Türkiye’de otomobil fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Küresel piyasalarda çip krizi ve hammadde sorunları gibi sıkıntılar ile yurt içinde yüksek seyreden enflasyon, döviz kuru ve vergiler ise sıfır araç fiyatlarının bir hayli artmasına neden oldu.

Türkiye’de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları zaman zaman %100’ün üzerine bile çıkabiliyor. Özellikle otomobil almak isteyenlerin karşılaştıkları yüksek vergiler nedeniyle birçok hali hazırda artan fiyatlar karşısında otomobil satın alma hayallerini ertelemek zorunda kaldı. ÖTV indirimi yapılması halinde ise sıfır km araç fiyatlarının ne olacağı sorusu ise merak ediliyor.

SIFIR ARAÇLARDA YÜKSEK VERGİ SORUNU!

Türkiye’de son yıllarda ekonomik göstergeler pek de iç açıcı değil. Özellikle TL’nin hızla yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesi ve enflasyon rakamlarının fırlaması piyasaları olumsuz etkiliyor. Akaryakıt, enerji, teknoloji ve otomotiv sektörü bu unsurlar nedeniyle ciddi sorunlar yaşıyor.

Diğer yandan otomobilde vergi oranları da bir hayli yüksek. ÖTV ve KDV oranları da eklenince sıfır km otomobil fiyatları fırlıyor. Hali hazırda yüksek olan otomobil fiyatlarının bir de vergilerin eklemesi ile iyice göz korkutucu hale geldiği görülüyor.

VERGİSİZ ARAÇ FİYATLARI NE KADAR?

Ülkemizde en çok satılan otomobil marka ve modellerinin vergisi fiyatları birçok kişi tarafından merak ediliyor. Türkiye’de en çok satan otomobillerden biri olan Fiat Egea Sedan 1.4 Easy modeli yapılan son zam sonrasında 376 bin 900 TL’ye çıkmıştı. Bu rakamın 106.496 TL’si ÖTV ve 57.493 TL’si ise KDV oranından oluşuyor. Fiat Egea vergisiz fiyatı ise 212.938 TL olarak hesaplanıyor.

Bir diğer popüler otomobil markası Volkswagen Polo modelinin fiyatı ise 659.700 TL olarak belirlendi. Bu rakamın 248.475 TL’si ÖTV, 100.632 TL’si ise KDV’den oluşuyor. Vergisiz fiyatı ise 310.593 TL olarak hesaplanıyor.

Sevilen Hyundai i20 modelinin fiyatı 391.213 TL seviyelerinde seyrediyor. 147.349 TL’si ÖTV ve 59.667 TL’si KDV’den oluşan bu aracın vergisiz fiyatı ise sadece 184.187 TL olarak hesaplanıyor.

Editör: TE Bilisim