Emeklilere Toki'den ev müjdesi!SSK ve Bağ-Kur Emeklisi Toki'den ev alabilir mi? Emekliler Toki Evlerine başvuru için hangi yolu izlemeli?

Toki'den emeklilere ikinci bahar müjdesi.Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 81 ilde 3 bini aşkın şantiye ile hayata geçirdiği 700 bine yakın konut ve sosyal yaşam projesi içinde, emeklilere özel uygulama başlatıyor.Toki bu projelerin içerisinde emekli vatandaşlara %25 kontenja ayırıyor.Projeye göre emekliler 240 aya varan vade seçenekleri ile Toki'den ev sahibi olabilecek.Toki'den ev sahibi olabilmek için emeklilerin şu şartları taşıması gerekiyor:

Toki Hangi İllerde Emeklilere ev yapacak?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın web sayfasından konut için başvuru yapılabilecek şehir bilgileri ayrıntılı olarak yer almaktadır. http://www.toki.gov.tr/emeklilere-ozel linkini tıklayarak konut başvurusu yapılabilen iller hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Emekliler İkamet etmediği ildeki Toki Konutları için başvuru yapabilir mi?

Her emekli ikametin olduğu yerdeki projeler için başvuru yapma hakkına sahiptir.Diğer illerdeki projeler için başvuru yapma hakları bulunmamaktadır.

Toki'den konut için dernek üyesi olma şartı var mıdır?

Emeklilerin Toki projelerine başvuru yapabilmeleri için emeklilik dernekleri gibi derneklere üye olma zorunlulukları bulunmamaktadır.

Daha önce evi olan emekliler Toki için de başvuru yapabilir mi?

Emekli olarak Toplu Konut İdaresine başvuru yapılabilmesi için emeklilin kendisinin, eşinin ve ya velayeti altındaki çocuklarının tapuda kayıtlı konutunun bulunmaması gerekmektedir.

Emeklileri için Toki'ye başvuruda gelir seviyesi şartı var mı?

Emeklilerin Toki projelerine başvuru yapabilmeleri için kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının toplam net gelirlerinin 2015 yılı için 3.200,00 T.L.'nin altında olması gerekmektedir.

Eşinden aylık alan dul kadınlar ya da anne ya da babasından aylık alan yetimler Toki konutları başvuru yapabilir mi?

Başvuruda bulunacak kişilerin kendi sigortalılığı kapsamında emekli olmaları gerekmektedir.Dolayısıyla ölüm aylığı alan kişilerin Toki Konutları için başvuru yapma hakları bulunmamaktadır.

Başvurular arasından seçim nasıl yapılmaktadır?

Emekli kişilere Alt Gelir Grubu projelerinde kuralı satışa sunulan konut sayısının yüzde 25’i kadar kontenjan ayrılmakta ve hak sahipleri kura ile belirlenmektedir. Kura sonucu hak sahibi olamayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile tekrar kuraya tabi tutulma hakkına sahiptir.

Konut başvuruları ne zaman ve nasıl yapılır?

Emekliler Toki konutları için başvurularını Ziraat Bankası ve Halk Bankası şubelerine yapabilmektedirler.Ancak bunun için başvuru açılması ve başvuruların başvuru süresi içerisinde yapılması gerekmektedir.

Başvuruda hangi belgeler gerekli?

Başvuruda emeklilerin Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan aylık aldıklarına dair belge ve kimlik bilgileri yeterli olacaktır.

Başvuru sonrası değerlendirme nasıl yapılıyor?

[caption id="attachment_5771" align="aligncenter" width="500"] bağkur ssk emekli sandığı emeklileri toki konut projesi[/caption]

Alt Gelir Grubu projelerinde kuralı satışa sunulan konut sayısının yüzde 25’ine isabet eden konut adedinden fazla emekli başvurusu olması halinde, başvuruların tamamlanmasından sonra, başvuruda bulunanların, noter huzurunda ‘Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası’ çekilmektedir. Kura çekim işlemleri projede ilan edilen kategori önceliğine göre gerçekleştirilmektedir. Kura sonucu hak sahibi olamayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile tekrar kuraya tabi tutulma hakkına sahiptir. Konut sayısından daha az başvuru olması halinde ‘Konut Alma Hakkı ve Belirleme Kurası’ çekilmeyerek, İdarenin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, kategori önceliğine göre başvuru sırası esas alınarak konut seçimleri yapılmaktadır.

Toki Emeklilere hangi tip konutları yapıyor?

Emeklilere yönelik geliştirilen projelerde, alt gelir grubu 2+1 konutlar yer almaktadır. Kura sonrası kişiler kendilerine çıkan konutu dilerlerse Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama dönemi içerisinde ilan edilen banka şubesine gönderilen ‘becayiş’ dilekçesini doldurarak bir başka hak sahibi ile değiştirebilirler. Ancak bu işlem kişiler Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalamadan önce yapılmak zorundadır. Sözleşme imzalayan kişiler becayiş hakkını kaybetmiş sayılırlar. Sözleşme imzalama dönemi içinde sözleşme imzalamayanların konut hakları kullanılmamış sayılır ve başvuru bedelleri sözleşme imzalama döneminden sonra kendilerine kesinti yapılmadan iade edilir.

Bireysel emeklilik kapsamında emekli olan başka bir aylık almayan emekliler başvuru yapabilir mi?

Toki konut projelerine başvuru yapacak emeklilerin Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan aylık alıyor olmaları gerekmektedir.Sadece bireysel emeklilik kapsamında emekli olanların başvuru hakları bulunmamaktadır.

Editör: TE Bilisim