Türkiye’de otomobil piyasalarında fiyatlar her geçen gün artmaya devam ediyor. Bir yandan küresel piyasalarda çip krizi ve hammadde sorunları devam ederken, diğer yandan yurt içinde döviz kurunun yükselmesi, yüksek vergi oranları ve diğer olumsuzluklar fiyatların artmasına neden oluyor.

İkinci el otomobil piyasalarının artık sıfır km araçlarla yaraşması da dikkat çekti. Konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan sektör temsilcileri ise ikinci el otomobil almak isteyen herkesi uyarıyor. Yüksek fiyatlar nedeniyle ikinci el piyasalarda durgunluk devam ederken bazı galericilerden kritik tarih verildi.

15 GÜN İÇİN İKİNCİ EL PİYASALARDA BAŞLAYACAK!

İkinci el otomobil piyasalarına ilişkin sektör temsilcilerinden önemli uyarlar gelmeye devam ediyor. Mynet’te yer alan habere göre uzun süredir galericilik yapan Mutlu Saygın ilerleyen günlerde bir hareketlilik olabileceğini aktardı. 10 – 15 gün içinde Ramazan Bayramı dolayısıyla bir hareket beklediğini ifade etti.

Piyasalarda yaşanan durgunluğun asıl nedeninin ise dolar ve euro kurunun yüksek seyretmesinden kaynaklandığı ifade ediliyor. Ramazan ayının yaklaşması ile genelde bu dönemde piyasaların hareketlendiği aktarılıyor. Bu kapsamda 15 gün içinde bir hareket beklediklerinin altını çizdi.

İKİNCİ EL OTOMOBİLDE YENİ FİYAT ARALIĞI!

İkinci el otomobil piyasalarına ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. Özellikle 250 bin TL ve 400 bin TL fiyat aralığına sahip otomobillerin çok daha hızlı bir şekilde satıldığı aktarılıyor. Fiyatların son derece hızlı bir şekilde artmasının ardından ayrıca piyasalarda da ciddi bir durgunluk yaşanmaya başladığı ifade ediliyor. Sektörden gelen bilgiler ise Ramazan ayında nispeten piyasalarda hareketlilik olsa da durgunluğun bir süre daha devam edeceği yönünde.

İKİNCİ EL PİYASALAR İÇİN KRİTİK TARİH!

Sektörden gelen tahminlere göre ikinci el otomobil piyasalarında seçimlere kadar durgunluk devam edecek. Bir yandan deprem ve diğer yandan enflasyon, döviz kuru ve vergilerin piyasalarda kötü etkilere neden olduğu ifade ediliyor. Belirsizlik halinin de devam ettiğini aktaran uzmanlar 200 bin TL fiyatlarda seyreden araçlara taleplerin olduğunun da altını çizdi. 

Editör: TE Bilisim