İkinci El Araç Fiyatları Ne Zaman Düşecek, Resmi Kurumdan Açıklama Geldi! Koronavirüs ve sıfır araçların piyasada bulunmaması nedeniyle her geçen gün artan ikinci el araç piyasasında fiyatlar araç almak isteyenleri mağdur ediyor. Piyasalarda süren ve devamlı hale gelen fiyat artışlarının ne zaman sona erebileceğine dair ise Otomotiv Sanayi Derneği’nden açıklama geldi.

İkinci El Araç Fiyatları Artışı Devam Edecek

Araba almak ya da model yükseltmek isteyenler son aylarda çok yüksek fiyatlardan şikayetçiler. Neredeyse tüm marka ve modellerde yüzde yüze varan fiyat artışı söz konusu. Örnek olarak geçen sene 50 bin liraya satılan bir model, bu sene 100 bin liraya kadar fiyatı çıkmış durumda. Araç almak isteyenler bu fiyatların inmesinin ne zaman olacağını merak ederken, Otomotiv Sanayi Derneği’nden konuyla ilgili olarak açıklama geldi. OSD’den yapılan açıklamada Ocak Eylül ayına ilişkin veriler açıklandı. Açıklanan verilere göre otomobil üretimi geçen yılın ilk dokuz ayına göre bu sene yüzde 18 oranında azaldı. Salgın yüzünden fabrikaların araç üretmeyişleri nedeniyle sıfır araçların piyasada bulunmasının zorlaştığına ve bu yüzden ikinci el araç fiyatlarının da yükselişe geçtiği vurgulandı. Sıfır araçlara talebin yüksek olmasına karşılık fabrikaların geç tarihlere sipariş almaları nedeniyle araç sahibi olmak isteyenler ise ikinci el araç piyasasına yöneldiler. Ancak ikinci el araç piyasasına bu kadar yoğunluk olunca araçlarını satmak isteyenler fiyatları yükselttiler. Hem galerin hem de bireysel satıcıların fiyatları çok yükseltmiş olduğuna dikkat çekilen açıklamada, fiyatların normal haline sıfır kilometre araç piyasasının ihtiyacı karşılaması ile dönüleceği belirtildi.

Fiyatlar Konusunda Uyarı

Ancak yapılan açıklama ikinci el araç fiyatları için geçmiş senelerin fiyatlarına dönülmeyeceğine de vurgu yapıldı. Artan fiyatlar, sıfır kilometre araçlar ile birlikte bir nebze düşüş yaşalar da bu fiyatlar çok yüksek indirim oranlarına tekabül etmeyecek. Buna göre ikinci el araç almak isteyenler daha düşük fiyatlardan araç alabilecekler ama bu indirim cüzi rakamlarda kalacak. Piyasanın salgın döneminde yeni fiyatlar üzerinden belirlendiğinin de vurgulandığı çalışmada, piyasanın normalleşmesi için de en erken 2021 yılının ilkbahar ayları tarih olarak gösterildi. Buna göre araç almak isteyenler biraz daha bekleyecekler.
Editör: TE Bilisim