İBB Burs Başvurusu Nereden Yapılacak?

İBB Burs Başvurusu Nereden Yapılacak? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun gerçekleştirdiği bir açıklamasında üniversite öğrencileri için eğitim yardımı olarak burs vereceklerini bildirdi. Gelen haberlere göre İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 30 bin üniversite öğrencisine yıllık 3.200TL tutarında eğitim yardımı olarak burs verileceği açıklandı. Yıl içerisinde toplamda 30 bin öğrenciye, öğrenci başına 3.200TL tutarında bur yardımı gerçekleştirilecek.

18 Kasım Pazartesi 2019 gününden itibaren başlayan başvurulara öğrenciler gencuniversiteli.ibb.istanbul sitesi üzerinden gerçekleştirebilecekler. Başvurular 24 Kasım Pazar günü sona erecek.

İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılacak? Öğrenciler burs başvurularını gencuniversiteli.ibb.istanbul sitesi üzerinden başvuru yapabilecekler. Başvuru esnacında istenen bilgiler adayların T.C. kimlik bilgileriniz, Ad, Soyad, Anne ve Babanın T.C. kimlik numarasını ve doğrulama kodunu girerek giriş yapabileceklerdir.

Giriş yaptıktan sonra başvuru sağlayabilirsiniz.

İBB Bursu başvurusu onaylandığı takdirde öğrenci başına toplam 3.200TL burs yardımı yapılacak. Yapılacak Burs Eğitim Yardımı Aralık 2019 1.200TL, Şubat 2020 1.000TL ve Mayıs 2020 1.000TL olacak şekilde burs ödemesi gerçekleştirilecektir.

İBB burs başvuruları 18 Kasım 2019 Pazartesi günü başlamış bulunmakta ve 24 Kasım Pazar günü başvurular için son gün olmaktadır.

İBB burs yardımından faydalanmak isteyen öğrencilerin 25 yaşını aşmamış ve T.C. vatandaşı, üniversite öğrencisinin kendisinin ya da ailesinin İstanbul ilinde ikamet etmesi gerekmektedir. Ayrıca öğrencinin devlet üniversitesinde okuması, vakıf üniversitesinde okuyor ise % 100 burs kazanması ve KYK kurumundan burs almaması gerekli olmaktadır.

Açık Öğretimde okuyan, uzaktan eğitim görenler, üniversitenin son sınıfında olanlar, yüz kızartıcı olay nedeni ile disiplin cezası alanların ve hüküm giyenlerin başvurusu değerlendirilmeye alınmayacaktır.

Alınacak olan İBB burs yardımının gelecek yılda devam etmesi için, öğrencinin yılsonu başarı notunun 100 üzerinden en az 60, 4 üzerinden de 2,50 olması şartı gerekmektedir.

İBB eğitim bursu alacak öğrenciler için adil bir değerlendirme sistemi hazırlamış bulunmaktadır. Öğrencinin ihtiyaç sahibi olmasının yanında kendisinde ya da ailesinde engellik durumu, aile kişi sayısı, ailedeki öğrenci sayısı ebeveyn vefatı, ebeveyn boşanmaları gibi kriterler de dikkate alınacak. Başvurular da sıralama puantaj yöntemi ile gerçekleştirilecek ve ilk 30 bine giren adaylar burs alma hakkına sahip olacaklar.

Yapılan başvurular kriterlerine göre 26 Kasım 2019 Salı gününe kadar değerlendirmeler yapılacak ve 27 Kasım 2019 Çarşamba günü de Eğitim Burs’u almaya hak kazanan öğrencilerin listesi ilan edilecek. Öğrencilerden istenilen belgeler de 28 Kasım Perşembe 2019 – 3 Aralık Salı 2019 tarihleri arasında teslim edebilecek. Bu duruma göre de ilk taksit ödemesi de 12 Aralık Perşembe 2019 – 13 Aralık Cuma 2019 günlerinde gerçekleştirilecektir.

İBB Burs İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

  • Üniversite yerleştirme belgesi, ara sınıflar için öğrenci belgesi ve not durumunu gösteren transkript,
  • Nüfus cüzdan fotokopisi,
  • Sabıka kaydı, herhangi bir disiplin cezası almadığını belirten bir belge,
  • Varsa öğrencinin ya da ailesindeki bireylerin durumunu gösteren engelli raporu,
  • Ailenin gelir durumunu gösteren belgeler,
  • KYK’dan burs almadığını belirten belge, özel kurumlardan burs almadığını gösteren belge,
  • Varsa okuyan kardeşleri gösteren öğrenci belgesi,
  • Kendisi ve ailesi için ikametgah belgesi,
  • Gelir Durumu değerlendirme belgesinde yer verdiği bilgileri belgelemek.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu