MHRS sistemine giriş yaparak hastaneden randevu almak isteyen kişiler işlemlerini e-randevu ile yapabilirler. Hastane randevusunu telefon ile almak isteyenler bireylerin ALO 182 çağrı merkezini aramaları gerekiyor. ALO 182 randevu hizmetleri çağrı merkezi, doğrudan Sağlık Bakanlığına bağlı olan hastaneler için randevu vermektedir. ALO 182 çağrı merkezi üzerinden randevu talep edileceği gibi, e-randevu sisteminden ya da hastanelerin kendi internet sitelerinden de randevu almak mümkündür. ALO 182 çağrı merkezinden randevu almak isteyen kişiler, çağrı merkezi görevlileriyle telefon görüşmesi yapmalı ve randevu taleplerini belirtmelidir. ALO 182 çağrı merkezi üzerinden hızlı bir şekilde randevu işlemleri gerçekleştirilebilir. Nasıl randevu alacağınızı bilmiyorsanız yazımızın devamını okuyarak kolay bir şekilde ALO 182 çağrı merkezi üzerinden randevu alma hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ALO 182 Çağrı Merkezinden Nasıl Randevu Alınır?

182 çağrı merkezi arandıktan sonra, Türkiye'deki tüm hastaneler için randevu talep edilebilir. ALO 182 çağrı merkezi arandıktan sonra, Sağlık Bakanlığı tarafından gerekli bilgilendirmeler gerçekleştirilir ve görevlilere bağlanmak için birkaç dakika beklenmesi talep edilir. Sağlık Bakanlığı 182 numara hattında sıra yoksa, derhal bakanlık personeliyle iletişime geçilecektir. Randevunun kimin adına alınacağını teyit etmek için ilk aşamada hastanın T.C. kimlik numarası ve isim soy isim bilgileri talep edilmektedir. Arayan kişinin hastanın kendisi mi yoksa yakın akrabası mı olduğu teyit edildikten sonra, randevu bilgileri aşamasına geçilecektir. Randevu alınmak istenen şehir, ilçe ve hastane belirlendikten sonra, hangi bölümden randevu alınacağı söylenmelidir. İsteğe göre doktor tercihi yapılabilir. Görevli tarafından sorgulama yapıldıktan sonra, en yakın tarihteki randevuların bilgileri verilecektir. Randevu saati tercihi olmasına göre, uygun olunan tarih için randevu oluşturulmaktadır. Randevunun genel bilgileri verildikten sonra, randevunun onaylanması için talimat talep edilir. Talimat verilmesinin ardından, randevu işlemleri sisteme aktarılmaktadır.

ALO 182 Çağrı Merkezinden Hangi Kliniklere Randevu Alınmaktadır?

Sağlık Bakanlığı randevu hizmetleri çağrı merkezi üzerinden randevu alınacak klinikler şu şekilde sıralanmaktadır:
 • Ağız, diş ve çene cerrahisi
 • Ağız, diş ve çene radyolojisi
 • Aile hekimliği
 • Bağımlılık
 • Beyin ve sinir cerrahisi
 • Çocuk cerrahisi
 • Diş hekimliği
 • Genel cerrahi
 • Göğüs cerrahisi
 • İç hastalıkları / dahiliye
 • Kadın hastalıkları ve doğum
 • Kalp ve damar cerrahisi
 • Kulak burun boğaz
 • Ortopedi
 • Ruh ve sinir hastalıkları
 • Üroloji
 • Uyku polikliniği
Yukarıda belirtilen klinikler başta olmak üzere, hastanelerde yer alan tüm poliklinikler ve destekler için randevu talep edilebilir. Uygun olan tarihlerde randevu alınarak muayene olunabilir.

ALO 182 Çağrı Merkezinden Randevu Sorgulaması Yapılır Mı?

182 çağrı merkezi kullanılarak, geçmiş dönemde alınan ya da yeni oluşturulmuş randevular için sorgulama yapılmaktadır. 182 çağrı merkezi arandıktan ve Sağlık Bakanlığı çağrı merkezi personeliyle iletişime geçildikten sonra, hastane randevularının geçmiş dokümanları için sorgulama yapılabilir. Hastanın T.C. kimlik numarası, isim ve soy isim bilgileri ve talep edilen diğer kimlik bilgileri tamamlandıktan sonra, hastanın randevu kayıtları öğrenilebilir. Talebe göre, hastane randevu dökümleri mail ya da sms yoluyla alınabilir.

