar verir ve yüklü bir tazminat alabilirsiniz.

İş göremezlik raporu örneği

İş göremezlik raporları artık elektronik ortamda gönderilmektedir. Elektronik ortamda düzenlenen raporun bir örneği aşağıdaki gibidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

**Raporun başhekim onaylı olması gerekmektedir. Başhekim onayı olmayan raporları işvereniniz göremez ve onaylayamaz. Dolayısıyla SGK da ödeme yapamaz.

İş göremezlik ödeneği alma

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iş göremezlik ödenekleri şu an her ayın 8-14 ‘ü arasında Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. Ödeneğinizi oradan alabilirsiniz.

İş göremezlik geliri nedir?

İş kazası ya da meslek hastalığı sonucu çalışma gücündeki kayıp oranını en az %10 ve üzerinde kaybeden çalışanlara sürekli olarak bağlanan gelirdir. Diğer ismi sürekli iş göremezlik geliridir. Bu gelir çalışsanız bile kesilmez. Ömür boyu ödenir.

İş göremezlik rapor onayı nasıl verilir?

İş göremezlik rapor onayının çalıştığınız işyerinin muhasebecisi tarafından rapor bitim tarihinden sonra Vizite Giriş Sisteminden verilmesi gerekmektedir.

Onay süreci şu şekilde olacaktır; Hastane raporu sisteme girer ⇒Başhekim onaylar ⇒ Başhekim onaylar onaylamaz raporunuz hem işyerinize hem de SGK’ya elektronik ortamda düşer⇒  İşveren rapor bitim tarihinden sonra rapor için çalışmazlık bildirimini ilgili sistemden yapar. Rapor SGK onaylı raporlar sistemine düşer. SGK da ödemesini yapar.

İşveren tarafından onaylanan raporlar için ödeme erken alınır. Ancak onaysız olarak bekleyen rapor ödemesi takip eden ayın 23’üne kadar SGK sisteminde bekleyeceğinden ödeme geç yapılır. Rapor elektronik ortamda işverene tebliğ edildiği için işverenin çalışmazlık bildirimi yapması ya da aylık prim hizmet belgesinde “1 istirahat kodu” ile bildirim yapması zorunludur. Yapmayan işverenlere brüt asgari ücretin yarısı tutarında ceza uygulanır.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 53 YORUM
 1. Leyla dedi ki:

  Analiktan dolayı iş göremezlik ödeneğini devlet memuru anneler de alabiliyor mı? Alabiliyor ise yukarıda anlatılan aynı yolu mu izliyor alabilmek için? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,devlet memurları zaten maaşını aldığı için işgöremezlik ödeneği alamazlar

 2. Ayşe dedi ki:

  Merhaba 25 martta biten 20 gunluk heyet raporum var e devlette ödeme görünüyor banka hesabıma ne zaman geçer hesaba yatırıldığı için 8 ini beklememe gerek yokmuş banka çalışanı onay verirse gün içinde hesaba geçermiş doğru mu acaba çağrı merkezi çalışanı bu bilgiyi verdi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tanımlı hesabınız var ise 8-14 ünü beklemenize gerek yok.İşleminiz yapıldığında ödeneğinizi hesabınızdan çekebilirsiniz.

 3. Halil dedi ki:

  Merhaba benim 2 aylık raporum var işveren tarafından onaylandı fakat sgk dosyamı arşive kaldırmış ödeme yapılmayacak diyor sebebi nedir ? Yardımlarınız için teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;geriye dönük 90 gününüz var mı ?

 4. Deniz dedi ki:

  Merhaba; 10 günlük raporum var. İşveren raporumu onayladı, geriye dönük 90 günüm de var ancak rapor paramı alamadım. Sgk dosyamı arşive kaldırmış.Bunun sebebi nedir? Konuyu Sgk ya aktardım,kayıt oluşturuldu. Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;detaylı bilgiyi SGK’dan alabilirsiniz.

 5. 0rhan korkut dedi ki:

  merhaba iş kazı geçirdim 6 ay sonra çıkışımı verdi şirket raporlarım tedavim devam ediyor 6 aydan sonra rapor param ödenmiyor sgk karşılamıypr gittim yardımcı olabilirmişin

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işveren çıkış verdiyse rapor ödemesi almanız mümkün değildir.

