İş Arayan Vatandaşlara 888 TL Ödeme, Devletin az bilinen yardım ödemelerinden bir tanesidir. İş arayan vatandaşlar için mecburi ihtiyaçlarının giderilmesi için ödenen bir yardım ödeneği olmaktadır. İstihdam yardım ödemelerinden kimler faydalanabilmektedir? Bu yardım ödeneğinden kimlerin faydalanabileceğini aşağıdaki yazımızdan bulabilirsiniz. Bilinen bir durum varsa o da devletin vatandaşlar için çeşitli sınıflara ayrılmış yardım seçeneklerinin bulunduğudur. Devlet bu yardım seçenekleri ile vatandaşlarımıza destek sağlamaya devam etmektedir. Devletin verdiği yardım ödemeleri ile hedeflenen amaç ise vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin en aza indirgemek olmaktadır. Özellikle işsiz vatandaşlar için sağladığı imkanlar ile vatandaşlarımızın bu durumdan en az etkilenmelerini amaçlamaktadır. Vatandaşlarımızın mümkün olan en az şekilde etkilenmelerini sağlayacak olan yardım ödemelerinden bir tanesi de istihdam yardım parası olmaktadır. Verilecek olan istihdam yardım parası ile vatandaşların, iş başvuruları sırasında gereken ihtiyaçları gidermeleri için verilmektedir. İstihdam yardım ödemesi vatandaşlar için Aile Bakanlığı birimi tarafından yapılmaktadır.

İstihdam Yardım Ödemesi Başvuru Şartları Nelerdir?

İstihdam Yardım Ödemesi Başvuru Şartları Nelerdir? İstihdam yardım ödemeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı biriminden alınmaktadır. Ödeme şekli ise nakit olarak yapılmamaktadır. Ödeme için iki aşama bulunmaktadır. Yardım ödemesinin ilk kısmı başvuru aşamasında yapılırken, diğer kısmı ise vatandaşların işe kabulü ile yapılıyor. İşsiz olan vatandaşlara bu süre zarfında toplam olarak 888TL ödeme gerçekleştiriliyor.

Aşama 1 

Birinci aşama ödemeleri işsiz olan vatandaşların iş araması yapması için verilmektedir. Vatandaşların iş arama dönemi içerisinde İşe Yönlendirme Yardımı parası zaruri ihtiyaçlarını karşılaması için yapılıyor. Ödeme yıl içerisinde 3 defaya kadar alınabilmektedir. Yapılan ödeme 40 – 100TL arasında gerçekleşmektedir.

Aşama 2

Bu aşamada ise yapılacak olan ödemeler işsiz vatandaşlar işe kabul edilir ise yapılmaktadır. Bu aşamadaki ödemelere İşe Başlama Yardımı adı altında vatandaşlara yapılmaktadır. İkinci aşamadaki ödeme ise başvurusu kabul edilen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılaması için yapılır. Bu ödeme ise 788TL olmaktadır. Söz konusu yardım ödemesinden faydalanmak için ise gereken başvuru şartları aşağıdaki gibi olmaktadır.
  • 18 Yaşından büyük, 55 yaşından küçük olmak,
  • Yapılacak olan yardım ödemesinden faydalanmak için Aile Bakanlığı'na bağlı SYDV'ler aracılığıyla Gelir Testi Testi yaptırmış olması gerekiyor. Bu test sonucuna göre; belirli bir gelir seviyesinin altına olan ve Aile Bakanlığı'ndan sosyal yardım alan vatandaşlar bakanlık tarafından sağlanan İstihdam Yardımı Ödemesi'nden faydalanabileceklerdir.
Yardım ödemesinden faydalanmak için ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler birimine başvuru yapabilirsiniz.