Garanti Bankası müşterileri için faturaların otomatik olarak düzenli ödeme olanağı bulunmaktadır. Faturalar için Garanti BBVA otomatik ödeme talimatı vermek için şu adımların takip edilmesi gerekmektedir:
 • Öncelikle internet bankacılığı üzerinden giriş yapabilmek için müşteri hizmetleri kanalından bir şifre edinilmesi gerekmektedir.
 • Edinilen şifre ile internet bankacılığına giriş yapılmasının ardından ödemeler menüsüne giriş yapılmalıdır.
 • Ödemeler kısmının içerisinde faturalar adlı sekmeye girerek fatura numarasının yazılmasının ardından otomatik ödeme talimatı verilmiş olmaktadır.
Otomatik ödeme talimatı verilirken alt limit ya da üst limit gibi sınırlar belirlenebilmektedir. Üst sınırdan daha fazla fatura çıkması halinde sistemden kullanıcılara bildirim giderek ödemenin yapılması engellenebilmektedir. Bunların dışında faturaların düzenli olarak ödenmesini sağlayan otomatik ödeme sistemi sayesinde herhangi bir gecikme ücreti ödemeye gerek kalmadan düzenli olarak faturaların ödenmesine izin verilmektedir.

Garanti BBVA Otomatik Ödeme Talimatı İptal Edilebilir Mi?

Garanti BBVA üzerinden verilen otomatik ödeme talimatlarının aynı şekilde iptal edilmesi de mümkündür. Talimat verildikten sonra iptal için de şu aşamaların takip edilmesi gerekli görülmektedir:
 • Otomatik ödeme talimatı verirken alınan internet bankacılığı şifresi ile yeniden sisteme giriş yapılması gerekmektedir.
 • Ödemeler kısmında otomatik ödeme talimatları ya da fatura talimatları başlığı altında mevcut fatura ödemeleri bulunmaktadır.
 • Bu faturalardan birisinin seçilmesinden sonra iptal et seçeneğine tıklanarak iptal işlemleri kolay bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir.
Otomatik ödeme iptalinin ardından herhangi bir ödenmemiş fatura olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Son ödeme gününden önce iptal edilen faturalarda herhangi bir tahsilat yapılmadığı için gecikmiş ödemeler oluşabilmektedir.

Mobil Bankacılık Üzerinden Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Mobil bankacılık üzerinden Garanti BBVA otomatik ödeme talimatı vermek için öncelikle cihaza uygulamanın indirilmesi gerekmektedir. Uygulamanın indirilmesinin ardından mobil bankacılık şifresi garanti bankası müşteri hizmetleri aracılığıyla oluşturulabilmektedir. Mobil bankacılık uygulaması içerisinde de internet bankacılığında olduğu gibi ödemeler başlıklı bir sekme bulunmaktadır. Bu sekme üzerinden hem otomatik ödeme talimatı verilmekte hem de mevcut otomatik talimatların iptali kolay bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir.

Otomatik Ödeme Talimatıyla Ödenebilen Faturalar Nelerdir?

Otomatik ödeme talimatının verilebileceği faturalar, bankalar ile yapılan anlaşmalara göre değişiklik göstermektedir. Her elektrik firması ya da her GSM operatörünün aynı bankalar ile anlaşması olmayabilir. Bunların yanı sıra genel olarak otomatik ödeme talimatı üzerinden yapılabilecek işlemlerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:
 • İnternet faturaları
 • Telefon faturaları
 • Elektrik, su, doğalgaz faturaları
 • Kredi kartı ekstre ödemeleri
 • Kira ya da aidat gibi ödemeler
 • Özel olarak gönderilmekte olan havale talimatları
Tüm bu işlemler ile bankacılık faaliyetlerine hız kazandırılırken aynı zamanda faturaların ödemelerinde oluşan gecikmelerin de önüne geçilmiş olmaktadır. Bu nedenle hesabın uygun olması halinde verilen otomatik ödeme talimatları banka müşterilerinin en çok tercih ettikleri işlemler arasında yer almaktadır.

Hesapta Para Olmadığında Otomatik Ödemelere Ne Olur?

Hesapta para olmadığı durumlarda otomatik ödeme talimatı verilen faturaların ödeme işlemleri gerçekleşmemektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında banka sistemi tarafından ödenemeyen faturalara ilişkin mesaj ya da mail yoluyla bildirim verilmektedir. Garanti BBVA otomatik ödeme talimatı verilen faturalarda da faturaların son ödeme gününe kadar hesapta para olmaması durumunda ödemelerde gecikmeler ve kesintiler meydana gelebilmektedir. [sc_fs_multi_faq headline-0="h3" question-0="Garanti Bankası otomatik ödeme talimatı iptali nasıl yapılır?" answer-0="Garanti Bankası üzerinden otomatik ödeme talimatını iptal ettirmek için mobil bankacılık ya da internet bankacılığı kullanılabilir." image-0="" headline-1="h3" question-1="Garanti Bankası kredi kartı için otomatik ödeme talimatı verilebilir mi?" answer-1="Garanti Bankası üzerinden herhangi bir kredi kartının ekstresi otomatik ödeme talimatı ile ödenebilir." image-1="" headline-2="h3" question-2="Otomatik ödeme talimatı nasıl sorgulanır?" answer-2="Otomatik ödeme talimatının sorgulanabilmesi için internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden ödemeler kısmına giriş yapılarak ilgili kontroller sağlanabilir." image-2="" count="3" html="true" css_class=""]
Editör: TE Bilisim