 6. Muhammed dedi ki:

  Merhaba,ayak kırığı sonrası ameliyat geçirdim ve 60 gün rapor aldım. Raporum birkaç gün önce bitti evraklar çok daha önce iş yerine gönderilmişti. Ancak e devlet üzerinde herhangi bir ödeme gorunmemektedir yazıyor. Bir sorun olduğunu düşünüyorum. Fikrinizi alabilir miyim?
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödemeniz ile ilgili bağlı bulunduğunuz SGK’dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 7. Gülşen C. dedi ki:

  Merhaba, dün aile hekimi tarafından 10 günlük rapor aldım. Gerekli görürse 10 gün daha uzatacağını söyledi. Raporu iş yerime verdim ama onaylayacaklarından emin değilim. Eger onaylamazlarsa sgk bana ödeme yapmazmı ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işyerinin onay vermeme gibi bir durumu yok.Rapor SGK’nın sistemine otomatik düşer son bir yıl içinde 90 gününüz var ise yararlanabilirsiniz.

 8. Guray dedi ki:

  Merhabalar size sorum şu olacak 3 yılı doldurdum 4.yilin içinde özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum.is yerim ile evim arası 160 km aylık bin tl civarında gaz parası veriyorum eşim çalıştığı için bana maddi olarak destek sağlıyordu ama şu anda bebeğimiz olduğu için eşim çalışamıyor.istifa edersem tazminat alamam bunu biliyorum ayrıca çalıştığın yer cine hes bu yer özelleştirildi ama daha devir teslim olmadı ne zaman olacak bilmiyorum ben bu süre içerisinde devir teslim olana kadar is göremezlik belgesi alsam bana bi zararı olur mu yada devir teslim beklemeden tazminatımı alabilir miyim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hastalık durumunuz var ise işgöremezlik belgesi alabilirsiniz.

 9. suleyman dedi ki:

  merhaba benım ödemem bankaya gönderıldı yazıyordu ben pttden sorgulattım yok dedıler halkbank hesabımı tanımladım e devletten ama 1 hafta oldu hala ödeme yok 170 ı arıyorum bankanızı ara dıyor banka ödeme yok dıyor 160 ı arıyorum 170 ı ara dıyor para ortada yok oldu ne yapmamız lazım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK sistemden ödemenin nerede olduğunu görebilir.SGK ile görüşün lütfen.

 10. süleyman dedi ki:

  merhaba benım ödemem bankaya gönderıldı yazıyordu ben pttden sorgulattım yok dedıler halkbank hesabımı tanımladım e devletten ama 1 hafta oldu hala ödeme yok 170 ı arıyorum bankanızı ara dıyor banka ödeme yok dıyor 160 ı arıyorum 170 ı ara dıyor para ortada yok oldu ne yapmamız lazım …. dedım ancak 3 gundur cevap alamıyorum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,SGK ile görüşmeniz gerekiyor onlar sistemden görebilir

 11. Muharrem çiçek dedi ki:

  14.09.2017 tarihinde 7 gun rapor aldim is veren onayladigi halde rapor görunmuyor ilk kez aldim raporu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK ile görüşmeniz gerekiyor.

 12. Ecem dedi ki:

  Merhaba Ben antalyada motosikletten düştüm ama trafik kazasi olarak gecti jandarmaya kaza tutanagi tutulmadi arkadasim motosikletle birlikte kaçtığı için kaza anında hastaneye kaldirildim benim belim kirildi 10 günlük rapor parami aldim simdi 3 aylik kontrolü raporum var ocak 19 da bitecek .sorum şu ben simdi adanadayim rapor bitiminde benden kaza tutanagi isteniyor yoksa para odemesi yapilmaz dedi manavgat sgk …kazaya bakan komutan da hastaneye kaza sonucu gönderildiğime dair vede ifade verdigim tutanagi asli gibidir yazarak fotokopi verebilirim diyor manavgat sgk bunu kabul etmiyor simdi ne yapmaliyim o parayi alabilmek icin ??? Ameliyat ucretim icin muhakkak almaliyim :((bana yol gosterin lutfen

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;belgeler hakkında (aslı/fotokopisi) ilgili Kurumlarla görüşmeniz gerekmektedir.Bizim yapabileceğimiz bir şey yok.