ALO 182 Randevu Ertelemesi ve İptali Nasıl Gerçekleştirilir?

182 çağrı merkezi üzerinden randevuların güncellenmesi ya da iptal edilmesi için görevlilerle iletişime geçilmelidir. Sağlık Bakanlığı personeliyle irtibat kurulduktan sonra, mevcut randevunun iptali ya da ertelenmesi için talimat oluşturulmalıdır. Güvenlik amacıyla, işlem yapılacak hastanın T.C. kimlik numarası, kimlik bilgileri ve doğum tarihi gibi bilgileri talep edilecektir. Ayrıca, arayan kişinin isim soy isim bilgileri de talep edilecek ve hastayla yakınlık derecesi sorgulanacaktır. Güvenlik işlemleri tamamlandıktan sonra, randevu güncelleme işlemleri gerçekleştirilebilir.

MHRS İnternetten Online Hastane Randevusu Nasıl Alınır?

Online olarak hastane randevusu almak için Sağlık Bakanlığı e-randevu hizmetleri kullanılmalıdır. MHRS Portal olarak adlandırılan siteye erişim sağlamak için https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/ bağlantı adresine tıklamak gerekir. Sayfada yer alan harita üzerinden, randevu alınacak hastanenin yer aldığı şehir belirlenmelidir. Şehir seçiminin ardından sayfanın sağ bölümünde yer alan kırmızı renkli “Randevu AL” butonuna tıklanmalıdır. Butona tıklamanın ardından MHRS giriş ekranı açılacaktır. Sisteme giriş yapabilmek için T.C. kimlik numarası ve MHRS şifresi talep edilmektedir. Giriş bilgileri tamamlandıktan sonra “Giriş” butonuna tıklayarak sisteme erişim sağlanabilir. Sistem ana ekranı açıldıktan sonra “Randevu Al” seçeneğiyle karşılaşılacaktır. Bu bölüme tıklayarak “Hastanelerden Randevu AL” ya da “Aile Hekiminden Randevu Al” seçeneklerinden bir tanesi tercih edilecektir. Aile hekiminden randevu alma seçeneğine tıklandıktan sonra, doktor seçimi yapılmalı ve randevu oluşturulmalıdır. Hastanelerden randevu almak için şehir seçimi, ilçe seçimi, klinik seçimi, hastane seçimi ve doktor seçimi yapılmalıdır. Randevu tarihi belirlendikten sonra, sayfanın en altında yer alan “Onayla” butonuna tıklanması gerekir. Bazı durumlarda randevu iptali yapılması gerekebilir. Bu durumlarda randevu bilgilerinde gözüken ''İptal'' butonuna tıklanarak randevunun iptali sağlanabilir. ALO 182 hattı kullanılarak da alınmış olan randevu iptali yapılabilir.

MHRS ONLİNE RANDEVU AL

MHRS Portal Mobil Uygulamasından Randevu Alınır mı?

MHRS portal uygulaması indirildikten sonra, internet sitesinde olduğu gibi randevu alınması mümkündür. MHRS Portal mobil uygulaması indirildikten sonra, T.C. kimlik numarası ve kullanıcı şifresiyle sisteme giriş yapılmalıdır. Hastane ya da aile hekiminden randevu alma seçeneklerinden bir tanesi tercih edildikten sonra, randevu türü ve tarihleri için seçim yapılmalıdır. Hastane seçiminin yapılmasının ardından, randevunun onaylanması gerekir. Randevu onaylaması yapılmadığı zaman, randevu sisteme işlemez ve geçersiz sayılır.

Hastaneden Nasıl Randevu Alınır?

Hastanelerden randevu almak için hastanelerin kendi internet sitesi kullanılmalı ya da randevu için belirtilen telefon numarası aranmalıdır. Hastane randevu sisteminden alınacak randevular sadece hastaneler tarafından belirlenen klinikler için geçerli olmaktadır. Hastane randevu sistemini kullanarak randevu alındığı zaman, tıpkı MHRS Portal üzerinden alınan randevular gibi işlem yapılmakta ve kişilerin adına randevu oluşturulmaktadır.

MHRS Portal Hastane Randevu Sistemine Üye Kaydı Nasıl Yapılır?