 13. Hakim acar dedi ki:

  Mehaba benim 9gunluk raporum var. Rapor bitis tarihinden 35 gun gecti hala sistemde odeme gozukmuyor. Tesekkurler…?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bağlı bulunduğunuz SGK Kısa Vadeli Sİgortalar Servisi ile görüşmeniz gerekiyor.

 14. Ezzaman dedi ki:

  Merhaba, Özel bir hastanede sgk girişi yerine özel sağlık sigortası ile giriş yaptım. Eskiden bir sorun yoktu ama hastane diyor ki sisteme giremiyorum, sgk diyor ki özel sigortadan vermiyoruz diyor. Ama is yerinden daha dün alan kişi var. Ne yapmam lazım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,Sgk nin özel sağlık sigortası ile bir bağı bulunmamaktadır ,özel sigorta acentenizle görüşün

 15. Barkın dedi ki:

  Merhaba,
  29.11.2017 – 01.12.2017 3 günlük sisteme düşen raporun onay girişi nasıl olacak. Yani …. tarihleri arasında çalışmamıştır onayını yaparken, burada bitiş tarihi hangisi yazılacak. Raporun son günü 01.12.2017 mi, yoksa işbaşı yaptığı 02.12.2017 mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;02.12.2017 tarihinde çalışabilir olarak giriş yapacaksınız.

 16. Hüseyin dedi ki:

  Selamlar.
  E devlet sisteminde odenecek para yaziyor ama. Durum kisminda bilgi yok yazıyor. Bu ne anlama gelir. Para ptt ye yattimi yatmadimi.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;onu PTT’den öğrenebilirsiniz sadece.

 17. sait dedi ki:

  Mrb.Eşim 32. haftada doğum öncesi rapor almak için hastaneye gitti ve durumun iyi 2 hafta sonra gel seni ozaman izne çıkaralım demişler.’Çalışabilir raporu vermemişler’.Eşim bu dönemde işyerinde ücretsiz izindeydi zaten.34. haftada 2 haftalık kaybımız oldugunu ögrendik.Bunun telafisi nasıl olur ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;o dönem için çalışabilir raporu almanız gerekiyordu.Telafisi zor görünüyor.

 18. Ali IRKILATA dedi ki:

  merhaba ben Ali son işyeri girişim 25.09.2017 de ama daha önce baška bir işyerinden sigortam var. son išyerinde 08.11.2017 den 11.11.2017 ye kadar raporum var. rapor parası ne zaman yatar ve ne kadar teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödemelerin ne zaman yapılacağını bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezinden öğrenebilirsiniz.

 19. Şenol dedi ki:

  Merhaba benim raporumun günü bitmeden iş yerinden çıkısım yapılmaz bu geri kalan 2 ayın rapor parasını alabilirmiyim raporum heyet raporu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işten çıkış tarihi itibariyle sadece 10 günü alabilirsiniz.

 20. fuat dedi ki:

  iş yeri doğum raporumu aylık onaylamıyor bu gün yarın diye atlatıp yokuş yapıyor. aylık almak istediğimi belirttim.sgk ya eksik gün bildirimini yapmış sgk ya puantajları göndermiş ama elle manuel olarak sisteme girip onaylayabiliyor ama yapmıyor.raporun bitiş tarihi mayıs diyelim ben şimdi mayıs ayına kadar bekleyecekmiyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işveren onay yapmazsa takip eden ayın 23 ünden sonra ödeme yapılır.

 21. zeynep dedi ki:

  ARALIK 14-23 ü arası raporum var 170 i arıyorum rapor kapanmamış olabilir diyor.Hastaneyi arıyorum rapor kapalı diyor. İşveren rapor girişi yapmış. Ne yapmam gerekiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’dan raporunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

 22. Yusuf sarı dedi ki:

  Merhabalar ben 21.12.2016 tarihinde trafik kazası geçirdim sol bacağımda femur kırığı mevcut ve halen koltuk değneği ile yürüyorum yani tedavim devam ediyor ancak 10 ay rapor parası alabildim sonrasında asli kusurlu olduğum için maaşım kesildi bununla ilgili ne yapabilirim şuan o kadar mağdurumki yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kusurlu olanların ödemelerinden indirim yapılır ya da komple kesilir,Kanun hükmü olduğu için yapılacak bir şey yok.

 23. yusuf dedi ki:

  iyi günler 07/02/2018 tarihinde ameliyat oldum 12/02/2018 tarinde taburcu oldm ve 27/02/2018 tarihine kadar raporlyum işe 10 gün önce girmiştim geriye dönük 10 ay sigortam var ve rapor bitiş tarihinden 1 ay geçmiş olasına ragmen iş göremezik ödemesini alamadım ama 28/02/2018 tarihinde 30 günlük rapor yeniledim aceba rapor yenilendigi içinmi para yatmadı yardımcı olurmsunuz

 24. bayar çat dedi ki:

  merhaba 2 nisan da ameliyat oldum 11 gün geçti iş yerinden raporun sisteme düşmediğini söylediler acaba doktor göndermedimi
  ve rapor parası alırken sıkıntı yaşarmıyım

 25. Ali dedi ki:

  Merhaba benim eşim hamile ve kendine ait bir dükan var bundan dolayı bağkurlu gözüküyo 32 nci haftada rapor alındı ve sistemde gözükmüyor nezamn sisteme düşer

 26. akıncı dedi ki:

  merhaba. maaşımın 4/1 inde icra var. yasal kesinti yapılıyor. vergi dairesine borcumdan dolayı banka hesaplarıma bloke konulmuş. iş göremezlik rapor param ziraat bankasına yatırılmış ancak bloke uygulanmış alamıyorum. işgöremezlil rapor paramı almak için blokeyi kaldırmak için ne yapmalıyım. teşekkrler

 27. deniz aslan dedi ki:

  merhaba, eşim 112 gün doğum nedeniyle rapor aldı. rapor bitiş süresi nisan ayının son haftasına tekabül etti. ve halen paramızı alamadık. sgk şirketin raporu henüz onaylamadığını söylüyor. bununla ilgili bir yaptırımımız olabilir mi. 2.5 ay bekledik. sizce daha ne kadar bekleriz.

 28. Huseyin sapan dedi ki:

  Öncelikle merhaba yeni başladığım is yerinde 3 ay iskur egitim programiyla çalıştım ve eğitim süresi bitiminde kadroya alındım 14 uncu gun hastalandim ve 13 gun raporlu kaldim rapor bitimi is basi yaptim ve 1 hafta sonra isi birakdim toplam sgk gün sayim 1223 ben bu durumda rapor odenegi alabilirmiyim

 29. Huseyin sapan dedi ki:

  Öncelikle merhaba yeni başladığım is yerinde 3 ay iskur egitim programiyla çalıştım ve eğitim süresi bitiminde kadroya alındım 14 uncu gun hastalandim ve 13 gun raporlu kaldim rapor bitimi is basi yaptim ve 1 hafta sonra isi birakdim toplam sgk gün sayim 1223 ben bu durumda rapor odenegi alabilirmiyim ahmet bey simdiden tesekkurler

 30. MURAT dedi ki:

  Selamün Aleyküm yaklaşık 2 yıl içerisinde iki kez sol ve dört kez olmak üzere sağ omuzum çıktı ve hiç birinde rapor almadım doktorlarda vermedi ama ben her omuz çıkığında kolum sargılı şekilde 1 ay çalıştım ve halen özel bir kurumda kalöriferci olarak çalışıyorum iş görmezlik raporu hakkında bilgim yoktu ve hala omuzlarımda ciddi ağrı sancı oluşuyor, uzman ortopedik doktoruna gittim fakat bana rapor veremeyeceğini söyledi. 3 gün verebileceğini söyledi o kadar deyip kestirip attı.

 31. RIFAT Şahakalkan dedi ki:

  Iyı gunler ben 26.11.2018 tarihi ıs kazası gecirdım bır ay tedavi oldum daha sonra raporum bitti ise basladı hastane ban gun verdi 3 ay sonrasına amelıyat oldum bunu ıs kazası yazdırdım. Doktor bır ay ve bitiminde 15 gun bir 15 gun daha verdi raporumu ayın 24 de ıs bası yapcam isveren bana niye ıs kazası aldın diye baskı yapıyor son ıkı raporum birı bitti birı bitmedi biten raporumu hala onaylamadı onaylıyacagım diyorlar ama bekletıyorlar ne yapmalıyım acil bilgilendirirseniz sevinirim ameliyattan sonrakı ilk raporu onayladılar ama dıger biteni hala bekletıyorlar 8 gun oldu