MHRS Portal sistemine üye olmak ya da şifreyi güncellemek için sayfada yer alan “Üye Ol” bölümüne tıklanmalıdır. Üyelik bölümüne tıklandıktan sonra, kişilerin doldurulması için bilgi formu açılacaktır. Bilgi formunda talep edilen kişisel bilgiler şunlardır:
 • T.C. Kimlik No
 • İsim
 • Soyisim
 • Cinsiyet
 • Doğum Tarihi
 • Doğum Yeri
 • Baba Adı
 • Anne Adı
Belirtilen bilgiler girildikten sonra, e-posta adresi ve güncel cep telefonu bilgileri de girilmeli ve üyelik işlemleri tamamlanmalıdır. Sisteme üye olunduktan sonra, yeni bir şifre belirlenmeli ve bu şifreyle sisteme giriş yapılmalıdır. Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından, MHRS sistemine giriş yapılmaktadır.

YENİ ÜYE KAYIT İÇİN TIKLAYIN

MHRS Portal Giriş Şifresi Unutulursa Ne Olur?

E-randevu sistemi giriş şifresi unutulursa, sistemin giriş ekranında yer alan parola bölümünün sağ kısmındaki “Hatırlamıyorum” ibaresine tıklanmalıdır. Botuna tıklandıktan sonra, yeni şifre alınması için üç farklı yöntemle karşılaşılacaktır. E-posta üzerinden, SMS üzerinden ya da geçici şifre sistemi üzerinden işlem yapılarak, MHRS giriş şifresi alınabilir. SMS ve e-posta bilgileri kullanılarak, sistem için yeni şifre talep edilebilir. Geçici şifre sistemi üzerinden, tek kullanımlık şifre alınmaktadır. Tek kullanımlık şifreler, bir defalık randevu işlemlerinde geçerli olacaktır.

MHRS Giriş Şifremi Unuttum SMS İle Yeni Şifre Al

MHRS sistemine giriş yapmak için gerekli şifrenizi unuttuysanız ve şifrenizi SMS yöntemiyle değiştirmek istiyorsanız aşağıda ki resimde yer alan adımları tamamlamanız gerekiyor. Sistemde kayıtlı olan TC kimlik numaranızı ve sistemde kayıtlı olan telefon numaranızı girerek yeni şifrenizi cep telefonunuza alabilirsiniz.

MHRS Giriş Şifremi Unuttum E-Posta İle Yeni Şifre Al

MHRS sistemine giriş yaparken şifrenizi unuttuysanız eğer, e-posta adresiniz ile kolayca yeni şifre alabilirsiniz. İlk önce sizden sistemde kayıtlı olan TC kimlik numaranız daha sonra da sistemde kayıtlı olan e-posta adresiniz istenmektedir. Bu iki bilgiyi girdikten sonra yeni şifreniz e-posta adresinize gelecektir.

MHRS Giriş Şifremi Unuttum Kimlik Bilgileri İle Yeni Şifre Al

MHRS sisteminde kaydınız var ama hiç bir bilginizi hatırlamıyorsanız, tek yapmanız gereken kimlik bilgilerinizi sisteme girerek yeni şifre oluşturmak olacaktır. Aşağıda yer alan bilgileri sisteme girmeniz durumunda, yeni şifre belirleme ekranı sizi karşılayacak ve yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Aile Üyeleri İçin Hastane Randevusu Alınabilir Mi?

182 çağrı merkezi ya da MHRS Portal sistemi üzerinden, kişilerin üçüncü derece yakın akrabalarına kadar randevu talep edilmektedir. Yakın akraba olmayan ve aralarında hısımlık bağı bulunmayan kişiler, birbirleri adına randevu talep edemezler. 18 yaşından küçük olan çocuklar adına, anne ve babaları ya da onlardan sorumlu olan başka bir aile bireyinin randevu alması gerekir.

MHRS Sisteminden En Fazla Kaç Tane Randevu Alınabilir?

ALO 182 ya da MHRS Portal sistemleri üzerinden, aynı günde en fazla 2 adet hastane randevusu oluşturulmaktadır. Farklı günler içerisinde, birden fazla hastane randevusu alınması mümkündür. Aynı kliniklerden, art arda ikiden fazla randevu alınmamaktadır. MHRS Siteminden randevu takibi yapılarak, iptal edilmek istenen randevular belirlenebilir ve bu randevular yerine yeni randevular oluşturulabilir.

Meram Tıp Fakültesi Randevu Nasıl Alınır?

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır, İstenen Belgeler Neler ?

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Randevu Nasıl Alınır?

Editör: TE Bilisim